VIDEO Dlhé čakanie sa skončilo: Emotívny triumf Shiffrinovej! Vlhová bez pódia

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová sa teší v cieli z víťazstva v nočnom slalome Svetového pohára žien v rakúskom FlachauAmerická lyžiarka Mikaela Shiffrinová sa teší v cieli z víťazstva v nočnom slalome Svetového pohára žien v rakúskom Flachau Zdroj: TASR/Martin Baumann

FLACHAU - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v nočnom slalome Svetového pohára vo Flachau štvrté miesto. V utorňajšej súťaži zaostala za víťaznou Američankou Mikaelou Shiffrinovou o 62 stotín sekundy. Druhá skončila domáca Rakúšanka Katharina Liensbergerová (+0,19 s) a tretia bola Švajčiarka Wendy Holdenerová (+0,43 s).

Dvadsaťpäťročná Shiffrinová sa 68. víťazstvom v pretekoch SP osamostatnila na tretej priečke historických tabuliek od Rakúšana Marcela Hirschera. Viac majú na konte iba Švéd Ingemar Stenmark (86) a jej krajanka Lindsey Vonnová (82). V slalome dosiahla rekordný 44. triumf, v tejto disciplíne sa dočkala prvýkrát od 29. decembra 2019, keď bola na najvyššom stupienku v ďalšom rakúskom stredisku Lienz. Počet pódiových umiestnení v prestížnom seriáli zaokrúhlila na jubilejných 100.

Vlhová figurovala po prvom kole na tretej priečke. Za vedúcou Shiffrinovou však zaostávala iba o 14 stotín sekundy, priebežne druhá bola Holdenerová (+0,08 s). Slovenka štartovala ako dvojnásobná obhajkyňa víťazstva na prestížnom podujatí pod umelým osvetlením. V rokoch 2019 i 2020 triumfovala s dvojkou a rovnaké číslo si vyžrebovala aj tentoraz. Za hustého sneženia si strážila stopu, chýbalo jej však čosi z dynamiky, keď jej agresívny štýl príliš nesedel v týchto podmienkach.

Tesne pred ňou figurovala Holdenerová, ktorá sa na zjazdovku Hermanna Maiera vydala ako prvá bez porovnávacích medzičasov. Shiffrinová bola na poslednom medzičase v červených číslach, no jazdu vygradovala a na čelo sa vyšvihla vďaka záverečnej pasáži. Liensbergerová na štvrtom mieste zaostala o 0,33 sekundy, ďalšie lyžiarky už nabrali vyše sekundové manko. Na jednu z terénnych vĺn doplatila piata Švajčiarka Michelle Gisinová (+1,09 s).

Liensbergerová siahala na životný triumf

V druhom kole sa na čele dlho držala Švajčiarka Camille Rastová so štartovým číslom 57. Vystriedala ju až Gisinová, ktorá išla bez chyby a excelentne si poradila predovšetkým so spodnou časťou. Liensbergerová však jazdu na hrane rizika zvládla bez jediného zaváhania a zašla najlepší čas druhého kola.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová Galéria fotiek (16) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Vlhová útočila a spočiatku zvýšila svoj náskok, ale za druhým medzičasom sa dopustila veľkej chyby, ktorá ju značne pribrzdila. Ďalšie problémy jej narobila terénna vlna a slovenská reprezentantka netriumfovala vo Flachau tretíkrát za sebou. 

Udržala sa pred ňou Holdenerová, svoj rytmus našla aj Shiffrinová, ktorá sa napriek skvelej jazde Liensbergerovej držala po celý čas v zelených číslach a pridala štvrtý miestny úspech. Vlhová naďalej suverénne vedie celkové poradie SP (699 b.), kde má pred svojou najbližšou prenasledovateľkou Gisinovou náskok 124 bodov. Na čele hodnotenia slalomu je o 40 bodov pred Liensbergerovou.

Výsledky nočného slalomu SP vo Flachau: 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:47,92 min, 2. Katharina Liensbergerová (Rak.) +0,19 s, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,43, 4. Petra VLHOVÁ (SR) +0,62, 5. Michelle Gisinová +1,52, 6. Camille Rastová (obe Švaj.) +2,55, 7. Chiara Mairová (Rak.) +2,57, 8. Laurence St. Germainová (Kan.) +2,78, 9. Paula Moltzanová (USA) +2,79, 10. Katharina Truppeová (Rak.) +2,85

Celkové poradie SP (po 14 z 34 súťaží): 1. VLHOVÁ 699 bodov, 2. Gisinová 575, 3. Shiffrinová 485, 4. Liensbergerová 460, 5. Marta Bassinová 423, 6. Sofia Goggiová (obe Tal.) 402

Poradie v slalome (5 z 9): 1. VLHOVÁ 400 bodov, 2. Liensbergerová 360, 3. Shiffrinová 335, 4. Gisinová 330, 5. Holdenerová 245, 6. Mairová 143

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 16
Viac o téme: Petra Vlhová Wendy Holdenerová Mikaela Shiffrinová Flachau Katharina Liensbergerová
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Martin Baumann; VIDEO: Facebook/Šport v RTVS
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články