Nečakaná správa pred vrcholom roka: Česká reprezentácia odriekla účasť na MS!

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: Getty Images

PRAHA - V stredu odštartujú 27. majstrovstvá sveta hádzanárov, no z pôvodne plánovaných účastníkov nakoniec budú kvôli koronavírusu chýbať Česi a Američania. Český národný celok sa mal medzi elitu vrátiť po šiestich rokoch, ale kvôli nákaze v mužstve účasť na poslednú chvíľu odriekol. V základnej skupine si mali reprezentanti zmerať sily so Švédskom, domácim Egyptom a Čile. Čechov nahradí Severné Macedónsko. Titul obhajuje Dánsko.

V národnom tíme je aktuálne 12 nakazených hráčov a pozitívny test naďalej majú aj obaja hlavní tréneri Jan Filip s Danielom Kubešom. Zo zdravotných dôvodov by sa nemohlo šampionátu zúčastniť ďalších päť hráčov. Z 21 mien, s ktorými realizačný tím počítal, by mohli teraz odcestovať len štyria hádzanári.

Reprezentanti bojovali s koronavírusom od začiatku januára, kedy začali v Plzni finálnu prípravu. Kvôli Covidu-19 v tíme nemohli minulý týždeň odohrať úvodný dvojzápas kvalifikácie majstrovstiev Európy proti Faerským ostrovom. Pozitívny test mali Filip s Kubešom a neskôr aj množstvo hráčov. V piatok a cez víkend doplnili tím náhradníci, ani to ale účasť mužstva na turnaji nezachránilo.

"V tejto situácii prišiel realizačný tím s odporúčaním, že zo zdravotného a športového hľadiska je nutné zvážiť účasť na turnaji. Exekutíva po zvážení toho odporúčania zaujala rovnaké stanovisko," povedal pri on-line tlačovej konferencii prezident českého zväzu Jaroslav Chvalný.

"Aj keby sme odcestovali, bolo by to s hráčmi, ktorí Covid ešte nemali. Takže je riziko, že by sa mohli nakaziť na šampionáte. Zo športového hľadiska sa o tom nemusíme baviť. Z tých 21 hráčov, o ktoých sa národný tím opiera, je 17, ktorí odísť nemôžu, navyše aj obaja tréneri. Vyhodnotili sme si to tak, že by to bol hazard zo športového hľadiska. Nechceme účasťou za každú cenu znevážiť českú hádzanú. Zvažovali by sme to, keby nám hrozili sankcie, alebo diskriminácia v ďalšej kvalifikácii. Nehodláme podstupovať riziko, že by sme tam išli na výlet," dodal Chvalný.

Čechov nahradia Macedónci

Žiadna sankcia zo strany svetovej federácie IHF podľa neho českému zväzu nehrozí. Český celok mal štartovať na majstrovstvách sveta prvýkrát od roku 2015, kedy skončil v Katare na 17. mieste. Okrem Švédska si mal v základnej skupine zmerať sily s domácim Egyptom a Čile.

Odrieknutie účasti akejkoľvek českej reprezentácie zo svetového šampionátu je úplne ojedinelá vec. Z majstrovstiev sveta v niektorom z olympijských kolektívnych športov odstúpili iba hokejisti v roku 1953 kvôli úmrtiu vtedajšieho prezidenta Klementa Gottwalda. V rokoch 1950 a 1951 Československo z politických dôvodov tím na šampionát vôbec nevyslalo.

Viac o téme: Česko Egypt MS v hádzanej
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Getty Images
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články