Nórsky biatlon slávi ďalší triumf: Slovenské trio až na chvoste výsledkovej listiny

Tiril EckhoffováTiril Eckhoffová Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

OBERHOF - Nórska biatlonistka Tiril Eckhoffová triumfovala aj v tretích individuálnych pretekoch v nemeckom Oberhofe. Po víťazstvách v šprinte a v stíhačke v rámci 5. kola Svetového pohára pridala vo štvrtok vavrín aj v rýchlostných pretekoch 6. kola seriálu, keď s jedným trestným kolom dosiahla čas 22:33,8 min. Druhá skončila Talianka Dorothea Wiererová a tretia bola Rakúšanka Lisa Theresa Hauserová. Z trojice slovenských reprezentantiek skončila najlepšie na 83. mieste juniorka Júlia Machyniaková.

Tridsaťročná Eckhoffová zároveň zaznamenala tretie víťazstvo v šprinte po sebe, keď sa pred úspechmi v Oberhofe tešila z triumfu aj v decembri v Hochfilzene, kde taktiež vyhrala i stíhačku. Celkovo nazbierala už devätnásť individuálnych prvenstiev vo Svetovom pohári. "Myslím si, že to dnes boli veľmi dobré preteky, mala som dobrú formu a zvládla som to aj po mentálnej stránke. Tréner mi vždy hovorí, že na streľbe musím byť sebavedomejšia, pretože dokážem vyhrať aj s chybou, a som rada, že dnes sa mi podarilo takto odstrieľať," uviedla v televíznom rozhovore.

Eckhoffová odštartovala s číslom 41 a od úvodu predvádzala výborný bežecký výkon, keď na prvú streľbu prišla rýchlejšie než ona len Nemka Denise Herrmannová, tá sa však pripravila o dobré umiestnenie na strelnici. Naopak, nórska pretekárka predviedla rýchlu a bezchybnú streľbu a dostala sa na čelo. Viedla aj na ďalších medzičasoch na druhom okruhu. Na stojke síce minula jeden terč a z trestného kola vybehla s mankom 3,6 sekundy na čistú Wiererovú, no v poslednom kole stratu bez problémov zmazala a do cieľa prišla s náskokom 9,3 sekundy pred talianskou súperkou. Tretiu priečku si vybojovala taktiež strelecky bezchybná Hauserová, ktorá skončila na bronzovom stupienku aj v minulotýždňovom šprinte i v stíhačke.

Tento týždeň už v Oberhofe neštartovali sestry Paulína a Ivona Fialkové, ktoré prerušili sezónu, keďže ich stále trápia zdravotné problémy spôsobené prekonaním ochorenia Covid-19 v novembri. Do pretekov tak naskočili Aneta Smerčiaková, Henrieta Horvátová a Júlia Machyniaková. Najvyššie sa umiestnila posledná menovaná, ktorá predviedla na oboch položkách čistú streľbu, no s pomalším behom to stačilo len na 83. miesto s veľkou stratou 3:36,1 min. O priečku horšie skončila Horvátová, ktorá minula jeden terč na stojke. Smerčiaková mala bilanciu 1+2 a obsadila 94. miesto.

Preteky nedokončila nórska pretekárka Ingrid Landmark Tandrevoldová, televízne kamery ukázali, ako krátko po druhej streľbe leží na trati obklopená ľuďmi z tímu. Tréner Sverre Waaler Kaas uviedol pre televíziu NRK, že po ošetrení zdravotníkmi je v poriadku, no zatiaľ presne nevedia príčinu jej problémov. Podľa jeho slov sa na dlhom kopci necítila dobre, musela zastaviť a ľahnúť si.

Na čele celkového poradia SP zostala Nórka Marte Olsbuová-Röiselandová s 543 bodmi, ktorá skončila vo štvrtok na 8. mieste, no druhá Eckhoffová na ňu stráca už len 17 bodov. Tretia je Švédka Hanna Öbergová (502 b). Eckhoffová sa už dostala na čelo klasifikácie rýchlostných pretekov, keď nazbierala 268 bodov a o šesť predbehla Olsbuovú-Röiselandovú.

6. kolo SP - šprint žien na 7,5 km: 1. Tiril Eckhoffová (Nór.) 22:33,8 min (1 tr. okruh), 2. Dorothea Wiererová (Tal.) +9,3 s (0), 3. Lisa Theresa Hauserová (Rak.) +12,6 (0), 4. Justine Braisazová-Bouchetová (Fr.) +19,4 (0), 5. Anais Chevalierová-Bouchetová (Fr.) +23,5 (1), 6. Franziska Preussová (Nem.) +33,5 (1), 7. Hanna Öbergová (Švéd.) +38,2 (1), 8. Marte Olsbuová-Röiselandová (Nór.) +40,4 (2), 9. Julia Schwaigerová (Rak.) +41,0 (0), 10. Markéta Davidová (ČR) +41,8 (2), ... 83. Júlia MACHYNIAKOVÁ +3:36,1 (0), 84. Henrieta HORVÁTOVÁ +3:44,4 (1), 94. Aneta SMERČIAKOVÁ (všetky SR) +5:27,7 (3)

poradie SP (po 12 z 26 pretekov): 1. Olsbuová-Röiselandová 543 b, 2. Eckhoffová 526, 3. H. Öbergová 502, 4. Elvira Öbergová (Švéd.) 409, 5. Wiererová 404, 6. Preussová 385, ... 69. Ivona FIALKOVÁ (SR) 13

poradie SP v šprinte (po 6 z 10): 1. Eckhoffová 268 b, 2. Olsbuová-Röiselandová 262, 3. H. Öbergová 260, 4. Preussová 199, 5. Chevalierová-Bouchetová 190, 6. Hauserová 182, ... 64. I. FIALKOVÁ 13

Viac o téme: Dorothea Wiererová Tiril Eckhoffová Júlia Machyniaková Lisa Theresa Hauserová
  • Zdroj: TASR, športky