Víťazstvo Unionu nad Leverkusenom zatienil rasizmus: Na štadióne nemá takéto niečo miesto!

Bundesligový zápas poznačilo rasistické správanie voči hráčovi hostí Nadiemovi AmirimuBundesligový zápas poznačilo rasistické správanie voči hráčovi hostí Nadiemovi Amirimu Zdroj: TASR/DPA/Andreas Gora

BERLÍN - Piatkový duel 16. kola nemeckej futbalovej bundesligy medzi Unionom Berlín a Bayerom Leverkusen poznačilo rasistické správanie voči hráčovi hostí Nadiemovi Amirimu. Berlínčania zvíťazili 1:0 a posunuli sa na štvrté miesto tabuľky, o bod za svojho súpera.

Incident sa udial v 90. minúte, stredopoliar Leverkusenu Amiri vtedy uvidel žltú kartu za nešportové správanie. Na adresu nemeckého rodáka putovala od nemenovaného futbalistu Unionu hrubá nadávka znevažujúca jeho afgánsky pôvod. Amiri po zápase potvrdil, že hráč sa mu neskôr ospravedlnil. "Prišiel za mnou do šatne. Bolo mu to veľmi ľúto, nevhodné slová vyslovil počas napätého momentu v zápase. Pôsobilo to úprimne a táto záležitosť je tak pre mňa týmto uzavretá," zverejnil na sociálnej sieti.

Ihneď po zápase však situácia rozladila viacerých aktérov duelu. "Na štadióne nemá takéto niečo miesto. Bola to najsmutnejšia vec počas celého večera. Dúfam, že to bude mať následky," hneval sa po zápase podľa DAZN obranca Leverkusenu Jonathan Tah.

Amiriho podporil aj tréner Unionu Urs Fischer. "Slová, ktoré tu zazneli, nepatria do futbalu. Pokúsime sa tento problém vyriešiť, ale ak sa to potvrdí, ospravedlňujem sa za to," zareagoval na Tahove vyhlásenia švajčiarsky kouč.

Incident zatienil ďalšie úspešné vystúpenie Unionu na vlastnom trávniku. Pred štyrmi týždňami získali doma Berlínčania skalp aj Borussie Dortmund. Rozhodujúci gól dal v piatok v 88. minúte útočník Cedric Teuchert, ktorý prišiel na trávnik v 24. minúte. Nahradil Sheralda Beckera, ktorý si poranil členok. "Nemyslím si, že nejaký súper hrá rád u nás. Je zábava hrať momentálne za tento tím," tešil sa po zápase podľa AFP spokojný Teuchert.

Viac o téme: Bundesliga Bayer Leverkusen Jonathan Tah Union Berlín Nadiem Amiri Urs Fischer