VIDEO Vlhová sa v Kranjskej Gore opäť nedočkala, suverénna Bassinová nedala súperkám šancu

Petra VlhováPetra Vlhová Zdroj: TASR - Martin Baumann

KRANJSKA GORA - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v nedeľnom obrovskom slalome Svetového pohára desiatu priečku. V Kranjskej Gore zaostala o 2,41 sekundy za víťaznou Taliankou Martou Bassinovou, ktorá si zopakovala triumf zo soboty. Druhá skončila Švajčiarka Michelle Gisinová (+0,66 s) a tretia bola domáca Slovinka Meta Hrovatová (+0,73 s).

Dvadsaťštyriročná Bassinová dosiahla piate víťazstvo na podujatiach SP, všetky má na konte v tejto disciplíne. V tejto sezóne sa radovala už štvrtýkrát z piatich súťaží, keď uspela aj na úvod zimy v Söldene, v prvom z dvoch "obrákov" v Courcheveli a tento víkend ovládla 57. ročník Zlatej líšky. "Je to nesmierne emotívne, nemôžem uveriť, čo sa mi podarilo. Lyžovala som neuveriteľne, nič viac sa k tomu nedá povedať," povedala Talianka vo vysielaní Eurosportu. So ziskom 400 bodov je líderka hodnotenia disciplíny, na čele celkového poradia prestížneho seriálu zostala Vlhová (775 b.). Druhá je Gisinová (715 b.) a tretia už Bassinová (623 b.).

Rovnako ako v sobotu sa v náhradnom slovinskom dejisku išlo na zľadovatenej trati, rozdielom však bolo, že na lyžiarky čakal na strmej zjazdovke Podkoren omnoho zatvorenejší obrovský slalom. Vlhová so štartovým číslom 3 vo vrchnej veľmi točivej pasáži meškala do jedného z oblúkov, ani nižšie sa nedokázala zrovnať do ideálneho rytmu a jej manko narastalo až do cieľa. Po prvom kole zaostávala o 1,43 sekundy za vedúcou Američankou Mikaelou Shiffrinovou. Priebežne druhá bola sobotná víťazka Bassinová (+0,30 s), tretia pozícia patrila Gisinovej (+0,44 s).

Shiffrinová išla bez porovnávacích medzičasov a technickú trať zvládla najhladšie z celého štartového poľa. Bassinová vyhrala v tejto sezóne všetky "obráky", ktoré dokončila, aj keď v prvom kole v porovnaní so Shiffrinovou nasadzovala do oblúkov o čosi neskôr a nebola vo vedení. Za prvou trojicou už boli výrazné odstupy, pod sekundu sa zmestili ešte Hrovatová (+0,86 s) a Francúzka Tessa Worleyová (+0,96 s). Až za Vlhovou z elitnej žrebovanej sedmičky skončili Alice Robinsonová z Nového Zélandu (+1,53 s) aj Talianka Federica Brignoneová (+1,93 s), ktorá napokon preteky nedokončila.

Vlhová sa v druhom kole snažila o agresívnejšie poňatie, v niektorých oblúkoch však "brzdila" a na druhom medzičase sa už pohybovala v červených číslach. Po dojazde sa zaradila na tretiu priečku a vo výsledkovej listine klesla na záver elitnej desiatky. "Dnešné jazdy nehodnotím veľmi dobre, pretože neboli ideálne, hoci som možno nerobila výrazné chyby. Žiaľ, tento víkend to bolo takto. Keby som vedela, čo tomu chýba, tak by som to napravila. Keď víťazím, tak sa teším, keď nie, snažím sa z toho poučiť," povedala 25-ročná Slovenka, ktorá skončila v sobotu štvrtá.

Gisinová si polepšila na druhé miesto a výraznejšie stiahla náskok slovenskej reprezentantky v celkovom poradí SP, v ktorom ako najbližšia prenasledovateľka zaostáva už iba o 60 bodov. Bassinová opäť predviedla dynamickú a bezchybnú jazdu a slávila ďalšie suverénne víťazstvo, v sobotu triumfovala dokonca o 80 stotín sekundy. Shiffrinová išla od začiatku príliš opatrne, robila širšie oblúky a po pätnástom čase druhého kola spadla na šieste miesto, ktoré obsadila aj deň predtým.

Marta Bassinová Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR - Martin Baumann

Výsledky nedeľného obrovského slalomu SP v Kranjskej Gore: 1. Marta Bassinová (Tal.) 2:18,06 min, 2. Michelle Gisinová (Švaj.) +0,66 s, 3. Meta Hrovatová (Slov.) +0,73, 4. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +1,14, 5. Tessa Worleyová (Fr.) +1,25, 6. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,27, 7. Sofia Goggiová (Tal.) +2,07, 8. Wendy Holdenerová (Švaj.) +2,14, 9. Alice Robinsonová (N. Zél.) +2,32, 10. Petra VLHOVÁ (SR) +2,41

Celkové poradie SP (po 16 z 33 súťaží): 1. VLHOVÁ 775 bodov, 2. Gisinová 715, 3. Bassinová 623, 4. Shiffrinová 565, 5. Katharina Liensbergerová (Rak.) 483, 6. Gutová-Behramiová 472

Poradie v obrovskom slalome (5 z 8): 1. Bassinová 400 bodov, 2. Gisinová 272, 3. Federica Brignoneová (Tal.) 250, 4. Worleyová 236, 5. Shiffrinová 230, 6. VLHOVÁ 196

Viac o téme: Petra Vlhová Michelle Gisinová Marta Bassinová