Pred záverom mimo elity, napokon je z nej víťazka: Simonová vyťažila z nepresnej streľby súperiek

Julia Simonová vyhrala v Oberhofe preteky s hromadným štartomJulia Simonová vyhrala v Oberhofe preteky s hromadným štartom Zdroj: SITA/AP - Matthias Schrader

OBERHOF - Francúzska biatlonistka Julia Simonová vyhrala nedeľňajšie preteky na 12,5 km s hromadným štartom v rámci 6. kola Svetového pohára v nemeckom Oberhofe. Napriek trom chybám na strelnici mala v cieli náskok 3,9 s pred Nemkou Franziskou Preussovou (2 chyby) a pripísala si druhý kariérny triumf. Na tretej priečke skončila s tromi streleckými zaváhaniami Švédka Hanna Öbergová (+11,7). Slovensko nemalo v súťaži zastúpenie.

V mrazivých podmienkach nedokázala ani jedna žena z elitnej tridsiatky vybieliť všetky terče. Dlho to vyzeralo na spanilú jazdu Talianky Dorothey Wiererovej, ktorá figurovala na prvej priečke po všetkých troch úvodných streľbách a ako jediná po nich mala na konte nulu. Po dvoch chybách na záverečnej stojke sa prepadla nižšie a obsadila napokon šieste miesto.

Julia Simonová vyhrala v Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP - Matthias Schrader

Víťazná Simonová (0+1+2+0) bola pred poslednou položkou ešte mimo elitnej desiatky, napokon však vyťažila z nepresností všetkých konkurentiek pred ňou. Najlepšie si na strelnici v priebehu pretekov počínala Švédka Mona Brorssonová, jediná chyba ju spolu s bežeckým časom vyniesla na piatu priečku. Líderka hodnotenia Svetového pohára Marte Olsbuová-Röiselandová z Nórska sa trápila na streľbe, po štyroch trestných kolách obsadila siedmu pozíciu, no udržala sa na čele celkovej klasifikácie. Smolu mala Rakúšanka Lisa Hauserová, ktorá bojovala o stupne víťazov, ale pred finišom spadla a skončila až dvanásta.

Svetový pohár pokračuje na budúci týždeň v talianskej Anterselve, kde sa pôjde siedme kolo seriálu.

Franziska Preussová, Julia Simonová Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP - Matthias Schrader

SP v Oberhofe:

ženy - preteky s hromadným štartom na 12,5 km: 1. Julia Simonová (Fr.) 40:11,1 min (3 tr. okruhy), 2. Franziska Preussová (Nem.) +3,9 (2), 3. Hanna Öbergová (Švéd.) +11,7 (3), 4. Ingrid Landmark Tandrevoldová (Nór.) +13,0 (2), 5. Mona Brorssonová (Švéd.) +14,9 (1), 6. Dorothea Wiererová (Tal.) +28,8 (2) 7. Marte Olsbuová-Röiselandová (Nór.) +30,3 (4), 8. Tiril Eckhoffová (Nór.) +32,1 (4), 9. Justine Braisazová-Bouchetová (Fr.) +32,6 (4), 10. Markéta Davidová (ČR) +33,0 (3)

poradie v SP (13 z 26): 1. Olsbuová-Röiselandová 579, 2. Eckhoffová 560, 3. H. Öbergová 550, 4. Wiererová 442, 5. Preussová 439, 6. E. Öbergová (Švéd.) 429,... 69. Ivona FIALKOVÁ (SR) 13

poradie v pretekoch s hromadným štartom: 1. Simonová a Olsbuová-Röiselandová po 96, 3. Eckhoffová 88

Viac o téme: Julia Simonová