Bielorusi odobratie hokejových MS považujú za precedens: Súťaže sa môžu premeniť na nástroj sváru!

Hokejisti Bieloruska na šampionáte chýbať nebudúHokejisti Bieloruska na šampionáte chýbať nebudú Zdroj: iihf.com

MINSK - Bieloruský organizačný výbor majstrovstiev sveta v hokeji, ktoré v pondelok vedenie IIHF Minsku odobralo, označil tento krok za bezdôvodný. Podľa neho toto rozhodnutie vytvára precedens. Šéf bieloruského hokeja Dmitrij Baskov uistil, že národný tím sa napriek tomu svetového šampionátu zúčastní.

"Športové súťaže, ktorých cieľom je zjednotiť krajiny a národy, podporovať nastolenie mieru a porozumenia v duchu olympijských princípov, sa takto môžu premeniť na nástroj sváru a nátlaku v záujme politikov," uviedol organizačný výbor vo vyhlásení na webe bieloruskej vlády.

"Od svojho zvolenia organizátorom majstrovstiev sveta v roku 2021 Bielorusko starostlivo plnilo všetky zmluvné záväzky týkajúce sa organizácie turnaja a odviedlo v tomto smere veľa práce," stojí ďalej vo vyhlásení, v ktorom usporiadatelia argumentujú, že v posledných rokoch sa Bielorusko etablovalo ako spoľahlivý partner medzinárodných federácií a športových organizácií pri organizovaní významných podujatí. "Svedčí o tom organizovanie druhých Európskych hier v roku 2019, ktoré naša krajina pohostinne prijala na žiadosť európskych olympijských výborov."

IIHF čelila dlhodobo tlaku, aby Bielorusku šampionát odobrala kvôli situácii v krajine. Autoritársky prezident Alexander Lukašenko po minuloročnom znovuzvolení do funkcie vo voľbách, ktoré boli podľa opozície zmanipulované, násilne potláčal masové protesty. Občianske nepokoje v krajine stále trvajú.

Hokejový šampionát sa v máji a júni uskutoční buď len v Rige, ktorá mala byť druhým dejiskom, alebo IIHF nájde nového spoluorganizátora.

Bieloruská reprezentácia na turnaji chýbať nebude. "Veľmi si vážime prácu športovcov a vieme, ako ju oceniť. Zrejme preto nemáme morálne právo správať sa ako naši oponenti - zobrať športovcom ich sen a fanúšikom ich obľúbený tím," uviedol na webe bieloruskej hokejovej federácie Baskov, ktorý je podozrivý z účasti na násilnom útoku na aktivistu Romana Bondarenko, ktorý zranenie hlavy neprežil.

Viac o téme: Bielorusko Alexander Lukašenko MS v hokeji 2021 Dmitrij Baskov
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: iihf.com
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články