Prezident olympijského výboru verí, že Tokio sa uskutoční: Účasť divákov je vítaná, no nie je nevyhnutná

Prezident MOV Thomas BachPrezident MOV Thomas Bach Zdroj: SITA/AP/Jean-Christophe Bott

TOKIO - Podľa najdlhšie slúžiaceho člena Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Dicka Pounda by sa OH v Tokiu mohli bez divákov uskutočniť napriek pandémii koronavírusu. Pozitívne sa smerom k uskutočneniu odložených hier vyjadril aj prezident MOV Thomas Bach. Otvárací ceremoniál je naplánovaný na 23. júla, šesť mesiacov pred ním však nie je podujatie zaručené.

Pound začiatkom januára pre BBC zapochyboval, či sa budú môcť OH konať podľa plánu. Vo štvrtkovom rozhovore pre japonskú tlačovú agentúru Kyodo News sa vyjadril optimistickejšie. "Ide o to, čo je nevyhnutné a čo je vítané. Účasť divákov je vítaná, no nie je nevyhnutná. Nikto nemôže garantovať, že OH budú, ale myslím si, že existuje veľmi, veľmi dobrá šanca, že sa ich podarí zorganizovať," citovala agentúra DPA kanadského funkcionára, ktorý je člen MOV od roku 1978.

Bach dodal, že MOV neráta s plánom B, a preto verí, že sa OH v Tokiu uskutočnia: "V tejto chvíli nemáme žiadny dôvod pochybovať o tom, že by sa OH v Tokiu 23. júla neotvorili. Priorita je však bezpečnosť a pokiaľ ide o ňu, tak potom nemôže existovať nijaké tabu."

Tokio a ďalších desať prefektúr vyhlásilo v januári stav núdze po tom, ako Japonsko nedokázalo zabrániť tretej vlne ochorenia COVID-19. "Nemáme istotu, všetko závisí od intenzity vírusu. MOV aj domáci organizátori však chcú pripraviť OH, ak to bude čo len najmenej možné. K zrušeniu nedôjde, kým sa vláda, zdravotnícke úrady a MOV nezhodnú, že usporiadanie podujatia by bolo príliš nebezpečné," povedal Pound.

Viac o téme: Thomas Bach
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Jean-Christophe Bott
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články