Česko bude riešiť kauzu Berbr plnú podvodov a úplatkov: Z dvadsiatky obvinených všetci na slobode!

Zásah polície v centrálke klubu FK Slavoj VyšehradZásah polície v centrálke klubu FK Slavoj Vyšehrad Zdroj: profimedia.sk

PRAHA - Etická komisia Futbalovej asociácie ČR (FAČR) podozrieva rozhodcu Pavla Rejžka, že ovplyvnil dve ligové stretnutia a nechal si sľúbiť úplatok od bývalého podpredsedu zväzu Romana Berbra. Okrem Rejžka dnes začala disciplinárne konanie aj s ďalšími piatimi podozrivými v Berbrovej kauze. Vyplýva to z informácií na úradnej tabuli FAČR.

Rejžek je podozrivý z toho, že z pozície hlavného rozhodcu ovplyvnil český ligový zápas medzi Opavou a Zlínom v auguste 2019 a Plzne s Jabloncom v septembri minulého roka. V súvislosti s stretnutím v Plzni si podľa etickej komisie nechal od Berbra "sľúbiť úplatok v podobe nominácie na medzinárodnú listinu rozhodcov FIFA".

Rejžek nebol delegovaný na prvé jarné kolo aktuálnej ligovej sezóny rovnako ako Petr Ardeleanu či Pavel Královec. S nimi ale etická komisia disciplinárne konanie nezačala.

Ostatných päť podozrivých má súvislosť so zápasmi Vyšehradu, ktorý v sezóne 2018/19 postúpil z tretej ligy do druhej. Zdeněk Mudra a Vladimír Pastýřek mali ako asistenti rozhodcu ovplyvniť v máji 2019 stretnutie ČFL medzi Vltavínom a Vyšehradom.

Patrika Filipka zase etická komisia podozrieva z toho, že ako sekretár komisie rozhodcov FAČR ovplyvnil na pokyny vtedajšieho športového riaditeľa Vyšehradu Romana Rogoza delegáciu rozhodcov na prípravné stretnutie jeho tímu s Motorletem vo februári 2020.

Rovnakého prehrešku sa mal z pozície člena komisie rozhodcov riadiacej komisie FAČR dopustiť aj Václav Kohout v stretnutiach Vyšehradu v ČFL proti Živaniciam a Litoměřicku v júni 2019, hoci na to nebol oprávnený.

Jan Hořejší je zase podozrivý z toho, že z pozície vedúceho sekretára riadiacej komisie FAČR v júni 2019 odovzdal úplatok najmenej 100 tisíc českých korún od Rogoza pre rozhodcu Roberta Hájka kvôli ovplyvneniu zápasu ČFL medzi Živanicami a Vyšehradom.

Etická komisia sa správaním podozrivých bude zaoberať na zasadnutí 23. februára. Do 16. februára potom musia podozriví predložiť vyjadrenie k danej veci.

Futbalová asociácia ČR nezískala štatút poškodenej strany v prebiehajúcom trestnom konaní v kauze údajnej korupcie a ovplyvňovaní výsledkov zápasov. FAČR tým pádom nemôže nazerať do spisu, čo podľa jej vedenia skomplikuje rozhodovanie etickej komisie či komisie rozhodcov.

Kauzu údajného ovplyvňovania stretnutí prostredníctvom rozhodcov rozpútal v polovici októbra policajný zásah na niekoľkých miestach v krajine vrátane pražského sídla FAČR. Kriminalisti tvrdia, že všetko riadila organizovaná zločinecká skupina. Malo ísť hlavne o stretnutia Vyšehradu. Zápasy mali byť ovplyvňované aj za účelom stávok.

Podľa vyšetrovateľov Národnej centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Berbr a skupina ľudí okolo neho tiež spreneverili 850 tisíc českých korún z plzenského krajského zväzu. Kontroverzný funkcionár, ktorý mal podľa médií veľký vplyv na českých rozhodcov, už kvôli kauze opustil všetky posty vo futbale. Z 20 obvinených v kauze sú už všetci na slobode. Minulý týždeň bol z väzobnej väznice prepustený Berbr.

Viac o téme: FAČR Roman Berbr Roman Rogoz Pavel Rejžek
  • Autor: © Zoznam/
  • FOTO: profimedia.sk
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy