VIDEO Zdeno Chára s prvým bodom v drese Capitals! Sekerov Dallas rozstrieľal Nashville

Slovenský obranca Zdeno Chára sa raduje zo spoluhráčmiSlovenský obranca Zdeno Chára sa raduje zo spoluhráčmi Zdroj: SITA/AP Photo/Nick Wass

WASHINGTON - Slovenský hokejista Zdeno Chára zaznamenal prvý kanadský bod po prestupe do Washingtonu Capitals. V piatom zápase novej sezóny zámorskej NHL prispel v noci na sobotu k víťazstvu svojho tímu nad Buffalom Sabres 4:3 po nájazdoch asistenciou pri góle českého útočníka Jakuba Vránu. V nájazdoch rozhodol John Carlson. Capitals sú s ôsmimi bodmi na čele tabuľky Východnej divízie.

Chára bol v prvom domácom zápase Caps v sezóne na ľade 19 minút a 8 sekúnd, okrem asistencie si pripísal jednu mínusku, jednu strelu a dva hity. Vysoký obranca zaznamenal kanadský bod v základnej časti vo veku 43 a viac rokov ako piaty obranca v histórii NHL. Pred ním to dosiahli Chris Chelios, Doug Harvey, Tim Horton a Allan Stanley. Pánik hral 13:19 minúty, tiež mal mínusový bod a raz vystrelil.

Vlaňajší finalista Dallas Stars vstúpil do nového ročníka impozantne, Nashville deklasoval 7:0. Slovenský zadák Andrej Sekera odohral v tretej obrannej formácii "hviezd" 17:35 minúty, pripísal si jeden plusový bod, dve trestné minúty a dve strely na bránku. Liga musela odložiť prvé štyri stretnutia Dallasu po tom, čo sa v jeho šatni objavilo 17 pozitívnych prípadov koronavírusu. V Texase sú voľnejšie opatrenia ako v iných štátoch USA a víťazstvo Dallasu si v American Airlines Center vychutnalo 4214 fanúšikov.

Dallas strelil päť gólov v presilovke a jeden v oslabení, čo sa mu podarilo len tretíkrát v klubovej histórii. Predtým v roku 1981 proti Winnipegu Jets a o rok neskôr proti Los Angeles Kings. Stars úradovali najmä v druhej tretine, ktorú vyhrali 5:0. V bránke Dallasu zažiaril Anton Chudobin, ktorý chytil 34 striel "predátorov", zaznamenal deviaty shutout a jubilejné 100. víťazstvo v NHL. "Prvý zápas, veľmi emotívny štart. Bolo to neskutočné, mám veľkú radosť," povedal ruský brankár podľa tsn.ca. Po dva góly si pripísali Joe Pavelski a Alexander Radulov. "Musíme to brať tak, že dnes nám všetko vychádzalo. Pred nami je ešte 55 zápasov," povedal tréner Dallasu Rick Bowness. Pred zápasom vyvesili pod strop banner za triumf v Západnej konferencii v minulej sezóne.

Denis Gurianov strieľa gól Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/AP Photo/Tony Gutierrez

Pittsburgh si na domácom ľade poradil s New Yorkom Rangers 4:3 po nájazdoch, hoci prehrával 1:3. "Musíme lepšie chápať situáciu. Vedieme 3:1, je tam veľa dobrých momentov, ale hráme ako keby sme prehrávali. Na druhej strane treba uznať, že Pittsburgh má dobrý tím a zatlačil nás," povedal tréner Rangers David Quinn. "Tučniaci" vyrovnali osem minút pred koncom zásluhou Teddyho Bluegera, v nájazdoch rozhodol Kris Letang. Asistenciu pri vyrovnávajúcom góle zaznamenal obranca Pierre-Olivier Joseph, ktorý debutoval v NHL. Do histórie Rangers sa zapísal ruský útočník Artemij Panarin, ktorý asistoval pri druhom góle svojho tímu a v 73 zápasoch v drese "jazdcov" má na konte už 100 bodov (34+66). Prekonal tak klubový rekord Marka Messiera, ktorý na to v rokoch 1991-1992 potreboval 74 duelov.

Toronto aj bez zranených hviezd Austona Matthewsa a Joea Thorntona vyhralo nad Edmontonom 4:2. Rozdielový gól dal osem minút pred koncom kapitán John Tavares. "Nezačali sme dobre, ale postupne sme sa zlepšovali a som rád, že sme náročný duel zvládli," povedal Tavares. Svoj prvý gól v NHL strelil útočník Maple Leafs Adam Brooks, keď vyrovnal na 1:1. O zásahy Edmontonu sa postarali najväčšie hviezdy tímu Leon Draisaitl (v oslabení) a Connor McDavid. "Spravili sme o jednu, dve chyby viac a oni to využili," povedal McDavid. Brankár Frederik Andersen vychytal 139. víťazstvo v drese s javorovým listom na hrudi, čím prekonal zápis Curtisa Josepha a dostal sa na štvrté miesto v klubovej histórii.

Mikko Koskinen zasahuje proti Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/Nathan Denette/The Canadian Press via AP

Z prvého víťazstva v sezóne sa tešili hokejisti Chicaga, keď zdolali Detroit 4:1. Brankár Kevin Lankinen chytil 30 striel a zaznamenal premiérový úspech v kariére NHL, hviezdny Patrick Kane strelil gól a pridal asistenciu. Detroit hral s jedenástimi útočníkmi a siedmimi obrancami po tom, ako bol obranca Filip Zadina zaradený na covidovú listinu.

Výborný vstup do sezóny potvrdila Minnesota. Hráči Wild zdolali San Jose 4:1 a dosiahli štvrté víťazstvo z úvodných piatich zápasov. Brankárovi Kaapovi Kahkonenovi stačilo na úspech len 17 zákrokov. Prvý zápas proti svojmu bývalému tímu absolvoval brankár San Jose Devan Dubnyk, ktorý bol hráčom Minnesoty v uplynulých šiestich sezónach. Dubnyk si pripísal 25 zákrokov z 27 striel, dva góly strelili domáci do prázdnej bránky. "Vedel som, že pri návrate budem mať zmiešané pocity. Škoda, že sa hrá bez fanúšikov," povedal Dubnyk.

Po štyroch víťazstvách zaznamenali prvú prehru v sezóne hokejisti Vegas, keď podľahli Arizone na jej ľade 2:5. Tri body za gól a dve asistencie nazbieral Conor Garland, triumf Coyotes vychytal Darcy Kuemper (29 zákrokov). O víťazstve Colorada 3:2 v Anaheime rozhodol v predĺžení Gabriel Landeskog. V bránke Avalanche sa blysol Philipp Grubauer, ktorý chytil 36 striel.

výsledky NHL:
Pittsburgh - New York Rangers 4:3 pp a sn (1:0, 1:3, 1:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 11. Rust (Ceci, Malkin), 37. McCann, 52. Blueger (Joseph, Kapanen), rozh. náj. Letang - 23. Chytil (Di Giuseppe), 26. Fox (Panarin), 26. Kakko (Di Giuseppe, Miller). Brankári: Jarry - Šesťorkin, strely na bránku: 29:34.

Toronto - Edmonton 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)
Góly: 26. Brooks (Spezza, Brodie), 32. Vesey (Nylander, Kerfoot), 52. Tavares (Marner, Nylander), 60. Marner - 26. Draisaitl (Yamamoto), 41. McDavid (Bear, Nugent-Hopkins). Brankári: Andersen - Koskinen, strely na bránku: 29:32.

Washington - Buffalo 4:3 pp a sn (1:1, 2:2, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 17. Bäckström (Wilson, Dillon), 25. Dowd (Vrána, Carlson), 34. Vrána (CHÁRA, Oshie), rozh. náj. Carlson - 13. Staal (Olofsson), 31. Cozens, 34. Sheahan (Skinner, Lazar). Brankári: Vaněček - Ullmark, strely na bránku: 32:27.

Chicago - Detroit 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Góly: 14. Kane (Strome, DeBrincat), 28. de Haan (Strome, Mitchell), 47. Shaw (Kane, DeBrincat), 58. Janmark (Murphy, Wallmark) - 53. Larkin (Staal, Nielsen). Brankári: Lankinen - Greiss, strely na bránku: 28:31.

Minnesota - San Jose 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
Góly: 6. Eriksson Ek (Greenway, Hartman), 34. Parise (Bjugstad, Soucy), 59. Fiala, 60. Greenway (Eriksson Ek, Foligno) - 7. Nieto (Karlsson, Marleau). Brankári: Talbot - Dubnyk, strely na bránku: 29:29.

Dallas - Nashville 7:0 (0:0, 5:0, 2:0)
Góly: 23. Pavelski (Radulov, Heiskanen), 25. Radulov (Pavelski), 31. Gurjanov (Klingberg, Hintz), 35. Radulov (Kiviranta, Pavelski), 37. Lindell, 45. Pavelski (Hintz, Klingberg), 55. Kiviranta (Klingberg, Dickinson). Brankári: Chudobin - Saros (41. Rinne), strely na bránku: 28:34.

Arizona - Vegas 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)
Góly: 4. Dvorak (Garland), 28. Brassard (Pitlick, Dvorak), 33. Schmaltz (Garland, Caggiula), 42. Garland (Caggiula, Schmaltz), 60. Oesterle (Crouse) - 22. Theodore, 52. Glass (Stone, Theodore). Brankári: Kuemper - Lehner, strely na bránku: 26:31.

Anaheim - Colorado 2:3 pp (0:1, 1:0, 1:1 - 0:1)
Góly: 21. Lindholm (Rakell, Getzlaf), 48. Henrique (Heinen, Silfverberg) - 3. Donskoi (Girard, Toews), 47. Rantanen (Byram, Landeskog), 62. Landeskog (Makar). Brankári: Gibson - Grubauer, strely na bránku: 38:32.

Viac o téme: Washington Capitals Andrej Sekera Zdeno Chára New York Rangers Detroit Red Wings Pittsburgh Penguins Dallas Stars Buffalo Sabres Edmonton Oilers Colorado Avalanche Nashville Predators Chicago Blackhawks Minnesota Wild Anaheim Ducks Toronto Maple Leafs Vegas Golden Knights San José Sharks Arizona Coyotss