Francúzi v tesnej bitke zdolali Nórov, Slováci vylepšili tohtosezónne maximum

Antonin Guigonnat, Quentin Fillon Maillet, Simon Desthieux a Emilien Jacquelin po triumfe v štafeteAntonin Guigonnat, Quentin Fillon Maillet, Simon Desthieux a Emilien Jacquelin po triumfe v štafete Zdroj: SITA/AP Photo/Matthias Schrader

ANTERSELVA - Francúzski biatlonisti zvíťazili v sobotnej štafete mužov Svetového pohára v talianskej Anterselve. Kvarteto Antonin Guigonnat, Quentin Fillon Maillet, Simon Desthiex a Emilien Jacuelin zdolali Nórov o 0,8 sekundy. Tretie bolo Rusko s odstupom 50,8 sekundy. Slováci v zložení Michal Šima, Tomáš Hasilla, Šimon Bartko a Matej Baloga obsadili 12. miesto a o jednu priečku vylepšili tohtosezónne maximum, keď 15. januára v Oberhofe skončili na 13. pozícii.

Na čele hodnotenia SP sú stále Nóri s 222 bodmi. Na druhé miesto sa posunuli Francúzi (192 b) a tretí sú Nemci, ktorí majú na konte 179 bodov. Švédi boli pred sobotnými pretekmi druhí, ale preteky v Anterselve im vôbec nevyšli. "Vybuchli" najmä na strelnici, keď museli absolvovať tri trestné kolá a šestnásťkrát dobíjali. Napokon skončili až na 15. mieste a v klasifikácii Svetového pohára sú piati so 176 bodmi. Slováci sa posunuli o jednu pozíciu na 15. priečku (103 b).

Ako prvý vybehol na trať Šima a pred ležkou bol šestnásty, úvodnú položku zvládol s jedným dobíjaním. Pretekári sa držali spolu, Šima figuroval štrnásty, na stojke mal šancu posunúť sa, ale musel použiť dva náhradné náboje.

Napriek tomu si udržal pozíciu a štafetu odovzdal Hasillovi s mankom 45 sekúnd. Ten začal dobre, na ležke bol stopercentný a posunul sa na jedenáste miesto. Hoci klesol o jednu priečku, stojka mu vyšla relatívne dobre, minul iba posledný terč a musel dobiť. V behu síce narástla jeho strata na 1:33 minúty, ale Bartka pustil na trať na dvanástom mieste.

Aj Bartko nadviazal na dobré výkony na strelnici a prvú položku "vybavil" za 28 sekúnd. Bartko si držal dobré tempo aj v bežeckej časti a posunul sa a na stojku pribehol jedenásty. Prvé dva terče minul a netrafil ani prvú opravu, no napokon to zvládol bez trestného kola. Posledné kolo zvládol excelentne a štafetu odovzdal tesne za desiatym Kanaďanom.

Finišman Baloga zvládol ležku s jednou opravou a zo štadióna odchádzal stále jedenásty. Hoci v behu stratil tempo, zvládol stojku s jediným dobíjaním a v závere bojoval o prvú desiatku, napokon ho však predbehol aj Švajčiar a Baloga dobehol dvanásty.

"Minulý výsledok mal na to veľký vplyv. Chlapcom to dodalo sebavedomie a som rád, že to potvrdili. Mali sme dobrý rozjazd, Mišo spravil vynikajúco prvý úsek. Od toho sa odvíjali celé preteky. Dôležitý faktor bol, že sme nemuseli ísť na trestné kolo, to je vždy dôležité. Chcel by som pochváliť aj materiál, mali sme skvelo pripravené lyže, takže veľká poklona pre servis," povedal pre portál slovenskybiatlon.sk tréner slovenskej mužskej reprezentácie Tomáš Kos.

výsledky: 1. Francúzsko (Antonin Guigonnat, Quentin Fillon Maillet, Simon Desthieux a Emilien Jacquelin) 1:14:25,8 (0 tr. kôl + 9 dobíjaní), 2. Nórsko (Sturla Holm Laegreid, Johannes Dale, Tarjei Bö, Johannes Thingnes Bö) +0,8 s (1+9), 3. Rusko (Anton Babikov, Matvej Jelissejev, Alexander Loginov, Eduard Latypov) +50,8 (1+7), 4. Nemecko +54,4 (0+6), 5. Taliansko +1:55,1 (0+7), 6. Rakúsko +2:19,0 (0+10), 7. Fínsko +2:30,9 (0+9), 8. Ukrajina +2:36,9 (0+8), 9. Kanada +2:57,4 (1+10), 10. Slovinsko +3:26,0 (0+8), ... 12. SLOVENSKO (Michal ŠÍMA, Tomáš HASILLA, Šimon BARTKO, Matej BALOGA) +3:32,3 (0+10)

celkové hodnotenie SP štafety mužov (4 z 6 pretekov): 1. Nórsko 222 bodov, 3. Francúzsko 192, 3. Nemecko 179, 4. Rusko 177, 5. Švédsko 176, 6. Taliansko 162, ... 15. SR 103

Viac o téme: Slovensko Tomáš Hasilla Šimon Bartko Michal Šíma Matej Baloga
  • Zdroj: športky