Fasel vraj tlačí majstrovstvá do Bratislavy: Takto vidí situáciu člen IIHF Vladislav Treťjak

Vladislav TreťjakVladislav Treťjak Zdroj: TASR/AP

ZÜRICH - Prezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) René Fasel síce vyhlásil, že tohtoročné MS sa budú konať len v jednej krajine, podľa šéfa Ruskej hokejovej federácie Vladislava Treťjaka je to však len osobný názor švajčiarskeho funkcionára. Rozhodovať bude Rada IIHF a každý jej člen má svoje vlastné predstavy ohľadne organizácie šampionátu, tvrdí Treťjak.

"Rada IIHF zatiaľ nerozhodla o dejisku. Fasel vyjadril svoj osobný názor, že šampionát by sa mal uskutočniť iba v jednej krajine, no rozhodnutie musí urobiť Rada IIHF. Každý jej člen má na to svoj názor a padajú aj rôzne iné návrhy," povedal pre ruskú spravodajskú agentúru Ria Novosti Treťjak, ktorý je aj člen Rady IIHF. Tá má dokopy štrnásť členov a jedným z nich je i Fasel.

Šampionát sa mal okrem lotyšskej Rigy pôvodne uskutočniť aj v Minsku, Rada IIHF však odobrala Bielorusku spoluorganizátorské práva. Dôvodom boli obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu v krajine. V utorok Rada IIHF rokovala o troch možných alternatívach v súvislosti s náhradným dejiskom - Minsk by mohla v pozícii spoluorganizátora nahradiť Bratislava, dánsky Herning, alebo by sa celý šampionát uskutočnil v Rige. Vedenie Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) už minulý týždeň potvrdilo, že s IIHF rokuje. Rada IIHF sa napokon vyjadrila, že potrebuje ešte čas a posunula svoje rozhodnutie na budúci týždeň. Podľa Fasela by mohlo padnúť už v pondelok 1. februára. Šéf IIHF preferuje konanie MS v jednej krajine, aby sa predišlo zbytočnému cestovaniu, namiesto toho by hráči a členovia všetkých realizačných tímov boli uzavretí v "bubline" na jednom mieste.

Podľa Treťjaka sa šampionát bude určite konať aj za súčasnej pandemickej situácie, pokiaľ sa výrazne nezhorší: "Nikto nevie, čo sa bude diať v máji. No nemôžeme si dovoliť, aby sa majstrovstvá sveta neuskutočnili dva roky po sebe. Musíme urobiť všetko pre to, aby sa mohli konať, či už v jednej krajine alebo vo dvoch. Prioritou bude bezpečnosť hráčov."

Už v utorok prišiel lotyšský portál sportacentrs.com s informáciou, že Fasel výrazne presadzuje variant usporiadať celé MS v Bratislave. Tá naposledy hostila šampionát pred dvomi rokmi spoločne s Košicami, predtým obe mestá zorganizovali MS aj v roku 2011, hlavné mesto SR za federálnej éry aj s českými mestami v rokoch 1959 a 1992. V porovnaní s Herningom, ktoré MS usporiadali spoločne s Kodaňou v roku 2018, by dokázala Bratislava zorganizovať šampionát oveľa lacnejšie. V neprospech Lotyšska hovorí nutnosť vybudovať druhú, provizórnu halu. Na prelome mája a júna by však v nej mohol vyvstať problém s kvalitou ľadu.

Viac o téme: Vladislav Treťjak IIHF René Fasel
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/AP
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články