VIDEO Chára strelil prvý gól za Capitals, fantastický Halák bol za ďalším triumfom Bostonu

Jaroslav Halák v bráne BostonuJaroslav Halák v bráne Bostonu Zdroj: SITA/Elise Amendola

WASHINGTON - Slovenský hokejista Zdeno Chára si otvoril strelecký účet vo Washingtone Capitals. Štyridsaťtriročný obranca prispel v noci na piatok v súboji NHL k víťazstvu 6:3 nad New Yorkom Islanders premiérovým gólom v novom drese, ku ktorému pridal asistenciu. Bod za asistenciu si pripísal aj jeho krajan Richard Pánik. Washington je po piatom víťazstve v sezóne na čele tabuľky Východnej divízie.

Washington prehrával po prvej tretine 0:3, ale v druhej strelil päť gólov a po veľkom obrate potvrdil vynikajúci vstup do sezóny. Chára s Pánikom si pripísali asistenciu pri druhom góle Conora Shearyho, ktorý po teči slovenského obrancu znížil na 2:3. Washington vyrovnal v priebehu dvoch minút a v závere prostrednej časti udrel ešte dvakrát. Na 5:3 zvýšil minútu a pol pred druhým klaksónom Chára, keď prekonal Semjona Varlamova delovkou z vrchu ľavého kruhu.

Stal sa piatym obrancom v histórii NHL, ktorý vo veku 43 a viac rokov zaznamenal viacbodový zápas. Pred ním to dvakrát dokázali Doug Harvey a Tim Horton a raz Chris Chelios s Allanom Stanleym. "Boli tam veľké emócie, pretože sme otočili skóre. Zdeno bol po góle blízko k striedačke a tak k nej prikorčuľoval. Reakcia hráčov bola neuveriteľná, dali mu najavo, ako si ho vážia a čo pre tím znamená. Aj po zápase som v šatni povedal, že to bol jeden z najúžasnejších momentov, aké som za posledné obdobie zažil. Zdeno hral dnes skvelý zápas v defenzíve aj v ofenzíve," povedal tréner Capitals Peter Laviolette.

Zdeno Chára sa raduje Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Nick Wass

Chára bol s časom 22:55 druhým najvyťaženejším hráčom tímu, okrem gólu a asistencie mal aj dva plusové body. V ôsmich dueloch v drese Caps má bilanciu 1+2. Najbližšie dva zápasy sa Washington stretne s Bostonom, ktorý Chára viedol 14 sezóne ako kapitán. "Boston má veľmi kvalitný tím, hrajú dobrý hokej. Musíme sa na nich dobre pripraviť a pokúsime sa podať čo najlepší výkon," povedal Chára bez náznaku emócií v televíznom rozhovore krátko po zápase s Islanders. Pánik nastúpil v druhej formácii, ktorý netradične z pozície centra viedol T.J. Oshie a na druhom krídle bol Sheary. Slovenský útočník hral 11 minút a 37 sekúnd a zaznamenal druhú asistenciu v sezóne. Na prvý gól ešte čaká.

Capitals bodovali v každom z prvých ôsmich zápasov, čím stanovili klubový rekord. Tímu sa darí aj napriek tomu, že mu stále chýba kvarteto ruských hráčov na covid protokole na čele s kapitánom Alexandrom Ovečkinom. Pre zranenie z minulého duelu nehral ani Lars Eller. Český brankár Vítek Vaněček chytil 27 striel Islanders. Stal sa druhým brankárom Capitals a jedenástym v expanznej ére (od 1967-68), ktorý bodoval v každom z prvých šiestich štartov v kariére. V závere duelu sa zranil Caps Chárov kolega z obrannej formácie Justin Schultz, ktorého zasiahol do hlavy puk. Medzi zdravými náhradníkmi bol slovenský obranca Martin Fehérváry.

Ku štvrtému víťazstvu Bostonu v sérii prispel spoľahlivým výkonom Jaroslav Halák. Slovenský brankár zlikvidoval proti Pittsburghu Penguins 16 striel a inkasoval len jeden gól, Bruins triumfovali 4:1. Halák si v treťom štarte sezóny pripísal druhé víťazstvo. Dva góly Bruins, ktorí vyhrali štvrtýkrát za sebou, strelil kapitán Patrice Bergeron. Bruins zdolali "tučniakov" na domácom ľade desiatykrát za sebou.

Halák so spoluhráčmi oslavuje Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/Elise Amendola

Z víťazstva sa tešil aj útočník Montrealu Tomáš Tatar. Jeho Canadiens zdolali na domácom ľade v Bell Centre Calgary 4:2. Slovenský útočník odohral 14 minút a 41 sekúnd, do štatistík sa nezapísal a mal jeden mínusový bod.

Tampa Bay bez zraneného obrancu Erika Černáka (horná časť tela) prehrala na ľade Caroliny 0:1 po predĺžení. O víťazstve Hurricanes rozhodol český útočník Martin Nečas. V bránke zažiaril jeho krajan Petr Mrázek, ktorý chytil 32 striel obhajcov Stanley Cupu.

Dallas s Andrejom Sekerom vyhral aj štvrtý zápas v novej sezóne, keď zdolal doma Detroit vysoko 7:3. Slovenský obranca bol na ľade 21 minút a 3 sekundy, do štatistík sa nezapísal. Brankár Jake Oettinger uspel vo svojom prvom štarte v kariére, keď zlikvidoval 20 striel Red Wings. Prvý gól v NHL strelil Ty Dellandrea a pridal aj asistenciu. Stars vyhrali štyri úvodné zápasy v nového ročníka prvýkrát od sezóny 2010/11.

Hráči Vancouveru si poradili s Ottawou aj v treťom vzájomnom zápase v priebehu štyroch dní. V kanadskom derby zvíťazili tentoraz 4:1, predtým boli ich výhry ešte jednoznačnejšie (5:1, 7:1).

Alexis Lafreniere Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP/Jeffrey T. Barnes

Alexis Lafreniere strelil svoj premiérový gól v NHL, keď rozhodol v predĺžení o víťazstve New Yorku Rangers nad Buffalom 3:2. Prvý muž draftu 2020 vyšiel v prvých šiestich zápasoch kariéry bodovo naprázdno. "Je to bláznivé. Na tento moment nikdy nezabudnem. Akciu mi krásne pripravil 'Blacky', skvelá práca," povedal 19-ročný kanadský útočník a pochválil Colina Blackwella, ktorý mu ideálne prihral v úniku 2 na 1. V drese Rangers strelili pred ním prvý gól v NHL v predĺžení len traja hráči Paul Thompson (1926), Sergej Nemčinov (1991) a Mats Zuccarello (2011). Stal sa však prvou draftovou jednotkou v histórii NHL, ktorá si strelecký účet otvorila v nadstavenom čase.

Boston - Pittsburgh 4:1 /za domácich J. HALÁK vykryl 16 zo 17 striel/

Buffalo - New York Rangers 2:3 pp

Carolina - Tampa Bay 1:0 pp

Columbus - Florida 3:2 pp a sn

Montreal - Calgary 4:2

New Jersey - Philadelphia 1:3

Washington - New York Islanders 6:3 /za domácich Z. CHÁRA 1+1, R. PÁNIK 0+1/

Minnesota - Los Angeles 5:3