Severská bitka na záver MS v hádzanej: Dáni zdolali vo finále Švédsko a obhájili titul!

Dánsko obhájilo titulDánsko obhájilo titul Zdroj: TASR/AP/Petr David Josek

KÁHIRA - Hádzanári Dánska obhájili titul majstrov sveta. V nedeľnom finále svetového šampionátu v Egypte vyhrali nad Švédskom 26:24 a druhýkrát v histórii získali zlaté medaily.

Úradujúci olympijskí šampióni z Ria de Janeiro Dáni zopakovali triumf spred dvoch rokov, celkovo je to pre nich šiesta medailová pozícia na MS (2-3-1). Strieborní Švédi vybojovali cenný kov z MS po dvadsiatich rokoch a v počte medailí sa s dvanástimi (4-4-4) dostali na čelo bilancie krajín pred Francúzov. Majstrami sveta boli v rokoch 1954, 1958, 1990 a 1999.

V severskom finále v Káhire to bol mimoriadne vyrovnaný súboj, ani jeden z tímov sa až do 17. minúty nedostal do viac ako jednogólového náskoku. Dáni potom odskočili na 8:6, no v polčase bol stav vyrovnaný 13:13. Dráma pokračovala aj po prestávke, Jacob Holm štyrmi gólmi za sebou poslal Dánov štvrťhodinu pred koncom do vedenia 22:20 a zverenci kouča Nikolaja Jacobsena v tejto fáze zlomili duel vo svoj prospech aj zásluhou výkonu brankára Niklasa Landina Jacobsena. Na MS tak vyhrali 19 duelov za sebou, čo sa ešte žiadnemu tímu doteraz nepodarilo. So siedmimi gólmi bol ich najlepší strelec vo finále Mikkel Hansen, šesť mal na druhej strane na konte Hampus Wanne.

"Som naozaj hrdý na toto mužstvo. Aj vo finále sme bojovali ako tím, málokedy sme prišli o loptu alebo sme sa nechali vylúčiť. Cítili sme, že fanúšikovia u nás v Dánsku nás veľmi podporujú a snažili sme sa ich potešiť," povedal po finále kapitán dánskej reprezentácie Landin. Tréner Jacobsen po záverečnej siréne najprv zostal sedieť na stoličke: "Som nesmierne unavený. To, čo sme na šampionáte predviedli, bola naozaj fantastická jazda."

Súboj o bronz jasnou záležitosťou Španielska

Bronzové medaily vybojovali Španieli, ktorí zdolali Francúzsko 35:29. Španieli ako úradujúci majstri Európy získali prvý cenný kov zo svetového šampionátu od roku 2013, keď vybojovali titul. V zápase o tretiu priečku ani raz neprehrávali, už v 5. minúte viedli 4:0 a náskok nepustili z rúk. Šesťnásobní majstri sveta z Francúzska znížili na začiatku druhého dejstva na rozdiel jediného gólu (15:16), ale bližšie k súperovi sa nedostali.

Šampionát v Egpyte, premiérový s 32 účastníkmi, sa hral pre pandémiu koronavírusu bez divákov. Pre viaceré pozitívne testy v kádroch už pred turnajom odriekli účasť reprezentácie Česka a USA, nahradili ich Severné Macedónsko a Švajčiarsko. Počas MS potom museli pre nákazu v tíme odstúpiť z turnaja Kapverdy.

Nasledujúci svetový šampionát sa v januári 2023 uskutoční v Poľsku a vo Švédsku.

MS v hádzanej mužov v Egypte

finále:
Dánsko - Švédsko 26:24 (13:13)

zápas o 3. miesto:
Španielsko - Francúzsko 35:29 (16:13)

Konečné poradie MS: 1. Dánsko, 2. Švédsko, 3. Španielsko, 4. Francúzsko, 5. Maďarsko, 6. Nórsko, 7. Egypt, 8. Katar, 9. Slovinsko, 10. Portugalsko, 11. Argentína, 12. Nemecko