MS v hokeji v Bratislave nebudú! Rada IIHF rozhodla takto

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA - Tohtoročné majstrovstvá sveta v hokeji sa uskutočnia výlučne v Rige. Rada Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) v utorok rozhodla, že lotyšská metropola bude hostiť celý turnaj. V hre o spoluorganizáciu podujatia neuspeli Slovensko ani Dánsko.

Pôvodne sa mali MS 2021 uskutočniť v Rige a Minsku. Rada IIHF však 18. januára odobrala Bielorusku spoluorganizátorské práva pre obavy o bezpečnosť účastníkov vzhľadom na súčasnú politickú a epidemiologickú situáciu v krajine. Ako náhradné dejisko pripadali do úvahy Bratislava aj dánsky Herning, v hre bola tiež možnosť, že sa celý šampionát odohrá len v jednej krajine, aby sa minimalizovalo cestovanie a problémy spojené s pandémiou koronavírusu.

Model jedného dejiska presadzoval aj prezident IIHF René Fasel. Federácia vyslala do Rigy koncom minulého týždňa delegáciu, ktorá mala vyhodnotiť, či dokáže Lotyšsko usporiadať celý šampionát. Delegácia navštívila obe dejiská - Arénu Riga a Olympijské športové centrum a nakoniec odporučila usporiadať celý turnaj v lotyšskej metropole, čo v utorok popoludní potvrdili predstavitelia Rady IIHF.

Rada IIHF brala pri svojom rozhodnutí do úvahy pretrvávajúce výzvy v súvislosti s pandémiou koronavírusu, ako cestovné obmedzenia či opatrenia proti šíreniu nákazy.

"Chcem sa poďakovať našim členom z Dánska a Slovenska za ich ochotu prevziať hostiteľské povinnosti MS za taký krátky čas. Rada IIHF sa však nakoniec domnieva, že usporiadať celý turnaj v jednej krajine nám umožní flexibilitu. Môžeme nájsť nákladovo efektívne riešenia na vytvorenie konceptu 'bubliny', no taktiež sa môžeme pripraviť do pozície, aby sme mohli privítať fanúšikov, ak to bude bezpečné," uviedol Fasel pre oficiálnu stránku IIHF.

Tohtoročný šampionát odštartuje v piatok 21. mája, finále sa uskutoční v nedeľu 6. júna. Slovenskí reprezentanti sa na turnaji predstavia v A-skupine spolu s Ruskom, Švédskom, Českom, Švajčiarskom, Dánskom, Bieloruskom a Veľkou Britániou. V "béčku" sú Kanada, Fínsko, USA, Nemecko, Lotyšsko, Nórsko, Taliansko a Kazachstan.

Hlavný štadión šampionátu bude Aréna Riga, ktorá privíta zápasy B-skupiny, ako aj dva štvrťfinálové súboje, obe semifinále a boje o medaily. A-skupina a ďalšie dve štvrťfinále sa odohrajú v Olympijskom športovom centre, kde vznikne hala s kapacitou 6000 miest. Zimný štadión Daugava, ktorý je vzdialený asi desať minút od hlavnej arény, bude slúžiť ako tréningová hala s dvoma klziskami. Tento štadión je momentálne vo výstavbe, no dokončiť by ho mali koncom marca. Všetkých 16 tímov bude bývať v jednom hoteli a keďže Aréna Riga a Olympijské športové centrum sú od seba vzdialené len okolo 150 metrov, IIHF nebude mať problém vytvoriť šampionátovú "bublinu". Zmeny v hracom pláne sa nateraz neudiali.

Ak sa do začiatku šampionátu pandemická situácia v Lotyšsku zlepší natoľko, aby mohli ísť na štadióny diváci, organizátori dokážu spustiť predaj vstupeniek do troch dní od povolenia od miestnych úradov.

Po odobratí MS Bielorusku sa do boja o spoluorganizáciu šampionátu zapojili Bratislava a Herning, ktoré hostili MS v rokoch 2019, respektíve 2018. Slovenská strana koncom predminulého týždňa potvrdila rokovania s IIHF a do piatka dodala federácii potrebné rozpočtové i logistické podklady. Podľa zákulisných zdrojov malo väčšie šance na zisk turnaja Slovensko a podľa lotyšských médií prezident Fasel dokonca presadzoval možnosť odohrať celý turnaj na Slovensku. Nakoniec však zostalo právo usporiadať turnaj Lotyšsku.


Tagy: IIHF MS v hokeji

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR – Pavel Neubauer

DISKUSIA