VIDEO David Pastrňák je talent z iného sveta: Boston dotiahol k triumfu hetrikom a asistenciou

David Pastrňák oslavuje gól s Davidom KrejčímDavid Pastrňák oslavuje gól s Davidom Krejčím Zdroj: SITA/AP/Matt Slocum

NEW YORK - Hokejisti Tampy Bay zvíťazili v noci na štvrtok v zápase zámorskej NHL na domácom ľade nad Detroitom 5:1. Obhajca Stanleyho pohára vyhral tretí zápas za sebou a je lídrom Centrálnej divízie. V drese domácich odohral 17:33 min. slovenský obranca Erik Černák, do štatistík kanadského bodovania sa nezapísal.

Tampa rozhodla zápas expresne skoro, už v čase 4:54 svietil po góloch Victora Hedmana, Anthonyho Cirelliho a Ryana McDonagha na svetelnej tabuli stav 3:0. Brankár hostí Thomas Greiss inkasoval tri góly z piatich striel a už v 5. minúte prenechal miesto Calvinovi Pickardovi, ktorý následne zneškodnil 17 z 19 pokusov. Gólom a asistenciou sa na výhre domácich podieľal Alex Killorn. "Páčilo sa mi, ako sme na súpera od začiatku vybehli. To udalo tón stretnutiu. Keď strelíte tak rýchlo niekoľko gólov za sebou, dokonale to naštartuje váš tím," pochválil svojich zverencov tréner úradujúceho šampióna Jon Cooper.

Obranca Tampy Bay Victor Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP/Chris O'Meara

Detroit bol v útoku neškodný, brankár "bleskov" Andrej Vasilevskij potreboval k víťazstvu iba 15 úspešných zákrokov. Prekonal ho len Anthony Mantha, ktorý skóroval v treťom stretnutí za sebou. Detroit odštartoval sezónu mizerne, prehral siedmy zápas v rade, v 11 súbojoch vydoloval dokopy iba šesť bodov. "Nechali sme Greissa v štichu. Strácali sme puky a nestáli sme na správnych miestach. Ak proti takému tímu inkasujete tak rýchlo tri góly, dostanete sa do veľmi zlej pozície," konštatoval útočník Detroitu Luke Glendening. Lightning na domácom ľade v tejto sezóne neprehrali ani v jednom z piatich zápasov. Vo vzájomných domácich dueloch s Detroitom predĺžila Tampa víťaznú sériu na 15 súbojov datujúcich sa od 12. decembra 2013. Vasilevskij má proti Red Wings bilanciu deväť zápasov - deväť víťazstiev. Kapitán "červených krídel" Dylan Larkin odohral jubilejný 400. zápas kariéry.

Boston zvíťazil v súboji prvých dvoch tímov Východnej divízie na ľade Philadelphie 4:3 po predĺžení vďaka hetriku a jednej asistencii Davida Pastrňáka. Český útočník otvoril skóre už po 12 sekundách hry po individuálnej akcii, keď prešiel cez obrancu Shaynea Gostisbehera. Bol to druhý najrýchlejší gól v tejto sezóne po presnom zásahu Dominika Kahuna z Edmontonu (0:08) z konca januára. Druhý gól pridal Pastrňák v 53. minúte v presilovke po prihrávke Patricea Bergerona a hetrik skompletizoval 15 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času, keď pri power play pohotovo sklepol do bránky odrazený puk a poslal duel do predĺženia. V ňom už po 31 sekundách v presilovke prihral Bergeronovi na víťazný zásah. Dvadsaťštyriročný krídelník dosiahol sedem bodov (5+2) v troch zápasoch po návrate do ligového kolotoča po septembrovej operácii bedrového kĺbu. "Rekonvalescencia trvala skutočne dlho, bolo to niečo, čo som dovtedy v mojej kariére nezažil. Nevedel som sa dočkať návratu. Možno mi aj trochu chýbalo sebavedomie, no v momente, keď som opäť vykorčuľoval na ľad, všetko zo mňa opadlo a cítil som sa skvele," povedal pre nhl.com hrdina stretnutia. Pre Pastrňáka to bol deviaty hetrik v profiligovej kariére. V histórii Bostonu ich dosiahli viac len traja hráči – Phil Esposito (26), Cam Neely (14) a Johnny Bucyk (12).

Patrice Bergeron oslavuje so Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP/Matt Slocum

Štyri body okrem Pastrňáka zaznamenal aj Bergeron (1+3). V bránke hostí dostal pred slovenským reprezentantom Jaroslavom Halákom prednosť Fín Tuukka Rask, ktorý predviedol 22 úspešných zákrokov. Bruins predĺžili svoju bodovú šnúru na sedem zápasov. Flyers nevedeli nájsť zbraň na presilovky "medveďov", zo štyroch oslabení sa dokázali ubrániť iba v jednom. "Dali sme možnosť presadiť sa ich top hráčom. Sú to elitní hokejisti a našli cestu, ako rozhodnúť zápas," poznamenal tréner "letcov" Alain Vigneault.

Tampa Bay - Detroit 5:1

Philadelphia - Boston 3:4 pp

Viac o téme: Patrice Bergeron Boston Bruins Jon Cooper Tampa Bay Lightning Erik Černák David Pastrňák