Kouč osemnástky o tom, čo mladíkom citeľne chýba: Projekt je pre nich akýsi ostrov nádeje

Tréner slovenských hokejistov do 18 rokov Ivan FenešTréner slovenských hokejistov do 18 rokov Ivan Feneš Zdroj: TASR/Martin Palkovič

PIEŠŤANY - Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) rozšíril kapacitu centralizovaného projektu prípravy hráčov do 18 rokov v Piešťanoch. Vyše tri desiatky mladých slovenských hráčov tak majú možnosť aj v čase pandémie koronavírusu hokejovo napredovať.

Pandémia pribrzdila rast mnohých mladých hokejistov, zastavila mládežnícke súťaže a obmedzila tréningový proces. Aj preto sa SZĽH rozhodol pomôcť a rozšíriť rady projektu SR 18. Tím pod trénerským vedením Ivana Feneša pôsobí v Slovenskej hokejovej lige a svoje domáce zápasy hráva na piešťanskom zimnom štadióne. Hráči od 15 do 18 rokov sa v mužskom hokeji nestratili a k cenným skúsenostiam pridali zatiaľ štyri víťazstvá - 3:2 po sn nad Humenným, 5:4 po sn v Spišskej Novej Vsi, 4:3 pp v Leviciach a 6:5 nad Dubnicou. Dokopy odohrali 21 súťažných zápasov, z toho tri v juniorskej extralige, vlani za rovnaké obdobie o vyše tridsať viac.

V prebiehajúcej sezóne navyše chýba medzinárodná konfrontácia, národný tím sa nepredstavil na medzinárodnej úrovni už takmer rok. "A to nám citeľne chýba. Som však veľmi rád, že od januára sme sa v spolupráci so SZĽH rozhodli pribrať do projektu aj chlapcov z mladších reprezentácií do 16 a 17 rokov. Projekt je pre nich akýsi ostrov nádeje, ktorý poskytuje nielen tréningy a individuálny rozvoj, ale aj zápasovú prax," uviedol pre portál hockeyslovakia.sk. hlavný tréner osemnástky Feneš, ktorému pomáhajú v trénerskom tíme aj asistenti Tibor Tartaľ s Borisom Žabkom, kormidelník sedemnástky Roman Sýkora a z pozície konzultanta i Jozef Stümpel.

Tréneri dbajú na pravidelnú mentálnu prípravu i vzdelávanie. Na dennej báze s hráčmi zdokonaľujú individuálne činnosti, pracujú na skvalitnení rôznorodých detailov, na ktoré v rámci tréningov v klube, doma ani v zahraničí, nie je veľa času. "Ak vieme, že máme problém napríklad s 'cutovaním' osi, zvolíme konkrétne cvičenia, hoci na pohľad jednoduché. Zameriame sa však na prvky vstupu do pásma od modrej čiary a 'cutneme' dianie na stred. Je to súčasť zdokonaľovania korčuliarskej techniky prostredníctvom detailov. Ak ju máme zvládnutú, môžeme sa zamerať na tvorivú činnosť. Veľkou devízou projektu je, že máme čas a možnosti na ich drilovanie. Práve detaily rozhodujú dnešný hokej v kategóriách juniorov i mužov," povedal pre portál hockeyslovakia.sk Tartaľ.

Tréner Ivan Feneš verí, že vzhľadom na podmienky a zázemie, ktoré ponúka reprezentačný projekt, bude oň čoraz väčší záujem: "Pozeráme sa na chlapcov, ktorí sa presadili v zahraničí. To sú naše zlaté hokejové vajcia. Avšak o tých, ktorí sa vonku nepresadili, nepočúvame. A tých je, bohužiaľ, omnoho viac. Keď sa pozrieme na slovenskú cestu, výhodou je rast v domácich podmienkach. Máme prostredie na to, aby sme chlapcov dvíhali hore. Keď sa zhováram s hráčmi, ktorí sa zo zahraničia vrátili k nám, potvrdzujú, že v projekte majú vytvorené dokonca lepšie podmienky ako v zahraničí. Jediný rozdiel je konkurencia, ktorú zahraničie ponúka. Aj my sa však snažíme pracovať s čoraz väčšou skupinou hráčov, aby sme im vytvárali konkurenčné prostredie."

Súpiska hráčov do 18 rokov v centralizovanom projekte:

brankári: Daniel Ďuriš (MHA Martin), Filip Kubiridžák (MŠHKm Žilina), Rastislav Eliáš (HC Košice), Matej Marinov (MMHK Nitra)

obrancovia: Šimon Bečár, Šimon Miklovič, Jakub Chromiak (všetci Dukla Trenčín), Michal Kapičák, Jozef Viliam Kmec, Leo Eperješi (všetci HC Košice), Samuel Socha (MMHK Nitra), Luca Krakovský (Slovan Bratislava), Dávid Nátny (MHA Martin), Maxim Štrbák (ŠHK 37 Piešťany), Boris Žabka (ŠHK 37 Piešťany), Jakub Čulík (HKm Zvolen), Šimon Groch (HOBA Bratislava)

útočníci: Adam Sýkora, Žigmund Zold, Marek Šramaty, Ondrej Molnár, Oliver Stümpel (MMHK Nitra), António Ožvald, Maximilián Bubica, František Dej (všetci Slovan Bratislava), Jakub Demek, Peter Repčík (obaja HC Košice), Martin Mišiak (HC'05 Banská Bystrica), Tim Danielčák, Samuel Honzek (obaja Dukla Trenčín), Patrik Sokoli, Markus Suchý, Alex Šotek (všetci HK Poprad), Servác Petrovský (ŠHK 37 Piešťany), František Ridzoň (HK Nitra)

realizačný tím:

Manažér: Branislav Varga
Hlavný tréner: Ivan Feneš
Asistent trénera: Tibor Tartaľ
Asistent trénera: Boris Žabka
Tréner brankárov: Peter Kosa
Kondičný tréner: Milan Kabát
Kustód: Ľuboš Ondrejka
Lekár: Ján Hendrich
Mentálny tréner: Maroš Stanislav
Konzultant: Jozef Stümpel

Viac o téme: Ivan Feneš SR U18
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Martin Palkovič
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články