Slovenské basketbalistky kľúčový duel v boji o ME nezvládli: Napriek prehre živia nádej na postup

Hráčka Slovenska Alica Moravčíková a hráčka Maďarska Bernadett HatarováHráčka Slovenska Alica Moravčíková a hráčka Maďarska Bernadett Hatarová Zdroj: TASR – Lukáš Grinaj

PIEŠŤANY - Slovenské basketbalové reprezentantky prehrali vo štvrtkovom stretnutí H-skupiny kvalifikácie ME s Maďarkami 57:65. Naďalej však majú šancu zabojovať o dvanástu účasť na kontinentálnom šampionáte. O všetkom rozhodne záverečný zápas, zverenky Juraja Suju v Piešťanoch ešte nastúpia v sobotu o 17.30 h proti Holanďankám.

Dôležitosť tohto duelu bolo cítiť už od úvodnej sekundy, oba tímy nasadili vysoké tempo a aj tvrdú hru. Dlhé minúty bola hra vyrovnaná, no neskôr prišiel mierny trhák Maďariek. Mohla za to vyššia efektivita streľby, deviatimi bodmi v sérii sa dostali do vyššieho vedenia. Slovenské družstvo na to ideálne zareagovalo, zrýchlilo hru a nasadením Dudášovej so Slamovou sa rýchlo vzchopilo. Druhej menovanej patril záver prvej štvrtiny, svojimi bodmi otočila stav zápasu na 22:19. Druhá 10-minútovka sa pre SR nezačala ideálne, Maďarsko sa opäť odtrhlo a Slovenky sa odmlčali bodovo takmer na štyri minúty. Už keď sa opäť schyľovalo k ďalšiemu obratu, prišli na hosťujúcej strane chvíle Határovej s Goreeovou. Práve tieto dve individuality ťahali maďarský tím, Slovenky na to nemali odpoveď a do polčasovej prestávky sa išlo za výrazne nepriaznivého stavu - 31:42.

Prestávka domácim evidentne pomohla, badateľné to bolo už od úvodnej minúty. Aktívnejší pohyb, výrazne vyššia agresivita a najmä zlepšená obrana, to všetko zvyšovalo šance, aby mohlo Slovensko pomýšľať na úspech v zápase. Krok po kroku znižovalo manko, v 8. minúte tretej štvrtiny prehrávalo už len rozdielom jedného útoku - 40:43. Pred záverečnou časťou svietil na tabuli stav 42:45. V úvode štvrtej štvrtiny prišli dôležité okamihy, najskôr Slamová trojkou vyrovnala a o niekoľko chvíľ tiež trojkou poslala svoj tím po dlhom čase do vedenia - 48:47. Od tohto momentu sa začal nový zápas, tímy si vymieňali vedenie ako na bežiacom páse. Opäť však prišli chvíle Maďarska, Fegyvernekyová dôležitými bodmi vybojovala pre svoj tím víťazstvo. Slovensko v závere zariskovalo, ale zvrátiť duel už na svoju stranu nedokázalo.

Sklamané slovenské basketbalistky Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR – Lukáš Grinaj

SLOVENSKO - Maďarsko 57:65 (31:42)
zostava a body Slovenska: Dudášová 9, Bálintová 7, Oroszová 6, Jurčenková a Praženicová po 2 (Slamová 13, Páleniková 8, Remenárová a Sujová po 4, Moravčíková 2) - najviac bodov Maďarska: Határová 25, Fegyvernekyová 13, Goreeová 11

TH: 15/13 - 19/16, fauly: 25 - 16, trojky: 6 - 3, štvrtiny: 22:19, 9:23, 11:3, 15:20, rozhodovali: Sljivic (Rak.), Pitsilkas (Gréc.), Mačiulis (Lit.), bez divákov

Juraj Suja, tréner Slovenska: "Sme sklamaní, že sme nedokázali vyhrať. Súper má obrovskú kvalitu, to je vidieť. Dali sme im veľa priestoru pod našou obručou v prvom polčase. Dali množstvo ľahkých košov zvnútra a chytili v zápase komfort. Druhý polčas sme fakt dobre oddreli v obrane, škoda, že sme niečo netrafili na domáce koše. Ten záverečný rozdiel mohol byť menší, ale stále to máme vo vlastných rukách. Absolvovali sme len polovicu misie. Je to v našich rukách, je to reálne, aby sme to zvládli. Ideme sa pobiť o postup."

Barbora Bálintová, hráčka Slovenska: "Možno nám prvý polčas trochu nevyšiel, v druhom sme zagresnívili obranu. Hlavne v tretej štvrtine, stiahli sme to. Myslím si, že to bolo o bod. Škoda, celý zápas sa mi strelecky nedarilo, čo bol asi kľúč k tejto prehre. Musíme dať hlavu hore a pozerať sa dopredu. Pred nami je ešte dôležitý zápas s Holandskom. Verím, že ho zvládneme a postúpime na majstrovstvá Európy z prvého miesta."