Legendárny Peter Bondra spomína na presun do NHL: Nemal som poňatia, čo vlastne podpisujem

Peter BondraPeter Bondra Zdroj: TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA - Nezabudnuteľným gólom na 4:3 vystrelil vo finále MS 2002 s Ruskom Slovensku titul majstrov sveta. Peter Bondra si zaspomínal na svoj odchod do kanadskoamerickej NHL, kedy bolo všetko úplne iné ako v dnešnom svete plnom sociálnych sietí a online informácií.

„Otvoril som si československý Sport a tam som sa dočítal, že som bol draftovaný zo 156. miesta Washingtonom. Vedel som, čo je draft, ale nemal som šajnu, ako to funguje, informácií veľa nebolo. Lenže veci sa začali veľmi rýchlo hýbať a v polovici augusta som už sedel v lietadle do Washingtonu,“ zaspomínal si Bondra na úvod pre sport.cz.

Mladík z východu, ktorého hokejová kariéra z Popradu zamierila do Košíc, nemal v čase, keď sa rozhodovalo o jeho hokejovej budúcnosti, toľko informácií ako dnešné začínajúce hviezdy. Správy tak zvyčajne čerpal len z novín alebo časopisov. „Raz vo Vítkoviciach sa mi pred zápasom dostali do ruky nejaké miestne noviny, kde bol článok, že šéf skautingu Capitals Jack Button sa prišiel pozrieť na Richarda Šmehlíka. Hovoril som si, že keby sa mi zápas podaril, tak si ma napríklad všimne. To bol taký môj trochu detský nápad … Vtedy sme vyhrali, myslím 4:2, dal som dva góly. Ten druhý padol tak, že náš gólman Jaro Dragan vykopol puk na červenú čiaru, ja som si ho prevzal a doviezol až do bránky," spomína Bondra.

Peter Bondra počas súboja Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR - Dušan Hein

Slovenská legenda Washingtonu Capitals následne zistila, že zaujala: "Išli sme domov, ale čoskoro som zistil, že Button, ktorý mal letieť ďalší deň do Ameriky, si predĺžil trip, aby sa na mňa mohol ísť pozrieť do Košíc.“ V zápase proti Litvínovu Bondra opäť potvrdil schopnosti kanoniera a pridal ďalší gól a už onedlho prišla prvá pozvánka do NHL. „Po zápase sme sa s Buttonom stretli v kancelárii nášho generálneho manažéra. Cez prekladateľa mi dal otázku, či by som mal záujem hrať v NHL. Tak som povedal: Nuž, rád by som, ale musíte to nejako vybaviť tu s pánom generálnym manažérom a ja sa zariadim podľa toho. Moja odpoveď nebola úplne jednoznačná,“ prezradila 52-ročná legenda. 

Bondru Washington napokon draftoval vo ôsmom kole a na rad tak prišlo dohadovanie zmluvy, ktoré v prípade Slováka bolo bleskovou záležitosťou. „Potom to išlo rýchlo. Ponúkol sa mi agent (a bývalý gólman) Jiří Crha, že ma bude zastupovať. Vôbec som netušil, čo by pre mňa mal robiť. Letel som po drafte do Prahy a s pánom Crhom a Jackom Buttonom sme podpísali kontrakt – na 110 tisíc dolárov na sezónu. Vtedy som nemal poňatia, čo vlastne podpisujem. Dali predo mňa nejaké čísla, ktoré mi nič nehovorili. Nedokázal som ich s ničím porovnať,“ dodal Bondra, ktorý vlastne len podpísal to, čo pred neho postavili. V bohatej kariére v NHL v 16 sezónach zaznamenal viac ako 500 gólov a stále je legendou Capitals, ktorých dres už aktuálne oblieka aj ďalšia slovenská legenda Zdeno Chára. 

Peter Bondra a Zdeno Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa

Viac o téme: Washington Capitals Peter Bondra Slovensko
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Martin Baumann
  • Zdroj: športky

Súvisiace články