VIDEO Tatarova asistencia Montrealu nestačila, Ovečkin znovu prepisoval históriu

Alex Ovečkin strieľa gólAlex Ovečkin strieľa gól Zdroj: SITA/Bruce Bennett/Pool Photo via AP)

MONTREAL - Hokejisti Montrealu prehrali v zápase zámorskej NHL na domácom ľade s Ottawou 2:3. Canadiens k zisku bodov nestačila ani asistencia slovenského útočníka Tomáša Tatara.

Senators zvíťazili prvýkrát po desiatich dueloch a prvýkrát od svojho úvodného zápasu sezóny 15. januára. Gólom a dvoma asistenciami k tomu prispel nemecký útočník Tim Stützle, ktorý skóroval v treťom zápase za sebou. "Hrali sme veľmi dôrazne a na všetkých bolo vidieť, že chceme konečne vyhrať. Som rád, že sme zdolali silný tím a lídra našej divízie. Celý tím hral veľmi dobre," povedal Stützle pre nhl.com. Vo veku 19 rokov a 20 dní sa stal druhým najmladším hráčom v klubovej histórii s tromi bodmi v jednom zápase. Rekord drží Alexander Daigle (18 rokov, 244 dní). Tatar bodoval prvýkrát po štyroch dueloch, na ľade strávil vyše 16 minút a okrem štvrtej asistencie v sezóne zaknihoval aj dve trestné minúty a päť striel. Slovenský krídelník mal "prsty" v otváracom góle duelu, keď Brendan Gallagher dorazil jeho strelu. Pod úspech Senators sa výrazne podpísal brankár Matt Murray, ktorý zlikvidoval 36 pokusov domácich.

Zdeno Chára v súboji Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/Bruce Bennett/Pool via AP

Washington prehral v newyorskej Madison Square Garden s domácimi Rangers 2:4. Ruský útočník Capitals Alex Ovečkin strelil 709. gól v NHL, prekonal tak Mikea Gartnera a v historických tabuľkách strelcov profiligy sa osamostatnil na siedmom mieste. Na šiesteho Phila Esposita (717) stráca osem gólov. Kapitán Washingtonu znížil 11 minút pred koncom tretej časti na 2:3. "Ešte som neskončil. Chcem si užiť tento moment, ale mrzí ma prehra. Škoda, že sme nezískali aspoň bod," povedal 35-ročný ruský krídelník. V drese Washingtonu si po dva mínusové body pripísali obranca Zdeno Chára a útočník Richard Pánik. Chára odohral takmer 21 minút, Pánik takmer 13 a zapísal si aj dve trestné minúty. Capitals prehrali druhýkrát za sebou. Na druhej strane Rangers natiahli víťaznú sériu na tri stretnutia, k čomu brankár Igor Šesťorkin pomohol 31 zákrokmi. Presadil aj sviatočný strelec "jazdcov", Anthony Bitetto ukončil 113 zápasové čakanie na presný zásah a skóroval v NHL prvýkrát od 18. novembra 2017, keď bol ešte hráč Nashvillu.

Patrik Laine si otvoril strelecký účet v drese Columbusu a pomohol Blue Jackets k víťazstvu 4:3 nad Dallasom. Fínsky útočník zvýšil v druhej tretine bekhendom na 3:1 a potvrdil, že sa mu proti Stars mimoriadne darí. Dallasu strelil už svoj 19. gól, viac nedal žiadnemu inému súperovi v NHL. Okrem Laineho skóroval aj Jack Roslovic, ktorý prišiel s Fínom z Winnipegu výmenou za Pierrea-Luca Duboisa. "Vždy sa teším, keď prispejem k úspechu. Bol to náročný zápas, ale ustáli sme ich tlak," povedal Roslovic. V zostave Stars stále chýbal slovenský obranca Andrej Sekera, ktorý je na "covid" listine. Dallas neustále doťahoval náskok domácich, ale vyrovnať sa mu nepodarilo. Kapitán Jamie Benn skóroval v treťom zápase za sebou, Alexander Radulov mal tri asistencie. "Mali sme viac šancí, minimálne bod sme si zaslúžili," uviedol tréner Dallas Rick Bowness. "Bolo to perfektné? V žiadnom prípade nie, ale našli sme cestu k víťazstvu," dodal kormidelník Blue Jackets John Tortorella. Presadil sa aj Cam Atkinson, ktorý zaznamenal 200. gól v NHL.

Jack Roslovic oslavuje gól Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP/Jay LaPrete

Až jedenásť gólov padlo v Sunrise, kde domáca Florida neudržala vedenie 5:3 a prehrala s Nashvillom 5:6 po predĺžení. Predators zmazali manko v záverečných minútach tretej tretiny, keď v 58. minúte znížil Roman Josi a do predĺženia poslal duel 57 sekúnd pred sirénou Matt Duchene. Obrat hostí dokonal v nadstavenom čase Filip Forsberg, ktorý sa blysol piatimi bodmi za dva góly a tri asistencie. "Bol to skvelý comeback. Tvrdo sme pracovali a nevzdali sme sa," povedal švédsky útočník. Päť kanadských bodov nazbieral aj domáci útočník Jonathan Huberdeau, ten sa blysol prvým hetrikom v NHL a pridal aj dve asistencie. "Veľmi nás to mrzí, mali sme víťazstvo v rukách. Máme aspoň bod, musíme to hodiť za hlavu. Zajtra je nový deň," uviedol Huberdeau. "Panteri" natiahli bodovú sériu od začiatku sezóny na sedem zápasov, čo je druhý najlepší štart od ročníka 1996-97. Gól a asistenciu zaznamenal kapitán Floridy Aleksander Barkov, so 158 gólmi sa dostal cez Scotta Mellanbyho na druhé miesto klubových zápisov. Na čele je Olli Jokinen (188). Dvaja súperi zaznamenali v NHL po päť kanadských bodov v jednom zápase prvýkrát od 1. marca 2009. Vtedy Mark Recchi (Tampa Bay Lightning) nazbieral päť asistencií a Jarome Iginla z Calgary Flames mal bilanciu 2+3.  Na góly bol bohatý aj zápas v Toronte, kde domáci Maple Leafs rozstrieľali Vancouver 7:3.

Hrdinom duelu bol veterán Jason Spezza, ktorý zaznamenal svoj ôsmy hetrik v kariére, ale prvý po takmer piatich rokoch. "Neboli žiadne šiltovky na ľade, ale pri ceste do šatne som dostal sprchu. Chlapci mi nič nedarovali," pousmial sa 37-ročný Kanaďan. "Bol to pekný večer. Puky sa mi lepili na hokejku, takýto zápas som nezažil niekoľko rokov," dodal Spezza, ktorý strelil tri góly v jednom zápase naposledy v apríli 2016 proti Dallasu. "Viac ako hetrik ma teší akú radosť z toho mali spoluhráči. Na tie momenty nikdy nezabudnem," pokračoval veterán, ktorého pred dvomi týždňami zaradil klub na waiver listinu a Spezza údajne zvažoval koniec kariéry. K triumfu prispel dvomi zásahmi aj Auston Matthews, tri body (1+2) nazbieral Mitchell Marner a William Nylander si pripísal tri gólové nahrávky.
Columbus - Dallas 4:3

Florida - Nashville 5:6 pp

Montreal - Ottawa 2:3

NY Rangers - Washington 4:2

Toronto - Vancouver 7:2

Chicago - Carolina 6:4

St. Louis - Arizona 3:4

Winnipeg - Calgary 4:1

Viac o téme: Washington Capitals Zdeno Chára Richard Pánik Vancouver Canucks New York Rangers Florida Panthers St. Louis Blues New York Islanders Tomáš Tatar Winnipeg Jets Pittsburgh Penguins Ottawa Senators Dallas Stars Buffalo Sabres Montreal Canadiens New Jersey Devils Nashville Predators Chicago Blackhawks Columbus Blue Jackets Carolina Hurricanes Toronto Maple Leafs Calgary Flames Arizona Coyotes Alex Ovečkin Phil Esposito Mike Gartner