VIDEO Slovenky zvládli rozhodujúcu bitku! Basketbalistky si vybojovali postup na majstrovstvá Európy

Na snímke radosť tímu Slovenska po skončení kvalifikačného zápasu H- skupiny na majstrovstvá Európy 2021Na snímke radosť tímu Slovenska po skončení kvalifikačného zápasu H- skupiny na majstrovstvá Európy 2021 Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

PIEŠŤANY - Slovenské basketbalistky si vybojovali postup na tohtoročné majstrovstvá Európy v Španielsku a Francúzsku. Zverenky trénera Juraja Suju zvládli rozhodujúcu bitku kvalifikačnej H-skupiny, v piešťanskej "bubline" zvíťazili nad Holandskom 61:50 a v tabuľke sa umiestnili na prvej priečke.

Slovenky potrebovali zvíťaziť na hráčkami z "krajiny tulipánov" dvojciferným rozdielom, aby si zabezpečili celkovo dvanástu účasť na kontinentálnom šampionáte.

V úvode oba tímy najskôr pozahadzovali viaceré šance, až sa ku slovu dostal slovenský výber. V obrane vytváral dobrý tlak na súpera, na druhej strane sa mu darilo, stretnutie otvoril 8 bodmi v rade. Holanďanky čakali na úvodné body až do 4. minúty, ale odpoveď bola takmer rovnaká, prišiel totiž bodový úsek 6:0 z ich strany. Dôležitosť stretnutia a nervozitu bolo cítiť, skóre pribúdalo pomalým tempom a dlhé minúty sa dokonca hralo bez úspešného koša na oboch stranách. Slovensko malo viac z hry, po prvej štvrtine si držalo mierny náskok - 15:10. Druhá 10-minútovka pripomínala boj o každú loptu a bod. Tento scenár vyhovoval viac domácim basketbalistkám, aj keď sa ich súper dlho držal na dostrel jedného útoku. Z pohľadu vývoja prvého polčasu bola dôležitá najmä štvorbodová akcia Praženicovej, ktorou upravila na 26:19 zo slovenského pohľadu. Úspech slávilo kolektívne poňatie hry zvereniek trénera Juraja Suju, necelé dve minúty pred koncom vyhrávali 29:19 a napokon šli na prestávku za priaznivého stavu 29:21.

Slovenky nepoľavili ani na začiatku druhého polčasu, dlhé chvíle si držali potrebný dvojciferný náskok na zisk prvého miesta v H-skupine a postupovej miestenky na európsky šampionát. Holandsko sa s týmto scenárom dokázalo popasovať, Westeriková a Bettonvilová zavelili k zdramatizovaniu diania na palubovke. To sa tejto dvojici podarilo, pred záverečnou častou totiž prehrávali Holanďanky len o 4 body - 41:37. Slovenkám sa však nepodlomili kolená, Slamová úspešnou štvorbodovou akciou dodala slovenskému tímu opäť mierny náskok. Na to nadviazala Praženicová s Moravčíkovou a opäť bol v hre priamy postupový scenár. Slovensko išlo do záverečnej štvorminútovky s dvojciferným vedením a Holandsko začalo v tejto fáze riskovať. Manko stiahlo aj na rozdiel 6 bodov, Slovenky však boli neomylné z čiary trestného hodu. V nervydrásajúcej koncovke sa šťastie priklonilo na slovenskú stranu.

kvalifikácia ME 2021 - H-skupina:

Holandsko - SLOVENSKO 50:61 (21:29)
najviac bodov Holandska: Westeriková 12, Bettonvillová 11, Hofová 10 - zostava a body Slovenska: Praženicová 11, Jurčenková 7, Bálintová a Orozszová po 6, Dudášová 3 (Slamová 11, Páleniková 10, Moravčíková 4, Remenárová 3, Sujová 0). TH: 10/7 - 21/15, fauly: 25 - 20, trojky: 5 - 8, štvrtiny: 10:15, 11:14, 16:12, 13:20, rozhodovali: Pitsilkas (Gréc.), Mačiulis (Lit.), Jurčevič (Chor.), bez divákov.

hlasy po zápase:
Juraj Suja, tréner Slovenska: "Hodnotí sa nám to veľmi ľahko, postúpili sme na majstrovstvá Európy a splnili sme dvojročnú robotu. Veľmi sa tešíme. Mám radosť zo všetkých, ktorí sa o to pričinili. Najviac ma teší to, že pôsobíme ako kolektív, či už s prezidentom SBA alebo celou asociáciou, ktorá nás podporuje a vytvára podmienky. Taktiež môj realizačný tím a všetky baby, ktoré boli zapojené do nášho procesu počas týchto dvoch rokov. Najviac ma teší, že to bol tímový úspech. Na ihrisku sa ukázalo, že to nebolo o jednej, dvoch, troch, každý sa podriadil kolektívu v maximálnej možnej miere. Som dojatý z toho, ako dievčatá dreli v obrane. Takto sa má hrať za národný tím. Som veľmi šťastný."

Barbora Bálintová, hráčka Slovenska: "Sme veľmi šťastné, že sme postúpili na majstrovstvá Európy po tomto veľmi náročnom dueli a týchto dvoch zápasoch. Uhrali sme to, to je dôležité, pretože Slovensko si zaslúži byť na majstrovstvách Európy. Máme na to kvalitu a verím, že to ukážeme aj tam."

Viac o téme: Holandsko Slovensko Kvalifikácia ME 2021