VIDEO Petra Kvitová prekvapivo končí na Australian Open, rýchly koniec aj pre Andreescuovú

Petra Kvitová vypadla v druhom kole AOPetra Kvitová vypadla v druhom kole AO Zdroj: SITA/AP/Rick Rycroft

MELBOURNE - Nasadená dvojka Simona Halepová z Rumunska postúpila do 3. kola dvojhry na tenisovom grandslamovom turnaji Australian Open v Melbourne až po trojsetovej dráme. Domácu Ajlu Tomljanovičovú zdolala 4:6, 6:4, 7:5.

Obe hráčky mali počas celého súboja problém udržať si podanie. Tomljanovičová si v prvom sete neuhrala servis dvakrát, no Halepová to nezvládla hneď trikrát a preto prehrala set 4:6. V druhom sete nedokázali hráčky získať bod pri vlastnom servise v úvodných štyroch hrách. Rumunka ďalšie už nepustila a keďže domáca hráčka zaváhala v siedmom geme, stav sa vyrovnal. V rozhodujúcom sete Tomljanovičová prelomila druhýkrát protivníčke servis v šiestej hre a neskôr za stavu 5:3 podávala na víťazstvo. Lenže hru prehrala 15:40. V desiatej bola pri súperkynom podaní dve loptičky od triumfu, no nedostala sa k mečbalu, v ďalšom geme prišla o servis a duel prehrala.

Kanadská tenistka Bianca Andreescuová vypadla po súboji s tridsaťpäťročnou veteránkou z Taiwanu Su-Wei Hsieh. Nasadená osmička podľahla hladko 3:6, 2:6.

Bianca Andreescuová Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA/AP/Rick Rycroft

Andreescuová pre zranenie kolena nenastúpila na žiaden zápas v roku 2020 a do súťažného diania sa v Austrálii vrátila po 15 mesiacoch. Aj preto nedokázala zdolať Taiwančanku v druhom vzájomnom meraní síl. Sedemdesiataprvá hráčka rebríčka WTA si tak mohla pripísať siedme víťazstvo nad hráčkou z top 10 na major podujatí z deviatich zápasov. "Bolo to trochu zvláštne. Obyčajne bývam oveľa viac nadšená, keď nastúpim proti nasadenej hráčke, pretože viem, že súperka je lepšia a musím nechať na kurte všetko," povedala po zápase Hsie Su-wej podľa oficiálnej stránky Australian Open uvedomujúc si, že Kanaďanka proti nej nenastúpila v najlepšej forme.

Kanaďanka odohrala prvý súťažný duel od zranenia v októbri 2019 až v 1. kole v Melbourne, keď v troch setoch vyradila Rumunku Mihaelu Buzarnescuovú. Z vyradenia si preto ťažkú hlavu nerobila. "Beriem to ako súčasť procesu učenia sa, na ďalšom turnaji budem silnejšia. Momentálne sa iba pomaly vraciam do hry a je dobré vedieť, že stále v sebe mám bojovnosť," povedala Andreescuová.

Petra Kvitová vypadla v Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA/AP/Rick Rycroft

Druhé kolo sa stalo konečnou aj pre nasadenú deviatku Petru Kvitovú. Dvojnásobná grandslamová víťazka nestačila na Rumunku Soranu Cirsteovú 1:6, 6:1, 4:6. Kvitová vyprodukovala v zápase 44 nevynútených chýb a sedem dvojchýb. Celkovo šesťkrát stratila svoje podanie. "Úžasné, nečakala som to. Hrala som v pohode a uvedomila som si, že môžem súperku zdolať," tešila sa po zápase Rumunka, ktorú v 3. kole čaká ďalšia Češka Markéta Vondroušová.

Kvitová nastúpila proti súperke s aktívnou zápasovou bilanciou 5:2, pred 30-ročnou Rumunkou sa však tentokrát musela skloniť. "Dnešný duel bol ako na kolotoči. Nepodarilo sa mi využiť šance k zisku prvého setu a to bolo kľúčové. V druhom sete som síce hrala veľmi dobre, no boli to veľmi tesné hry, ktoré často dospeli do zhody. Potom vzala súperka zápas do svojich rúk. Mala dnes veľmi dobrý deň," ocenila kvality Cirsteovej 30-ročná Češka.

Serena Williamsová Galéria fotiek (14) Zdroj: SITA/AP/Rick Rycroft

Z nasadených hráčok vypadla aj sedemnástka Jelena Rybakinová, ktorá ako číslo 17 podľahla nenasadenej Francúzke Fione Ferrovej dvakrát 4:6. Bez problémov postúpila desiatka nasadená Američanka Serena Williamsová. Tridsaťdeväťročná veteránka si poradila so Srbkou Ninou Stojanovičovou 6:3, 6:0 za 69 minút. V zápase predviedla 27 víťazných úderov. "Momentálne to je u mňa hľadanie rovnováhy. Hrala som úplne uvoľnená, o hre som zbytočne nepremýšľala, najmä v druhom sete," vyjadrila spokojnosť 23-násobná grandslamová šampiónka.

Jej sestra Venus má už naopak pôsobenie v Melbourne Parku za sebou, proti Talianke Sare Erraniovej uhrala iba jednu hru. Štyridsaťročnú Američanku pri svojej rekordnej 21 účasti na Australian Open trápil zranený členok. "Nerada vyhrávam takto. Je mi jej veľmi ľúto. Nie je jednoduché hrať proti zranenej súperke," priznala po zápase Erraniová.

V 3. kole je aj úradujúca šampiónka Roland Garros Iga Swiateková z Poľska. Nasadená pätnástka vyradila Talianku Camilu Giorgiovú 6:2, 6:4.

Problémy so súperkou nemala ani minuloročná víťazka US Open Naomi Osaková. Japonka si ako číslo tri poradila s Caroline Garciovou z Francúzska 6:2, 6:3. Osaková natiahla víťaznú sériu na grandslamoch na 16 duelov. Od triumfu v New Yorku až do príchodu do Austrálie pritom neodohrala súťažný duel. "Súperka bola náročná, nikdy neviete, ako bude hrať. Snažila som sa sústrediť na seba. Chcela som, aby sa zápas vyvíjal podľa môjho scenára," povedala Osaková, ktorú v 3. kole čaká premožiteľka Slovenky Anny Karolíny Schmiedlovej Ons Jabeurová z Tuniska.