Nové Zámky tvrdia, že hráč belasých odmietol dopingový test: Rýchla reakcia Slovana

Na snímke zľava Milan Kytnár (Slovan), Eduar Šedivý, brankár Matej Kristín a Samuel Hain (všetci Nové Zámky)Na snímke zľava Milan Kytnár (Slovan), Eduar Šedivý, brankár Matej Kristín a Samuel Hain (všetci Nové Zámky) Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Slovenský hokejový klub HC MIKRON Nové Zámky v stredu na oficiálnom webe informoval, že po ligovom zápase 38. kola Tipos extraligy so Slovanom Bratislava (0:2) odmietol hráč "belasých" poskytnúť vzorku zástupcom Slovenskej antidopingovej agentúry (SADA). Vedenie Slovana na to v rovnaký deň zareagovalo oficiálnym stanoviskom, v ktorom ponúka vlastnú verziu opisu udalostí.

Športová redakcia uvádza obe stanoviská v plnom znení a bez redakčných úprav:

Stanovisko HC MIKRON Nové Zámky:

"Po poslednom zápase 38. kola (č. zápasu 223), ktorý Býci na domácom ľade prehrali so Slovanom Bratislava 0:2, prebehla dopingová kontrola oboch celkov. Zástupcovia Antidopingovej agentúry Slovenskej republiky (SADA) náhodne vybrali hráčov z domáceho i hosťujúceho mužstva, ktorí mali ihneď po skončení stretnutia poskytnúť pracovníkom SADA vzorky moču. V prípade hostí však nastal problém.

Podľa informácií, ktoré klub HC MIKRON Nové Zámky obdržal od zamestnancov zimného štadióna, sa jeden z hráčov z hosťujúceho celku HC SLOVAN Bratislava odmietol podrobiť testu. Situáciu sa nepodarilo vyriešiť ani dve hodiny po skončení stretnutia. Ďalším problémom však je, že o tomto incidente nie je žiadny záznam v zápise o stretnutí (ani nikde inde), pričom bol pri celej situácii prítomný delegát stretnutia p. Marián Bezák.

Podľa Svetového antidopingového kódexu porušenie antidopingového pravidla zahŕňa o.i.: vyhýbanie sa, odmietnutie alebo neposkytnutie vzorky; napomáhanie pri porušovaní antidopingových pravidiel. Pokus o porušenie antidopingového pravidla sa taktiež považuje za porušenie antidopingového pravidla. Keď oprávnený komisár dopingovej kontroly požiada športovca o odovzdanie vzorky, musí tak urobiť. Každá antidopingová organizácia, ktorá spravuje konkrétneho športovca, má právomoc na odber vzorky moču alebo krvi, kedykoľvek a kdekoľvek.

Klub HC MIKRON Nové Zámky preto zaujíma, ako sa bude vzniknutá situácia riešiť, ako je možné, že sa o tejto veci nedá dohľadať žiadna oficiálna správa a aké stanovisko k tejto veci zaujme riadiaci orgán súťaže – Ligová rada a samotný Slovenský zväz ľadového hokeja? Zároveň je na mieste otázka, ako je možné, že na stretnutie HC SLOVAN Bratislava je nominovaný delegát, ktorý pracuje v štruktúrach klubu ako predseda dozornej rady?"

Na snímke zľava Tomáš Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR - Pavel Neubauer


Stanovisko Slovana Bratislava:

"Jeden z dvoch vybraných hráčov HC SLOVAN pre antidopingovú kontrolu (Milan Kytnár) utrpel v závere zápasu bolestivé zranenie, v dôsledku ktorého nebol schopný bezprostredne po skončení zápasu odovzdať svoju vzorku. Hráč bol priamo na štadióne urgentne ošetrený a následne prevezený do nemocnice na odborné vyšetrenie zranenia.

V zmysle pokynov prítomného komisára dopingovej kontroly bol o tomto vyhotovený záznam, ktorý bol následne na druhý deň ráno - v pondelok 8. februára t.r. - písomne doložený lekárskou správou odoslanou Antidopingovej agentúre SR. Na základe vzájomnej komunikácie bol tento postup potvrdený ako správny manažérom dopingovej kontroly ADA SR.  

V súlade s príslušnými pravidlami antidopingovej kontroly bol zároveň vyžrebovaný náhradný hráč zo zápasovej súpisky HC SLOVAN, ktorý sa kontrole ihneď po zápase podrobil. HC SLOVAN Bratislava je na základe uvedených faktov presvedčený, že dopingová kontrola prebehla v súlade s pravidlami a v koordinácii komisára dopingovej kontroly a zo strany klubu neboli porušené žiadne pravidlá ohľadom výberu hráča, odberu vzorky ani ukončenia samotnej dopingovej kontroly. Svedčí o tom aj skutočnosť, že komisár ADA SR neuviedol do oficiálneho zápisu o stretnutí žiadne pochybenia.

HC SLOVAN Bratislava si pri svojej činnosti ctí zásady fair play a netoleruje akékoľvek porušenia antidopingových pravidiel. Všetci dotknutí hráči aj členovia realizačného tímu pri dopingovej kontrole po nedeľňajšom zápase v Nových Zámkoch s komisárom ADA SR spolupracovali."

Viac o téme: HC Slovan Bratislava
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Pavel Neubauer
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články