Petra Vlhová v TOP 10! Prvé zlato z majstrovstiev sveta získala Lara Gutová-Behramiová

Petra VlhováPetra Vlhová Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

CORTINA D'AMPEZZO - Švajčiarska zjazdárka Lara Gutová-Behramiová sa stala prvou majsterkou sveta v Cortine d'Ampezzo, keď vo štvrtok vyhrala super-G. Svoju šiestu medailu na šampionátoch prvýkrát previedla do zlatého lesku, keď o 34 stotín zdolala svoju krajanku Corinne Suterovú. Bronz získala Američanka Mikaela Shiffrinová (+0,47 s), slovenská lyžiarka Petra Vlhová bola po 25 štartujúcich deviata (+0,90).

Preteky sa nezačali najlepšie pre ambiciózny domáci tím, jazde Marty Bassinovej chýbala iskra. Neskôr s deviatkou ďalšia talianska spolufavoritka Federica Brignoneová išla naopak príliš tvrdo a tak sa medzitým rozhodlo, že ani jedna z nich nepôjde na pódium. Najlepšiu jazdu v prvej desiatke predviedla Mikaela Shiffrinová. Američanka mala čisté oblúky, lenže dole sa po malom skoku dostala do záklonu, mimo línie a obhajkyňa titulu tak v cieľovom sklze stratila množstvo času.

Využili to Švajčiarky, najprv Suterová a hoci na medzičasoch jasne zaostávala, v záverečnom "zjazdovejšom" úseku sa dostala 13 stotín navrch. Jej krajanka Gutová-Behramiová išla so 7-kou v štýle svojich štyroch sezónnych super-G víťazstiev, no nie suverénne. V stredných fázach trate nasadzovala do "obrákových" oblúkov menej presne ako Shiffrinová a po 21-stotinovom úvodnom náskoku na ďalších medzičasoch za ňou zaostávala 23, resp. 36 stotín. Švajčiarska top-favoritka však vyťažila z chyby svojej súperky a do cieľa na ňu "urobila" 83 pozlátených stotín.

Ester Ledecká Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP/Marco Trovati

Češka Ester Ledecká sa pasovala s technickou traťou statočne aj napriek chybe už v druhej bránke a na pódiom jej chýbalo len 6 stotín. Lyže v hornej časti rozhodilo aj Michelle Gisinovej a Švajčiarka za medailovými métami zaostala vyše 40 desatiny. O stotinku to stačilo na výkon Petry Vlhovej, ktorá na trať vyšla hneď po nej. Slovenská lyžiarka síce neurobila väčšiu chybu, ale mala niekoľko drobných zaváhaní a v tiahlych zákrutách jej pri zmenách ťažiska chýbal esprit. Po jej jazde sa však už nič výrazné neudialo a 25-ročná Vlhová tak vo svojej šampionátovej premiére v super-G dobyla prvú desiatku, čo sa jej podarilo šiestykrát v deviatom individuálnom štarte. Celkovo to bol jej dvanásty superobrovský slalom vo svetovej špičke, na ZOH pred tromi rokmi skončila na 32. mieste, v seriáli Svetového pohára absolvovala 10 súťaží. Na svahu Olympia delle Tofane pretekala pvýkrát.

To 29-ročná štvrtková víťazka ešte za svojho dievčenského mena Gutová absolvovala v Cortine do januára 2018 až 25 súťažných jázd. Z toho tri víťazné a dva triumfy vybojovala práve v super-G. Teda v disciplíne, v ktorej získala 16 zo svojich 30 triumfov v pretekoch SP, vrátane štyroch v tejto zime. Najvyššie priečky sa jej však až do štvtka vyhýbali na vrcholných podujatiach. Zo šiestich predchádzajúcich medailí (jedna zo ZOH) boli dve v superobrovskom slalome a v Cortine si v ňom skompletizovala kovovú zbierku.

Výsledky super-G žien na MS v Cortine d'Ampezzo: 1. Lara Gutová-Behramiová 1:25,51 min, 2. Corinne Suterová (obe Švaj.) +0,34 s, 3. Mikaela Shiffrinová (USA) +0,47, 4. Ester Ledecká (ČR) +0,53, 5. Kajsa Vickhoff Lieová (Nór.) +0,65, 6. Marie-Michele Gagnonová (Kan.) +0,78, 7. Tamara Tipplerová (Rak.) +0,87, 8. Michelle Gisinová (Švaj.) +0,89, 9. Petra VLHOVÁ (SR) +0,90, 10. Federica Brignoneová (Tal.) +1,09

Viac o téme: Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová Corinne Suterová Lara Gutová-Behramiová