Rakúska lyžiarska veľmoc sa teší z prvého zlata: O triumfe Kriechmayera rozhodli iba stotiny

Vincent KriechmayrVincent Kriechmayr Zdroj: SITA/AP/Marco Tacca

CORTINA D'AMPEZZO - Rakúsky lyžiar Vincent Kriechmayr sa premiérovo stal majstrom sveta, keď vo štvrtok v Cortine d'Ampezzo vyhral super-G. V talianskom stredisku zdolal o 7 stotín sekundy nemeckého reprezentanta Romeda Baumanna, tretí skončil Francúz Alexis Pinturault s odstupom 0,38 s. Slovák Martin Bendík obsadil 31. priečku (+5,44 s), Filip Baláž preteky nedokončil.

Muži absolvovali svoju prvú súťaž na zjazdovke Vertigine a tá v kombinácii s traťou, ktorú staval taliansky tréner Alberto Ghidoni, narobila pretekárom obrovské problémy. Už vo vrchnej časti v pravotočivej zákrute po prudkom skoku Vertigine vypadli prví traja v štartovej listine. Do cieľa sa dostal až Kanaďan James Crawford so štvorkou, ani on sa však nevyhol veľkým ťažkostiam na inkriminovanom mieste a nenastavil relevantné medzičasy.

Po ňom sa už vydal na trať Kriechmayr ako suverénny líder hodnotenia disciplíny v tejto sezóne Svetového pohára. Kritický úsek si postrážil, excelentne išiel v spodnej rovinatejšej pasáži a po striebre (super-G) a bronze (zjazd) z predchádzajúcich MS vo švédskom Are získal najcennejšiu medailu. "Boli to veľmi náročné preteky, videl som, ako vypadli prví traja štartujúci. Na skok som išiel pocitovo, nie podľa plánu, čo bola nová situácia. To však robí náš šport zaujímavým, človek sa musí v super-G neustále zlepšovať. S Romedom to bolo veľmi tesné," povedal 29-ročný Rakúšan pre portál laola1.at.

Vincent Kriechmayr Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Giovanni Auletta

Tridsaťpäťročný veterán Baumann, ktorý v minulosti dlho pretekal za Rakúsko, uzavrel prvú dvadsiatku štartujúcich a najvýraznejšie a pomerne prekvapujúco sa priblížil k času Kriechmayra. Za svoju bývalú vlasť vyjazdil dva triumfy vo Svetovom pohári, bronz na MS (všetko v kombinácii) a dlho bol pevnou súčasťou kĺzavého tímu (v SP 5 pódioviek v zjazde a super-G). Na záver kariéry využil ponuku z Nemecka, kde je nižšia národná konkurencia a pre novú lyžiarsku vlasť vybojoval v utorok nečakanú medailu.

Pinturault je jasný líder celkového poradia SP 2020/2021 a na najvyššie pozície môže pomýšľať v každej disciplíne, čo potvrdil hneď v úvodnej súťaži. Iba o štyri stotiny zaňho sa zaradil Kanaďan Brodie Seger, obhajca titulu a domáci spolufavorit Dominik Paris obsadil piatu priečku (+0,55 s).

Výsledky super-G mužov na MS v Cortine d'Ampezzo: 1. Vincent Kriechmayr (Rak.) 1:19,41 min, 2. Romed Baumann (Nem.) +0,07 s, 3. Alexis Pinturault (Fr.) +0,38, 4. Brodie Seger (Kan.) +0,42, 5. Dominik Paris (Tal.) +0,55, 6. Matthias Mayer (Rak.) +0,60, 7. Matthieu Bailet (Fr.) +0,72, 8. Travis Ganong (USA) +0,75, 9. Andreas Sander (Nem.) +0,88, 10. Beat Feuz (Švaj.) +0,93, ... 31. Martin BENDÍK +5,44, Filip BALÁŽ (obaja SR) nedokončil

Viac o téme: Alexis Pinturault Martin Bendík Vincent Kriechmayr