Svet športu prišiel o ďalšiu veľkú legendu: Zomrel ruský olympijský šampión, vzpierač Jurij Vlasov

Na archívnej snímke z roku 1964  olympijský víťaz vo vzpieraní Leonid Žabotinskij (uprostred) zo Sovietskeho zväzu, strieborný medailista Jurij Vlasov (ZSSR) a bronzový medailista Američan Norbert Schemansky stoja na pódiu počas odovzdávania medailí v najNa archívnej snímke z roku 1964 olympijský víťaz vo vzpieraní Leonid Žabotinskij (uprostred) zo Sovietskeho zväzu, strieborný medailista Jurij Vlasov (ZSSR) a bronzový medailista Američan Norbert Schemansky stoja na pódiu počas odovzdávania medailí v naj Zdroj: TASR/AP

MOSKVA - V 85 rokoch zomrel legendárny ruský vzpierač Jurij Vlasov. V ťažkej váhe vybojoval vo farbách Sovietskeho zväzu zlatú medailu na olympijských hrách v roku 1960 v Ríme, o štyri roky neskôr v Tokiu skončil druhý.

Štyrikrát triumfoval na majstrovstvách sveta a šesť titulov získal na európskom šampionáte. Počas kariéry tiež vytvoril 31 svetových rekordov.

"Zomrel dnes ráno. Jurijov prínos svetovému športu a samozrejme vzpieraniu bol ohromný," uviedol predseda ruskej vzpieračskej federácie Maxim Agapitov. "Stelesňoval nielen šport, ale bol žiarivým príkladom aj ako spisovateľ a politik. Jeho príspevok sovietskemu športu a vzpieraniu bol neoceniteľný," dodal.

Na vrchole kariéry patril Vlasov medzi svetové športové celebrity. V ZSSR vyšla na počesť jeho triumfu v Ríme poštová známka. Za svoj vzor označoval okuliarnatého vzpierača niekdajší kulturista a neskôr slávny herec Arnold Schwarzengger, ktorý sa s Vlasovom prvýkrát stretol v 14 rokoch na MS vo Viedni.

Po konci vzpieračskej kariéry, za ktorú pozbieral množstvo významných sovietskych vyznamenaní, sa Vlasov venoval žurnalistike a písaniu kníh. Vyšlo mu 15 románov a desať noviel.

Od roku 1985 bol predsedom sovietskej vzpieračskej federácie a zaslúžil sa aj o rozvoj kulturistiky v ZSSR. Koncom 80. rokov bol poslancom za komunistickú stranu, z ktorej neskôr vystúpil a pridal sa k opozícii. V roku 1996 neúspešne kandidoval na prezidenta.

Viac o téme: Arnold Schwarzenegger Jurij Vlasov
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/AP
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články