Petra Vlhová to nemala jednoduché, v slalome sa trápila: Vyhrala som striebro

Petra Vlhová so striebornou medailouPetra Vlhová so striebornou medailou Zdroj: SITA/AP - Giovanni Auletta

CORTINA D´AMPEZZO - Slovenská lyžiarka Petra Vlhová získala pred dvoma rokmi svoju prvú individuálnu medailu na svetových šampionátoch striebrom v alpskej kombinácii. Na MS 2021 v Cortine d'Ampezzo už svoju zbierku rozšírila rovnakým kovom v rovnakej disciplíne. Šancu bude mať aj vo všetkých troch nasledujúcich štartoch, ako však zdôraznila, žiadne pódiové umiestnenie na vrcholnom podujatí nie je samozrejmosť.

Vo švédskom Are zdolala Vlhovú jedine Švajčiarka Wendy Holdenerová o tri stotiny sekundy, o dva roky neskôr ju predstihla Američanka Mikaela Shiffrinová s výraznejším náskokom 0,86 s. "Som veľmi šťastná, že sa mi podarilo vybojovať medailu. Dnes to bol naozaj dlhý deň, veľmi ťažký na koncentráciu," povedala 25-ročná slovenská reprezentantka pre RTVS.

Na druhé miesto sa posunula v slalomovom kole zo siedmej priečky po super-G. Na medailových pozíciách sa zoradili tri najväčšie favoritky, bronz získala úradujúca olympijská šampiónka Michelle Gisinová zo Švajčiarska, ktorú od Vlhovej delili tri stotiny. Líderka po prvej časti a domáca nádej Federica Brignoneová nedokončila slalom. "Aj keď sme na pódiu skončili my tri, nič nie je samozrejmosť, mohla som vypadnúť v druhej bráne ako veľa dievčat. Troška som sa v slalome trápila, nebolo to jednoduché. Povedala by som, že som 'vyhrala' striebro. Videli ste, že Mikaela dnes bola perfektná. Moja slalomová časť nebola ideálna, ale stačilo to na striebro. Aj v super-G som mohla ísť rýchlejšie, no hlavný rozdiel bol v slalome," uviedla Vlhová.

Na MS 2019 si striebro vybojovala hneď v úvodnom štarte. Potom triumfovala v obrovskom slalome a šampionát zavŕšila bronzom v slalome. V Taliansku sa kombinácia pre zmeny v programe išla až na začiatku druhého týždňa, no Vlhová stále môže pomýšľať na ďalšie tri kovy, najbližšie už v utorňajších paralelných pretekoch, ktoré budú mať na tomto fóre premiéru: "Samozrejme, tlak trošku opadol. Očakávali sme, že môžem v kombinácii získať medailu. Už ju mám a môžem ísť s pokojom na paralelné preteky a technické disciplíny. Paralelné preteky sú naozaj nevyspytateľné, nič od nich netreba očakávať. Môže sa stať čokoľvek. Budem sa snažiť zregenerovať, opäť to bude veľmi náročné. Pôjdem od kola ku kolu a uvidíme, kam to dotiahnem." Pre Slovenku to bude ďalší dlhý deň s kvalifikáciou o 9.00 a vyraďovacou časťou o 14.00 h.

Na rozdiel od Vlhovej si pred "obrákom" a slalomom dlhšie oddýchne pondelňajšia víťazka. Shiffrinová v súlade s ohlásenými plánmi nefiguruje v štartovej listine paralelných pretekov. Stala sa majsterkou sveta v tretej disciplíne (4x slalom, 1x super-G), minulý týždeň sa v Cortine uviedla bronzom v super-G. "Som rada, že sme kombináciu zaradili do môjho programu na týchto MS. V tréningoch slalomu som sa v uplynulých dňoch cítila naozaj dobre. Na prvých troch miestach sa umiestnili dievčatá, ktorým idú obe disciplíny, takže to dáva zmysel. Rozhodne to bol náročný slalom, na takomto povrchu to vzbudzuje rešpekt, je to ako vykročiť do bitky. Musíte sa nabudiť a lyžovať najlepšie, ako viete, len aby ste sa dostali do cieľa," citovala Shiffrinovú agentúra AFP.

S deviatimi medailami (bilancia 6-1-2) sa vo veku 25 rokov stala najdekorovanejšou Američankou v histórii svetových šampionátov. Lindsey Vonnová má z ôsmich kovov na konte "iba" dva zlaté: "Tak tomu sa ťažko verí. Ani som nevedela, aké je rekordné číslo."

Petra Vlhová, Mikaela Shiffrinová Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP - Giovanni Auletta

Viac o téme: Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová