Petra Vlhová po zisku striebra v boji o ďalšiu medailu: Obháji triumf v nevyspytateľných pretekoch?

Petra Vlhová
Petra Vlhová

CORTINA D´AMPEZZO - Už deň po striebre v alpskej kombinácii zabojuje slovenská lyžiarka Petra Vlhová v paralelných pretekoch, ktoré budú mať v individuálnej podobe na majstrovstvách sveta premiéru. V Cortine d'Ampezzo je kvalifikácia na programe v utorok o 9.00 h, šestnásť najlepších žien aj mužov sa od 14.00 h predstaví vo vyraďovacej časti.

Formát súťaže je rovnaký ako na novembrovom podujatí Svetového pohára v rakúskom stredisku Lech/Zürs, kde sa z víťazstva radovala práve 25-ročná slovenská reprezentantka. Vo finále zdolala Američanku Paulu Moltzanovú, tretia skončila Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová. Američanka Mikaela Shiffrinová neštartovala a túto disciplínu sa rozhodla vynechať aj na šampionáte.

Šestnástka do KO fázy vzíde z dvoch kvalifikačných jázd, jednej v modrej a jednej v červenej dráhe. Slovensko bude okrem Vlhovej reprezentovať Andreas Žampa. Takisto vo vyraďovačke si od osemfinále až po veľké finále súperi menia dráhy.

Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) už v snahe zmodernizovať alpský kalendár experimentovala s mestskými podujatiami, paralelným slalomom či paralelným obrovským slalomom. Ten sa zhoduje parametrami, keďže sa pôjde na lyžiach pre obrovský slalom a bránky budú vzdialené šestnásť až dvadsať metrov, už sa však koná pod iným názvom - paralelné preteky. FIS na svojich oficiálnych stránkach rozlišuje medzi týmito disciplínami. Fanúšik tohto modelu nie je šéf mužskej reprezentácie Rakúskeho lyžiarskeho zväzu (ÖSV) Andreas Puelacher. "Paralelný slalom nefungoval, neujali sa ani mestské podujatia. Nemyslím si, že potrebujeme niečo takéto," citovala ho agentúra APA.

Favoritov nevyspytateľných pretekov hľadať ťažko. Vlhová, ktorá v novembri triumfovala, vypadla v paralelnom obrovskom slalome v januári 2020 v talianskom Sestriere už v prvom vyraďovacom kole.

utorok, 16. februára:

paralelné preteky žien aj mužov (9.00 kvalifikácia, 14.00 vyraďovacia časť)

SP 2020/2021 (Lech/Zürs):
ženy: 1. Petra VLHOVÁ (SR), 2. Paula Moltzanová (USA), 3. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.)
muži: 1. Alexis Pinturault (Fr.), 2. Henrik Kristoffersen (Nór.), 3. Alexander Schmid (Nem.)
svah: Rumerlo, štart 1740 mnm, cieľ 1560, dĺžka trate 540 m, prevýšenie 180, klesanie max 38, priemer 33 percent


Tagy: Petra Vlhová Andreas Žampa Paralelné preteky

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Giovanni Auletta

DISKUSIA