Dve víťazky v jednej disciplíne: S Bassinovou dostala zlatú medailu dodatočne aj Liensbergerová

Bassinová a Liensbergerová víťazkami paralelných pretekov
Bassinová a Liensbergerová víťazkami paralelných pretekov

CORTINA D'AMPEZZO - Domáca lyžiarka Marta Bassinová a Rakúšanka Katharina Liensbergerová sa spoločne stali prvými majsterkami sveta v paralelných pretekoch. V talianskej Cortine d'Ampezzo pri utorňajšej premiére súťaže na šampionátoch dosiahli vo finále rovnaký čas. Pôvodne za víťazku vyhlásili iba Bassinovú, ale Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) dodatočne udelila zlato aj Liensbergerovej.

Bronz si vybojovala Francúzka Tessa Worleyová, ktorá v súboji o tretie miesto predstihla Američanku Paulu Moltzanovú. Slovenská reprezentantka Petra Vlhová nedokončila svoju kvalifikačnú jazdu a chýbala vo vyraďovacej časti.

Najlepší čas predpoludňajšej kvalifikácie (32,69 s) dosiahla Švajčiarka Wendy Holdenerová v modrej dráhe, v tej červenej bola najrýchlejšia Slovinka Meta Hrovatová (32,78 s). Holdenerová začala KO fázu na dve jazdy, ktorá sa už konala na inom svahu ako kvalifikácia, suverénne. V osemfinále vyradila Ninu O'Brienovú a v prvej štvrťfinálovej jazde si vypracovala polsekundový náskok pred ďalšou Američankou Paulou Moltzanovou. V odvete však Moltzanová zužitkovala rýchlejšiu červenú trať a ukončila šance jednej z najväčších adeptiek na medailové umiestnenie.

Bassinová postúpila z kvalifikácie o jedinú stotinu, "vďaka" čomu mala zakaždým k dispozícii rýchlejšiu červenú trať v odvetných jazdách. To bola výhoda, keďže podľa pravidiel je maximálna strata z prvej jazdy stanovená na 50 stotín sekundy. Už vo štvrťfinále sa stretli domáce nádeje, Federica Brignoneová si síce v prvej jazde v červenej dráhe vypracovala polsekundový náskok, ale opäť sa potvrdil scenár o výhodnosti začínania v modrej dráhe a postúpila Bassinová. Ďalej prešla aj Liensbergerová cez Poľku Marynu Gasienicu-Danielováú. Všetky štyri postupujúce išli druhú jazdu v červenej dráhe.

V semifinále Liensbergerová jednoznačne predstihla Moltzanovú, omnoho vyrovnanejší bol duel "obrákových" špecialistiek medzi Worleyovou a Bassinovou. Francúzka takmer prelomila "prekliate" odvetnej modrej trate, v súčte mali s Taliankou na stotinu rovnaký čas, Bassinová sa dostala do veľkého finále zásluhou najrýchlejšej jazdy. Rovnako dramatický bol súboj o zlato, Liensbergerovej nestačil polsekundový náskok, Bassinová ho v odvete v červenej dráhe stiahla a obe finišovali v zhodnom čase.

Pre hostiteľskú krajinu získala Bassinová prvú medailu na šampionáte a pre seba premiérový titul majsterky sveta. "Je to neuveriteľné, fantastické. Na tento moment som dlho čakala. Som šťastná, že som si prvú individuálnu medailu na šampionátoch vybojovala na domácom snehu," povedala 24-ročná Bassinová podľa portálu laola1.at. O rok mladšia Liensbergerová si na svoje prvé zlato, ktoré je zároveň jej prvou individuálnou medailou zo šampionátov, musel chvíľu počkať. Pre Rakúsko zabezpečila jubilejný 100. kov z MS, "Je to úžasné, získať zlato je určite niečo špeciálne. Dnes sa mi splnil sen. Som šťastná aj za Martu, že môžeme byť spoločne na prvom mieste."

Výsledky paralelných pretekov žien na MS v Cortine d'Ampezzo:
1. Marta Bassinová (Tal.), Katharina Liensbergerová (Rak.), 3. Tessa Worleyová (Fr.), 4. Paula Moltzanová (USA), 5. Tina Robniková (Slov.), 6. Federica Brignoneová (Tal.), 7. Wendy Holdenerová (Švaj.), 8. Maryna Gasienica-Danielová (Poľ.), 9. Coralie Frasseová Sombetová (Fr.), 10. Nina O'Brienová (USA), ... Petra VLHOVÁ (SR) nedokončila kvalifikačnú jazdu


Tagy: Tessa Worleyová Marta Bassinová Katharina Liensbergerová

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/AP/Marco Trovati; Video: Youtube - FIS Alpine

DISKUSIA