Slovan nenašiel recept na brankára Banskej Bystrice, Poprad potvrdil pozíciu lídra v Trenčíne

Na snímke zľava brankár Filip Belányi (Banská Bystrica) a Dalibor Bortňák (Slovan)Na snímke zľava brankár Filip Belányi (Banská Bystrica) a Dalibor Bortňák (Slovan) Zdroj: TASR – Jakub Kotian

BRATISLAVA - Hokejisti Banskej Bystrice zvíťazili v 39. kole Tipos extraligy na ľade Slovana Bratislava 3:0. Pre "baranov" to bol štvrtý triumf za sebou, Slovan naopak prehral po šnúre štyroch víťazstiev.

Domáci začali lepšie, mali prvú šancu a hneď po nej aj presilovú hru. Belányi si však pripísal prvé úspešné zákroky. Zasahovať musel potom aj Gudlevskis po strelách Ihnačáka a Sukeľa. Bystričania mohli neskôr hrať presilovku, arbiter odpískal faul Ališauskasa na Vašasa, ale útočník hostí na priznal, že spadol sám. Toto športové gesto bolo na dlhé minúty najzaujímavejším okamihom v prvej tretine, sily sa potom vyrovnali a hralo sa prevažne v strednom pásme. Neskôr zaujal pokus Harrisa, ale ani strela kanadského útočníka nepriniesla zmenu skóre.

Na snímke sprava brankár Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Hneď na začiatku druhého dejstva však išli do vedenia "barani", keď strelu Bretona doklepol do siete Ihnačák. Od tej chvíle boli hostia lepší, výborne bránili a obetavo hrali aj v oslabení. Odmenou im bol gól Vašaša v polovici zápasu. Slovan sa v útoku trápil, jeho hráči nedokázali nič vymyslieť ani v početnej výhode. Hostia boli naopak veľmi efektívni a svoju deviatu strelu v zápase premenili na gól. Po prihrávke Bdžocha mieril presne Žiak.

V tretej tretine sa Slovan snažil aspoň o korekciu výsledku, ale hostia mu húževnatosťou a obetavou hrou nedovolili vážnejšie ohroziť Belányiho. Naopak, ich náskok mohol ešte zvýšiť Výhonský, ale v samostatnom nájazde neuspel. Dvadsaťročný brankár Bystričanov si napokon pripísal druhý shutout v sezóne.

Slovan Bratislava - HC 05 Banská Bystrica 0:3 (0:0, 0:3, 0:0)
Góly: 21. Ihnačák (Breton, Mlynarovič), 30. Vašaš (Žiak), 37. Žiak (Bdžoch, Tamáši). Rozhodovali: Novák, Kalina - Gegáň, Jedlička, vylúčení: 6:10 na 2 min, navyše Ihnačák (B.Bystrica) 10 min za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, bez divákov.

Marián Bažány, tréner Slovana: "Gratulujem Banskej Bystrici k víťazstvu, my sme sklamaní. Po uplynulých zápasoch sme nespokojní s prístupom. Nezačali sme dobre a od toho sa odvíjal celý zápas. Banská Bystrica hrala jednoduchý hokej a to dnes na nás stačilo."

Tuukka Poikonen, tréner Banskej Bystrice: "Som veľmi spokojný, tento triumf na Slovane chutí o niečo viac. Musím vyzdvihnúť skvelú defenzívu, ktorá nám dnes priniesla víťazstvo."

Vedúci Poprad uspel v Trenčíne

Hokejisti HK Dukla Trenčín prehrali v 29. kole Tipos extraligy s HK Poprad a.s. 1:3. Hostia boli od úvodných sekúnd aktívnejším tímom a rýchlo sa dostali do vedenia. V 3. minúte prenikol do útočného pásma Tavi, bez problémov prihral pred bránkovisko Zagrapanovi. Útočníka Popradu nikto neatakoval a puk dorazil do siete. Všetko ešte musel odobriť videorozhodca, ktorý gól uznal. Dukla bola pod tlakom aj v nasledujúcich minútach. Bjalončík prihral Vandasovi, ktorý neprekonal presúvajúceho sa Karjalainena. V polovici úvodnej tretiny sa podarilo podtatrancom pridať druhý úspech. Trenčania nevyhodili puk z pásma. Livingston prihral Vandasovi, ktorého strelu šikovne tečoval Bjalončík. Nasledujúce minúty priniesli svižný hokej s výraznou aktivitou na hosťujúcich hokejkách.

Dlhé minúty druhej tretiny neprinášali vážnejší vzruch pred bránkami. Až po polovici zápasu domáci pridali na obrátkach, čo sa prejavilo aj na šanciach. V 32. minúte Rehušovi strela ideálne nesadla. O dve minúty neskôr sa domáci dostali do brejku dvoch proti jednému. Paukovček neuspel, no po prihrávke pred bránkovisko v neprehľadnej situácií dopravil puk za dezorientovaného Vošvrdu Hecl. Už o necelú pol minútu mohlo byť vyrovnané. Haščák tečoval puk a ten sa po odraze od gólmanovho výstroja pohyboval po bránkovej čiare. Trenčanov bol zrazu plný ľad. V 37. minúte mohol zrovnať Paukovček, ale ťažký puk do odkrytej bránky neposlal.

V 46. minúte mali kamzíci opäť na dosah dvojgólové vedenie. Ulrychova strela sa odrazila od žŕdky. Popradčania sa následne sústredili najmä na pozornú defenzívu, ktorú sa Trenčanom nedarilo prekonať. Tréner Pardavý dve a pol minúty pred koncom stretnutia odvolal z brány Karjalainena. Napriek tlaku však gól padol na opačnej strane, keď Haščák strelou z polovice klziska trafil opustenú bránku.

HK Dukla Trenčín – HK Poprad 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Góly: 34. Hecl (Okuliar, Ackered) - 3. Zagrapan (Tavi, Handlovský), 10. Bjalončík (Vandas, Livingston), 59. Haščák (Svitana, Skokan), vylúčenia na 2 min: 3:4, presilovky a oslabenia: 0:0  Rozhodovali: Baluška, Štefík – D.Konc ml., J.Konc ml.

Nitra doma podľahla Michalovciam

Hokejisti HK Nitra prehrali v 39. kole Tipos extraligy s HK Dukla Ingema Michalovce 2:4. Úvodné minúty zápasu boli vyrovnané. V 6. minúte sa ocitol počas presilovej hry vo výbornej pozícii domáci Tvrdoň, no najproduktívnejší Nitran bránu netrafil. Rovnako pochodili v početnej výhode na opačnej strane Lalancette s Lehtonenon.

Prostredná časť potvrdila krízu Nitry a domáci hráči zaostávali vo všetkých herných činnostiach. Michalovčania boli úspešnejší v drvivej väčšine súbojov, rýchlejší s pukom i bez neho. Z dvadsiatich striel Dukly skončili za chrbtom Cowleyho tri. Postupne sa presadili Suja, Regenda a na rozdiel triedy zvýšil premiérovým gólom v sezóne Mudrák.

Zlepšený prejav Nitry sa premietol v tretej tretine na fauloch hostí. “Corgoni” disponovali viac ako dvojminútovou presilovkou o dvoch hráčov, v ktorej sa vrátili do zápasu. Na obrat zavelili najskúsenejší muži v domácej zostave. Najskôr prepálil Tomeka kapitán Mezei a na 2:3 znížil strelou medzi nohy Švarný. Vyrovnanie však už v závere neprišlo a gólom do prázdnej brány uzavrel zápas Bartánus.

Na snímke zľava Christophe Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR - Henrich Mišovič

HK Nitra - HK Dukla Ingema Michalovce 2:4 (0:0, 0:3, 2:1)
Góly: 56. Mezei (Nemec, Slovák), 57. Švarný - 27. Suja (Southorn, Šedivý), 30. Regenda (Suja, Šedivý), 39. Mudrák (Regenda, Galamboš), 60. Bartánus (Suja, Hickmott). Rozhodovali: Fridrich, Müllner - Synek, Hercog, vylúčení: 5:6, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Dušan Milo, asistent trénera Nitry: „Sme smutní, že sme nezískali ani bod. Myslím si, že sme neboli Michalovciam vyrovnaným súperom. Hlavne v druhej tretine sme zaostávali vo všetkých herných činnostiach. Nebyť presilových hier v závere, zrejme by sme nedali ani gól. Michalovce boli lepším tímom.”

Ivan Droppa, asistent trénera Michaloviec: „Myslím si, že 55 minút sme hrali veľmi dobre. Potom sme si to skomplikovali dvomi oslabovkami a domáci to využili na zdramatizovanie zápasu. Sme radi, že sme získali všetky tri body, pretože zostáva už iba 11 zápas. Veľká vďaka chlapcom, ktorí dodržiavali to, čo mali a dali góly, keď sme ich potrebovali.”

Zvolen vo vyrovnanom zápase zdolal Detvu

Hokejisti HKM Zvolen zvíťazili v 39. kole Tipos extraligy nad HC 07 Detva 4:3. Oba tímy začali svižne a akcie sa striedali na oboch stranách. Na domácej mal dobrú príležitosť Kolenič z dorážky, na hosťujúcej Sýkora z medzikružia. Uspel až Lalík v deviatej minúte, dostal k nemu vyrazený puk do kruhu a odtiaľ ho poľahky umiestnil do odkrytej svätyne Rahma – 0:1. Zvolen po tomto inkasovanom góle výrazne zvýšili aktivitu. Po nevyužitých šanciach Mikúša, Bondru, Kelemena a Nuutinena v presilovke však mohol pykať, pretože z protiútoku zmaril tutovku Žilka. Potvrdilo sa teda pravidlo nedáš – dostaneš na opačnej strane, Kubka od modrej našiel pred bránkou úplne voľného Stupku, ten si položil Petríka a vyrovnal v osemnástej minúte na 1:1.

Nástup do druhej tretiny vyšiel Detve. Do vedenia išla už po 34 sekundách. Ujala sa totiž rýchla akcia s perfektnou prihrávkou V Fekiača na Ščurka, ktorý bol sám v medzikruží a pokoril Rahma. Hostia mohli skóre navýšiť v presilovke, najmä Rymsha mal dobrú možnosť, ale nedokázal ju pretaviť do tretieho zásahu svojho mužstva. V početnej výhode hrozili i domáci, Bondra ešte Petríka neprekonal, no podarilo sa to napokon delovkou spoza kruhov Hraškovi a bolo 2:2. Hokejisti spod Pustého hradu ožili, no pribrzdila ich ďalšia presilovka súpera. V nej mal blízko ku gólu pred Rahmom Charbonneau a neskôr ešte Klíma už v piatich proti piatim. Hrozil aj Zvolen, McPhersonom a Viedenským, Stupka strieľal v početnej výhode do žŕdky. Napokon ju Zvolen využil necelú minútu pred druhou prestávkou. Prihrávka Nuutinena mala oči a z kruhu sa presadil McPherson, nekompromisne posielal puk do odkrytej bránky 'medveďov' - 3:2.

Na začiatku tretej tretiny domáci 'bryndziari' nedokázali zužitkovať ďalšiu presilovku. Mali aj po nej prevahu, ale nevypracovali si gólovú príležitosť. Chlepčok iba nevýraznou strelou zavŕšil prečíslenie dvoch na jedného. Vyložené šance prišli až paradoxne počas oslabenia, spálili ich až traja zvolenskí útočníci Zuzin, Viedenský a Bondra. Všetci zhodne sami pred Petríkom. Ten napokon kapituloval v 56. minúte, pretože 'rytierom' vyšlo prečíslenie dvoch na jedného s úspešnou koncovkou Bondru – 4:2. Hokejisti spod Poľany v závere hrali v početnej výhode, skúšali to i bez brankára v šiestich proti štyrom a znížili Klímom na 4:3. Na vyrovnávajúci gól však už posledných sekundách nedosiahli a svojho tradičného regionálneho rivala tentoraz nezdolali.

HKM Zvolen – HC 07 Detva 4:3 (1:1, 2:1, 1:1)
Góly: 18. Stupka (Kubka, M. Halama), 28. Hraško (Zuzin, J. Mikúš), 40. McPherson (Nuutinen, Melancon), 56. R. Bondra (Kelemen, J. Mikúš) – 9. Lalík (Čacho, King), 21. Ščurko (V. Fekiač, M. Ľupták), 59. T. Klíma (J. Sýkora). Rozhodovali: D. Konc st., Snášel ml. – Šefčík, Ľ. Šoltés, vylúčení na 2 min: 4:4, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Peter Oremus, tréner Zvolena: „Po desaťdňovej prestávke sme sa snažili mať dobrý vstup do súťaže, čo sa podarilo týmto víťazstvom. Bolo plne zaslúžené, vytvorili sme si dostatok šancí i tlak. Trošku sme si to v závere skomplikovali, ale tri body tešia a musíme v takomto trende pokračovať ďalej. Dnes rozhodli aj presilovky, dali sme v nich dva góly a dôležitý bol aj obrat z 1:2 na 3:2. Škoda, že sme nedali viac gólov, príležitostí sme mali na to viac než dosť.“

Ernest Bokroš, tréner Detvy: „Hoci sme nezískali ani jeden bod, tak nemôžem byť nespokojný, pretože mužstvo podalo dobrý výkon. Zaslúžili by sme si zaň nejaký bod. Zápas sa hrá na góly a my sme dali iba tri. Boli tam na našej strane zbytočné vylúčenia, súper ich aj využíval. Celkovo však tím dobre pracoval, no raz musela prísť i prehra so Zvolenom, gratulujem teda súperovi k víťazstvu.“

Košice nenašli recept na Nové Zámky

Hokejisti HC Nové Zámky zvíťazili v 39. kole Tipos extraligy na ľade HC Košice 3:1. Prvá tretina patrila herne aj gólovo hosťom. Domáci mali v úvode zápasu dve nádejné gólové príležitosti, ale tie nedotiahli do želaného konca a následne prevzali iniciatívu Novozámčania. Tí sa poľahky dostávali cez stredné pásmo a často ohrozovali brankára Vaya. V 8. minúte domáci neustrážili Juríka, ktorý zblízka dorazil puk za košického brankára - 0:1. Organizovaná obrana hostí bola pre Košičanov naďalej veľká prekážka a v 13. minúte inkasovali druhýkrát. Obranca Clarke dorazil puk vo vzduchu v rámci pravidiel, čo potvrdil aj videorozhodca - 0:2. Ďalší gól hostí krátko na to nepridal Obdržálek, na opačnej strane neuspel Slovák.

V 22. minúte nepridal tretí gól hostí Števuliak, keď jeho individuálnu akciu zmaril Vay. Domáci sa krátko na to dostali k prvej presilovke, v ktorej síce zovreli súpera, ale brankára Kiviaha neprekonali. Hostia mali v druhej tretine hru pod kontrolou, bez väčších problémov čelili košickým snahám o kontaktný gól. Skóre sa nezmenilo ani počas vylúčení Haina či Nemčíka, sľubnú šancu nevyužil v presilovke Seppänen.

V 42. minúte vybojoval Klhůfek puk pre Chovana, ktorý zblízka upravil na 1:2. Domáci ožili, často sa hralo pred Kiviahom, no ten zmaril aj dve sľubné šance Klhůfeka v presilovke v 49. minúte. Po nej sa dostal do krátkeho úniku Števuliak, no ani jeho brejk sa neskončil gólom. Košičania mali v závere tretej tretine presilovku podporenú hrou bez brankára, no Kiviaha neprekonali. Naopak, na konečných 1:3 uzavrel Rogoň.

HC Košice - HC Nové Zámky 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)
Góly: 43. Chovan (Klhůfek) - 8. Jurík (Obdržálek, Seppänen), 13. Clarke (Števuliak), 60. Rogoň. Rozhodovali: T. Orolin, Žák - Frimmel, Bogdaň, vylúčení: 3:5 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, bez divákov.

Jan Šťastný, tréner HC Košice: "Do prvej tretiny sme nastúpili ľahkovážne. Vedeli sme, že ak chceme vyhrať, musíme nastúpiť stopercentne koncentrovaní, no dostali sme dva góly v prvej tretine. Po nej nastala v šatni menšia búrka, pretože 9 dní sme trénovali a pripravovali sa na tento zápas, no predviedli sme neospravedlniteľný vstup do zápasu. To je dôvod, prečo sme tam, kde sme. Je to pre mňa sklamanie a nechápem hráčov, ktorí si neuvedomujú, že sa ešte hrá o veľa bodov. Hráči to určite pocítia na najbližšom mítingu aj na tréningu na ľade."

Marek Dubec, asistent trénera HC Nové Zámky: "Samozrejme, sme spokojní. Na veľkom košickom ľade sa nevyhráva ľahko. Začali sme výborne, v prvej tretine sme mali viacero šancí a podarilo sa nám eliminovať dva ofenzívne silné košické útoky. Košičania postupne zvýšili tempo, ale aj na to sme dokázali reagovať. V závere sme si to skomplikovali zbytočnými faulami. Mali sme nejaké tutovky, ktoré sme mohli premeniť a záver by bol pokojnejší. Tieto tri body nám pomôžu a verím, že na ne nadviažeme aj v ďalšom zápase."

Mišovec berie body z Liptovského Mikuláša

Hokejisti DVTK Miškovec zvíťazili v utorňajšom zápase 39. kola Tipos extraligy na ľade MHk 32 Liptovský Mikuláš 4:1. Maďarský tím dosiahol prvú februárovú výhru, v tabuľke zotrval na predposlednej 11. priečke. Liptáci sú beznádejne poslední s 18-bodovým mankom na DVTK.

Prvá tretina súboja tímov z chvosta tabuľky priniesla síce vyrovnaný, ale nie príliš pekný hokej. Liptáci hneď v úvode nevyužili presilovku a v 7. minúte pykali, keď Walker prekonal Kozla strelou ponad lapačku. Domáci mohli odpovedať pri vylúčení Osterberga, ale ani druhá početná výhoda im nepriniesla gólovú radosť. V 10. minúte mali kus šťastia. Obranca štvrtej formácie Parobek pri avizovanom vylúčení Štraucha zastúpil brankára Kozla a obetavým zákrokom v poslednej chvíli zabránil, aby Miškovec išiel do dvojgólového vedenia.

V 27. minúte sa už hosťom podarilo odskočiť na dvojgólový rozdiel. Dobrú prácu Galanisza zužitkoval Magosi, ktorý mal hokejku v správny čas na správnom mieste a zblízka tečoval puk do bránky. Liptáci sa snažili niečo spraviť s nepriaznivým skóre, ale v koncovke nemali svoj deň. V 37. minúte sa dostal do samostatného úniku Vybiral, no Adorján ľavým betónom podržal svoj tím a následne nedovolil skórovať z dorážky Surovému.

V úvode záverečnej tretiny hráči Miškovca definitívne zlomili odpor súpera. V 43. minúte zvýšil náskok Göz a následne Galanisz korunoval svoj výborný výkon gólom v presilovke po teči Szirányiho strely. Liptákom sa v závere stretnutia po góle Štraucha podarilo prekaziť Adorjánovi radosť z čistého konta, na viac sa však už nezmohli.

MHk 32 Liptovský Mikuláš - DVTK Miškovec 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
Góly: 56. Štrauch (Kurali, Ru. Huna) - 7. Walker (Osterberg, Vojtkó), 27. Magosi (Galanisz, Csányi), 43. Göz (Osterberg, Rundkvist), 46. Galanisz (Szirányi, Anderson). Rozhodovali: Stano, Adamec - Stanzel, Jurčiak, vylúčení: 3:6 na 2 min, navyše Walker (DVTK) 10 min za nešportové správanie sa, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Viac o téme: HK Nitra HC Slovan Bratislava HC 05 Banská Bystrica HK Dukla Ingema Michalovce