VIDEO Obrovská senzácia na Australian Open: Rafael Nadal neudržal náskok dvoch setov!

Rafael NadalRafael Nadal Zdroj: SITA/AP/Hamish Blair

MELBOURNE - Grécky tenista Stefanos Tsitsipas postúpil po senzačnom obrate do semifinále grandslamového Australian Open. V stredajšom štvrťfinále dvojhry zdolal ako piaty nasadený turnajovú dvojku Rafaela Nadala zo Španielska 3:6, 2:6, 7:6 (4), 6:4, 7:5. O účasť vo finále zabojuje proti Rusovi Daniilovi Medvedevovi, ktorý si poradil s krajanom Andrejom Rubľovom 7:5, 6:3, 6:2.

Grécky tenista sa stal po Fabiovi Fogninim iba druhým hráčom, ktorý dokázal na grandslame zdolať Nadala, hoci prehrával 0:2 na sety. "Nemám slov, ktoré by opísali, čo sa stalo. Neuveriteľný pocit. Začal som nervózne, potom ani neviem čo sa stalo v treťom sete. Dostal som krídla a všetko sa mi začalo dariť. Potom som sa snažil udržať nervy na uzde, pretože sa mi to v minulosti párkrát vypomstilo. Som naozaj šťastný za to, aký som predviedol výkon," citoval víťaza web ATP.

Stefanos Tsitsipas postúpil cez Galéria fotiek (21) Zdroj: SITA/AP/Andy Brownbill

Tsitsipas v prvom sete vzdoroval Španielovi najmä vďaka dobrému podaniu. Hoci kopil nevynútené chyby, Nadalovi sa podarilo nakloniť misky váh až v siedmej hre, keď premenil brejkbal, ktorý následne potvrdil. Druhá časť hry však už bola jednoznačne v jeho prospech. Prelomil hneď prvé súperovo podanie, postupne si vypracoval náskok 5:1 a pri svojom servise uzavrel skóre druhého setu na 6:2. Tretie dejstvo opäť prinieslo vyrovnaný tenis. Obaja hráči si držali servis až do tajbrejku. Nadal síce odvrátil dva setbaly, ale napokon neudržal svoje podanie a Tsitsipas znížil.

Zisk setu ho nakopol a vo štvrtej časti mohol Nadala brejknúť hneď v prvej hre, ale Španiel to ustál, rovnako ako v piatej hre. Zlom nastal za stavu 4:4, keď mal Nadal dvakrát výhodu, ale napokon Tsitsipas otočil, získal brejk, ktorý následne potvrdil a zdramatizoval celý zápas. Rozhodujúci set kopíroval predchádzajúce dva. Obaja hráči si držali servis, a dokázali sa vyvarovať nevynútených chýb. Za stavu 5:5 však Nadal trestuhodne zaváhal, pri svojom podaní nezískal ani fiftín a Tsitsipas mal na dosah veľkolepý obrat. A ten sa mu napokon podaril, hoci Nadal odvrátil prvé dva mečbaly a vypracoval si brejkbal, Tsitsipas svoju šancu nepustil a po prvý druhý raz v kariére zdolal Nadala.

Frustrovaný Andrej Rubľov Galéria fotiek (21) Zdroj: SITA/AP/Andy Brownbill

V semifinále sa stretne s Medveďevom, ktorý zdolal Rubľova hladko 3:0. Prvý set bol ešte vyrovnaný, obaja si držali svoje podanie až do šiestej hry, keď zaváhal Rubľov a jeho súper sa dostal do vedenia 4:2, potom však zahaproval servis aj jemu a Rubľov sa dostal späť do hry. Za stavu 5:6 mal však opäť slabšiu chvíľku a pri vlastnom podaní neuhral ani fifitín. V druhej časti hry držala turnajová sedmička krok iba do polovice setu, potom za stavu 4:3 Medvedev brejkol súpera a bez ťažkostí zvýšil stav zápasu na 2:0. V záverečnom dejstve už Rubľov prakticky nevzdoroval, predviedol iba päť víťazných úderov v porovnaní s jedenástimi Medvedevovými. Ten si vypracoval pohodlný náskok 4:0, ktorý mu napokon zabezpečil postup medzi najlepších štyroch.

"Nebolo to zase také ľahké. Mali sme niekoľko parádnych výmen, po ktorých sme sa zadýchali. Vlastne, myslím si, že som jeden z prvých hráčov, ktorým sa podarilo unaviť Andreja, a to ma mimoriadne teší," povedal podľa agentúry AP Medvedev po zápase so svojím kamarátom. V grandslamovom semifinále sa predstaví po tretí raz v kariére. To sa uskutoční vo štvrtok aj za diváckej účasti, keď úrady povolili 50-percentnú naplnenosť kapacity arény Roda Lavera po tom, ako v krajine zmiernili lockdown.