Kométa sezóny oslavuje zlato aj malý glóbus, Hasilla mal na dosah životný výsledok

Sturla Holm LaegreidSturla Holm Laegreid Zdroj: SITA/AP Photo/Darko Bandic

POKLJUKA - Nórsky biatlonista Sturla Holm Laegreid získal zlato vo vytrvalostných pretekoch na 52. majstrovstvách sveta v slovinskej Pokljuke. Striebro vybojoval Nemec Arnd Peiffer s mankom 16,9 s, bronz patrí ďalšiemu Nórovi Johannesovi Dalemu (+40,9). Najlepší Slovák bol v stredu Tomáš Hasilla, ktorý obsadil s tromi streleckými chybami 55. miesto.

Laegreid predovšetkým zásluhou bezchybnej streľby vybojoval svoju prvú individuálnu medailu na vrcholnom podujatí, zlato už v Pokljuke získal ako člen miešanej štafety. Titul pre 23-ročného Nóra napriek tomu nebol prekvapením, Laegreid v tejto sezóne vyhral úvodné vytrvalostné preteky v sezóne v Kontiolahti a v druhých v Anterselve obsadil druhé miesto. Suverénnym spôsobom mu tak v tejto sezóne bude patriť aj malý krištáľový glóbus, keďže najdlhšie preteky sa na šampionáte tradične konali poslednýkrát v sezóne.

Nór dosiahol výsledný čas 49:27,6 min. "Aj keď som mal dobrú sezónu, nečakal som, že sa stanem svetovým šampiónom. Je to úžasné. Pred poslednou streľbou som musel zabudnúť, že idem na zlato. Snažil som sa sústrediť a presne triafať. Keď som počul, aký mám pred posledným kolom náskok, potešilo ma to, ale už som bol aj unavený a bol to ešte boj," priznal víťazný Laegreid.

Arnd Peiffer, Sturla Holm Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP Photo/Darko Bandic

Druhý Peiffer odstrieľal taktiež za nula, tridsaťtriročný veterán do svojej zbierky pridal už sedemnástu medailu zo svetových šampionátov. Z individuálu už mal na konte zlato z Östersundu 2019. Pre Nemecko vybojoval prvý cenný kov na prebiehajúcom šampionáte. "Prvý týždeň podujatia nebol pre náš tím dobrý. Dnes sa darilo celej reprezentácii, môžeme byť spokojní. Na prvej položke som mal veľké štastie pri jednom výstrele, medaila ma teší," povedal spokojný Peiffer. Johannes Dale sa mohol rovnako tešiť zo svojej premiérovej medaily. Na konte mal doteraz striebro z miešanej štafety spred roka z Anterselvy.

Tomáš Hasilla atakoval prvú desiatku

Najlepší zo Slovákov Tomáš Hasilla mal na dosah životný výsledok. Po prvých troch streľbách mal na konte nulu a atakoval umiestnenie v elitnej desiatke. Lenže na druhej stojke neuspel a netrafil prvý, tretí i záverečný terč. V cieli mal tak za víťazom na 55. priečke odstup 5:47,9 min. Michal Šima skončil s dvoma chybami na 64. mieste s mankom 6:31,0. Matej Baloga obsadil so šiestimi 86. priečku (+9:57,3).

"Veľká škoda," ľutoval nezvládnutú záverečnú stojku Hasilla v prenose RTVS. "Dnes sa mi dobre bežalo, všetko sedelo aj na prvých troch streleckých položkách. Na štvrtej ma rozladil prvý výstrel a nezvládol som to potom ani v hlave. Už som sa dostatočne nekoncentroval. Nerozumiem tomu." Jeho reprezentačný kolega Šima urobil o jednu chybu menej, ale nedostal sa ani medzi najlepšiu šesťdesiatku: "Mrzi ma to. Dve chyby nie je veľa, ale nedá sa s tým urobiť dobrý výsledok, keďže bežecky na tom nie som tak dobre."

V pretekoch za slnečného počasia pri minimálnom vetre prekvapujúco neuspel vedúci muž Svetového pohára Johannes Thingnes Bö. Pripísal si dve trestné minúty, keď minul po jednom terči na tretej i štvrtej streleckej položke. V cieli mu patrila piata priečka s odstupom 1:13,5 min. Ešte o šesť desatín sekundy pred ním skončil Francúz Quentin Fillom Maillet. "Boli to z mojej strany celkom dobré preteky. Súperi však ani raz neminuli a ja som nemal šancu," priznal po pretekoch v cieľovom priestore pre reportéra IBU Johannes Thingnes Bö.

Vytrvalostné preteky mužov (20 km): 1. Sturla Holm Laegreid (Nór.) 49:27,6 min (0 trestných minút), 2. Arnd Peiffer (Nem.) +16,9 (0), 3. Johannes Dale (Nór.) +40,9 (1), 4. Quentin Fillon Maillet (Fr.) +1:12.9 (2), 5. Johannes Thingnes Bö (Nór.) +1:13.5 (2), 6. Said Karimulla Chalili (Rus.) +1:45,3 (0), 7. Simon Eder +1:59,7 (1), 8. Benedikt Doll (Nem.) +2:06,9 (2), 9. Artem Pryma (Ukr.) +2:31.2 (1), 10. Roman Rees (Nem.) +2:31.6 (1),... 55. Tomáš HASILLA +5:47,9 min (3), 64. Michal ŠIMA (2) +6:31,0 (2), 86. Matej BALOGA +9:57,3 (6).

Poradie SP (po 18 z 26 pretekov): 1. J. T. Bö 837 bodov, 2. Laegreid 779, 3. Dale 666, 4. Fillon Mallet 630, 5. Tarjei Bö (Nór.) 625, 6. Emilien Jacquelin (Fr.) 615,... 60. ŠIMA 28

Konečné poradie vo vytrvalostných pretekoch (po 3 pretekoch): 1. Laegreid 120 - malý krištáľový glóbus, 2. J. T. Bö 94, 3. Alexander Loginov (Rus.) 91

Viac o téme: Tomáš Hasilla Sturla Holm Laegreid