Petra Vlhová vybrala mladú lyžiarku Dominiku, ktorú podporí Fond pre budúcnosť športu

Dominika Maršáleková
Dominika Maršáleková

BRATISLAVA - Po ročnej pauze sa na televízne obrazovky vracia populárna anketa s vynoveným názvom Niké Športovec mesiaca. Víťazkou za mesiac január sa stala vynikajúca lyžiarka Petra Vlhová.

Vicemajsterka sveta z pondelňajšej alpskej kombinácie v talianskej Cortine d'Ampezzo dostala okrem najvyššieho počtu hlasov od odbornej poroty takisto aj možnosť vybrať športový talent, ktorý následne dostane podporu od Niké a to prostredníctvom Fondu pre budúcnosť športu.

Po úraze hrozilo, že skončí, teraz zbiera cenné kovy!

Rodáčka z Liptova sa rozhodla pre mladú lyžiarku Dominiku Maršálekovú, ktorá v pätnástich rokoch žne významné úspechy. Prečítajte si rozhovor so športovkyňou, ktorej hrozilo, že sa už nepostaví na lyže. Dominika sa však nevzdala a aktuálne trénuje v Taliansku, kde aj členkou tímu Kronplatz Racing Center, do ktorého ju priviedol otec Petry Vlhovej. Vyrastie z nej nová Niké Športovkyňa mesiaca?

Petra Vlhová si ťa vybrala a Niké ťa prostredníctvom Fondu pre budúcnosť športu podporí. Aký je to pocit, že si ťa vybral tvoj vzor a v čom ťa motivuje?

Je to parádny pocit a veľká pomoc. Nachádzam sa v Taliansku, kde sú skvelé podmienky, no je to finančne náročnejšie. Každé jedno euro určite pomôže.

Petru osobne poznám. Je mojim vzorom predovšetkým pre svoj prístup. Nikdy sa nevzdáva, ani vtedy, keď sa jej nedarí podľa predstáv. Stále hľadá nejaké riešenie na to, aby počas ďalších pretekov podala najlepší výkon.

Odkedy sa venuješ lyžovaniu a ako si sa k tomuto športu dostala?

Lyžovaniu sa venujem od svojich štyroch rokov. Priviedli ma k nemu môj starší bratranec so sesternicou. Sprvoti som s nimi chodila na tréningy a neskôr aj na preteky. Keď som bola malá, tak som sa proste len pustila dolu kopcom. Lyžovanie ma na začiatku nadchlo predovšetkým pre rýchlosť a adrenalín.

Keď si už aktívne lyžovala, utrpela si vážne zranenie. Čo sa vtedy stalo?

Mala som osem rokov a za sebou veľmi úspešnú sezónu. Vyhrala som všetky preteky. Pred posledným pretekom sezóny som vyletela z trate a narazila do vyvráteného stromu. Zlomila som si pravú stehennú kosť, pravú ruku a spôsobila krvácanie do mozgu.

Rozmýšľala si počas tohto obdobia nad tým, že s lyžovaním skončíš?

Ja som nikdy neprestala veriť v to, že raz budem vrcholová športovkyňa. Skôr moji rodičia boli proti a to len preto, lebo sa o mňa veľmi báli. Nechceli, aby som si spôsobila ďalšie zranenie. Ja som vždy verila len v to najlepšie a že sa opäť dostanem späť do formy.

Prejdime k tvojim úspechom. Aké sú tvoje najvýznamnejšie ocenenia?

Za jedno z mojich najväčších úspechov považujem víťazstvo v celkovom hodnotení Slovenského pohára. Takisto víťazstvo na medzinárodných pretekoch v Záhrebe minulý rok.

Poďme sa porozprávať o Petre Vlhovej, ktorá si ťa vybrala ako adepta na podporu z Fondu pre budúcnosť športu. Spomínala si, že sa poznáte osobne. Aká ju vnímaš?

Ja osobne ju vnímam asi ako najväčšiu súčasnú osobnosť slovenského športu.

Ako hodnotíš jej doterajšie výkony?

Pozitívne. Je to krásne, ak niekto z takej malej krajiny dokáže dosahovať také parádne výsledky. Myslím si, že aj týmto spôsobom Peťa motivuje deti na Slovensku nie iba tie, ktoré lyžujú, ale všetkých mladých športovcov.

Dala ti v minulosti Petra cenné rady týkajúce sa lyžovania?

Keď som sa zotavovala zo zranení, poradila mi, že napriek zraneniu sa nemám báť a jazdiť stále tak isto odhodlane ako predtým. Dúfam, že do budúcnosti budem mať viac príležitostí na tréning s ňou a opäť sa od nej niečo naučím.

Koho považuješ za najväčšiu Petrinu súperku?

Michelle Gissinovú. Darí sa jej vo všetkých disciplínach a myslím si, že ak je niekto jej súperkou na získanie veľkého krištáľového glóbusu, tak je to Michelle Gissinová.

Čo by si poradila mladým športovcom, ktorí to v budúcnosti takisto chcú ďaleko dosiahnuť.

Nech sa nikdy nevzdávajú. V živote väčšinou ľutujeme práve veci, ktoré sme nespravili a keď to človek ani neskúsi, tak nevie, ako to dopadne. Ja veci skúšam z toho dôvodu, lebo chcem vedieť ako to dopadne. Vždy je nádej, že to sa to podarí.


Tagy: Petra Vlhová Niké Fond pre budúcnosť športu Dominika Maršáleková

Zdroj:
PR článok
Foto:
Archív Dominika Maršáleková

DISKUSIA