Rusi na dvoch olympiádach bez svojej vlajky: Budú pod hlavičkou Ruského olympijského výboru

Olimpijskí športovci z Ruska oslavujú gól
Olimpijskí športovci z Ruska oslavujú gól

LAUSANNE - Ruskí športovci a tímy budú vystupovať na najbližších dvoch olympijských hrách v Tokiu a Pekingu pod hlavičkou Ruského olympijského výboru (ROV). Krajina dostala zákaz účasti na hrách po odhalení štátom podporovaného dopingu. V piatok o tom informoval Medzinárodný olympijský výbor (MOV).

Ten sa na označení športovcov z Ruska, ktorí splnili kritériá na účasť pod piatimi kruhmi a nemajú dopingovú minulosť, dohodol so Svetovou antidopingovou agentúrou (WADA). Športový arbitrážny súd (CAS) v decembri potvrdil zákaz pre Rusko a to, že športovci z krajiny sa nemôžu zúčastniť na hrách pod ruskou vlajkou a v prípade víťazstva im nezaznie národná hymna. Zákaz platí na tohtoročnú olympiádu v Tokiu a na zimné hry v Pekingu 2022.

MOV sa s WADA dohodol na názve, pod ktorým budú vystupovať ruskí športovci, aby sa vyhol označeniu "neutrálni". Namiesto národnej vlajky budú mať na dresoch znak Ruského olympijského výboru, zatiaľ sa však nerozhodlo, aká melódia zaznie namiesto ruskej hymny. Informovala agentúra AP.


Tagy: Rusko doping Ruský olympijský výbor

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP

DISKUSIA