Prvá cenná trofej v sezóne putuje do Nitry: Vo finále Superpohára zdolala Poprad

Na snímke kapitán Nitry Branislav Mezei drží trofej   po víťazstve nad Popradom vo finále Tipsport Kaufland CupuNa snímke kapitán Nitry Branislav Mezei drží trofej po víťazstve nad Popradom vo finále Tipsport Kaufland Cupu Zdroj: TASR - Ján Krošlák

DETVA - Víťazmi Tipsport Kaufland Cupu 2020/2021 sa stali hokejisti HK Nitra. V piatkovom finále na neutrálnom klzisku v Detve zdolali HK Poprad 5:3. Duel sa odohral v rámci 40. kola Tipos extraligy.

Ligový súboj mala pôvodne hostiť Nitra, no po dohode klubov sa presunul na neutrálny ľad do Detvy. Do pohárovej konfrontácie sa na začiatku septembra zapojilo 16 tímov z TEL a zo Slovenskej hokejovej ligy (SHL). Nitra i Poprad na ceste do finále odohrali po sedem zápasov v základnej skupine a v play off. Nitrania vo štvrťfinále vyradili Trenčín (6:3, 0:2) a v semifinále Slovan Bratislava (4:5, 3:1). Poprad si play off najskôr poradil s Detvou (4:0, 3:3) a potom s Michalovcami (1:0, 3:2).

Tipsport Kaufland Cup bol voľným pokračovaním pohárových súťaží, ktoré sa na Slovensku hrali v rokoch 1993 až 1997. Štyri ročníky Slovenského pohára 1993/1994, 1994/1995, 1995/1996, 1996/1997 vždy vyhrala Dukla Trenčín.

Nitra mohla ísť do vedenia už v úvode. Pri popradskej presilovke ušiel Slovák, ale v nájazde Hamerlíka neprekonal. "Corgoňom" však vyšiel o niečo neskôr rýchly brejk a Slovák tentoraz namieril presne - 1:0. Vyrovnať mohol Vandas, ale ani on v nájazde na Cowleyho neuspel. V závere prvej tretiny hral Poprad dlhú presilovku piatich proti štyrom a Svitana v nej uzavrel skóre prvého dejstva presnou strelou švihom.

Na snímke zľava brankár Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Po prestávke mali Popradčania k dispozícii ďalšiu presilovku, veľkú šancu v nej zahodil Livingston. Nitra potom išla opäť do vedenia, keď sa pred bránkoviskom najlepšie zorientoval Holešinský. Poprad sa snažil o vyrovnanie, hral nátlakový hokej, ale Nitra pozorne bránila. Duel potom rozkúskovali vylúčenia na oboch stranách, na ľade pribúdala nervozita. V 36. minúte vyšiel Nitre ďalší protiútok, Slovák naservíroval puk Tvrdoňovi a ten poslal svoj tím do dvojgólového vedenia. Popradčania však stihli do konca druhej tretiny zareagovať, na 2:3 znížil Skokan.

Prvú šancu v tretej tretine mala Nitra, Slovák však pred Hamerlíkom neuspel. Potom sa hral vyrovnaný hokej, na ďalšiu šancu sa čakalo dlho. V 48. minúte ju mala opäť Nitra, ale Dauda mieril len do popradského brankára. Na druhej strane netrafil presne Zagrapan a potom už dávala góly iba Nitra. V 51. minúte premenil nájazd Žitný a po ňom zvýšil na 5:2 Tvrdoň. Záverečné slovo mal však Haščák, ktorý v 59. minúte stanovil konečný výsledok.

Na snímke hokejisti Nitry Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Tipsport Kaufland Cup - finále:
HK Nitra - HK Poprad 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)
Góly: 5. Slovák (Hrnka, Tvrdoň), 26. Holešinský (Nemec, Dauda), 36. Tvrdoň (Slovák, Hrnka), 51. Žitný (Bajtek), 55. Tvrdoň (Hrnka) – 18. Svitana (Haščák, Drgoň), 40. Skokan (Haščák, Brejčák), 59. Haščák (Svitana, Skokan). Rozhodovali: Baluška, Korba - Kacej, Janiga, vylúčení: 7:5 na 2 min, navyše Preisinger (Poprad) 10 min za nešportové správanie a Bodák (Nitra) 10 min za vrazenie na mantinel, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Nitra: Cowley - Vitáloš, Mezei, Bodák, Ege, Nemec, Švarný, Hřebíček, Pupák - Hrnka, Slovák, Tvrdoň - Holešinský, Dauda, Finlay - Žitný, Kollár, Bajtek - Fominych, Šiška, Minárik

Poprad: Hamerlík - Drgoň, Ulrych, Dalhuisen, Seigo, Višnevskij, Brejčák, Demo - Svitana, Skokan, Haščák - Vandas, Bjalončík, Livingston - Tavi, Zagrapan, Handlovský - Mešár, Preisinger, Matúš Paločko - Jevoš

hlasy po zápase /zdroj RTVS/:
Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Vážime si túto trofej. Obaja finalisti prešli nejakú cestu, my sme na jej začiatku dali šancu mladým. Dnes sme podali po dlhšom čase tímový výkon. Premenili sme šance a bolo vidieť, ako z tímu spadla ťarcha, mali sme lepší pohyb. Potrebovali by sme teraz lepšiu sériu, najmä čo sa týka zlepšených výkonov."

Peter Mikula, tréner Popradu: "Mrzí ma prehra. Hráči boli premotivovaní, aj keď sme sa dotiahli na súpera, tak sa to odvíjalo niekam inam, ako sa malo. Súper bol silný na puku a emocionálne na výške. My sme urobili vážne chyby, najmä v defenzíve to škrípalo. Hrali sa dnes dve súťaže, takto nejako budú vyzerať aj zápasy play off."

Viac o téme: HK Poprad HK Nitra Tipsport Kaufland Cup