Detva deviatimi gólmi deklasovala Liptovský Mikuláš, Košice si odnášajú výhru zo Zvolena

Gólová radosť hokejistov DetvyGólová radosť hokejistov Detvy Zdroj: TASR/Martin Baumann

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - Hokejisti HC 07 Detva si v piatkovom zápase 40. kola Tipos extraligy schuti zastrieľali na ľade MHk 32 Liptovský Mikuláš, odkiaľ si odniesli vysokú výhru 9:2. Hostia sa tak po troch prehrách opäť tešili z víťazstva, Liptáci nebodovali štvrtýkrát v sérii.

Detva nastúpila na ľade Mikuláša s novým brankárom Alexandrom Lazušinom s bohatými skúsenosťami z KHL, ktorý však nemal v prvej tretine veľa príležitostí ukázať svoje umenie. Naopak, o zaujímavé situácie sa starali jeho spoluhráči na druhej strane klziska. Úvodný gól dali už po 94 sekundách. Druhý útok sa natlačil pred bránku, Kozel Sýkorovu strelu len vyrazil a Downing dorazil puk do siete. O necelú minútu bolo 2:0, keď sa po podobnej situácii presadil Žilka. Tlak hostí pokračoval a tretí gól visel na vlásku. Domáci sa dostávali pred Lazušina len sporadicky. V polovici tretiny zvládli oslabenie, no v 15. minúte znovu inkasovali. Sýkora sa šikovne zbavil obrancu, natlačil sa pred bránku, kde dokonal jeho akciu Rymsha - 0:3. Liptáci mohli znížiť v 17. minúte, no Nemec brankára neprekonal.

Aj úvod druhého dejstva patril Detve, ktorá v 23. minúte využila presilovku. Po peknej kombinácii prišla tvrdá strela od modrej a Charbonneau dorazil puk do siete. Chvíľu na to sa na modrej čiare pekne uvoľnil Štrauch a spomedzi kruhov znížil, no hostí to nezastavilo a v 26. minúte viedli opäť štvorgólovým rozdielom. Charbonneau si z uhla nakorčuľoval pred Kozla a na dvakrát ho prekonal. Zápas sa nedostal ani do polovice a Kozel vyťahoval z bránky puk znova. Na 6:1 zvýšil tečom Čacho. Jednoznačná prevaha hostí pokračovala aj pri hre 4 na 4, keď sa v pozícii nahrávača opäť predviedol Sýkora a naservíroval puk Kingovi na siedmy gól. V 36. minúte tesne minul Downing.

Domácich nenaštartovala ani presilovka v úvode tretej časti a krátko po jej konci inkasovali už ôsmykrát v zápase. Valent vybojoval puk za bránkou, nakorčuľoval si k pravému mantinelu, odkiaľ našiel medzi kruhmi Downinga a ten vymietol horný roh bránky - 1:8. Hráči Detvy boli pri chuti, v ďalších minútach si proti odovzdanému súperovi robili, čo chceli, ponúkali si šance a snažili sa o dvojcifernú výhru. V 52. minúte pridal deviaty zásah Ľuptak po nezištnej prihrávke Rymshu. Na druhej strane aspoň trochu zmiernil prehru Kiss. Detva dohrala duel v početnej výhode, ale desiatka nakoniec nepadla.

MHk 32 Liptovský Mikuláš - HC 07 Detva 2:9 (0:3, 1:4, 1:2)
Góly: 24. Štrauch (Uhrík), 53. Kiss (Michalík) - 2. Downing (J. Sýkora, Valent), 3. Žilka (Klíma, Bača), 15. Rymsha (J. Sýkora, Valent), 23. Charbonneau (Lalík, Cox), 26. Charbonneau (Cox), 29. Čacho (King), 32. King (J. Sýkora, Downing), 47. Downing (Valent), 52. Ľupták (Rymsha). Rozhodovali: Müllner, Stano - Šefčík, Vyšný, vylúčení: 6:3 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Košice zdolali Zvolen

Hokejisti HC Košice zvíťazili v piatkovom dueli 40. kola Tipos extraligy na ľade HKM Zvolen 3:2. Od začiatku zápasu sa hral rýchly hokej so šancami na oboch stranách. O niečo viac si ich vytvorili Zvolenčania, no nepremieňali ich. Do najväčších sa dostali legionári Nuutinen a McPherson, Vay nekapituloval. Košice pohrozili v presilovke, keď Klhůfek neuspel zblízka. Potom mali domáci hokejisti ďalšie dobré príležitosti, ale Mikúš nevyužil menšie zaváhanie maďarského brankára v drese "oceliarov", nepokoril ho z medzikružia ani Halama a necelú minútu pred prestávkou vo vyloženej šanci prestrelil bránku Zuzin.

V druhej tretiny boli hostia o niečo viac nebezpečnejší, i keď menej strieľali. Najprv nepokrytý Jenyš zblízka nepokoril Rahma. Na opačnej strane nedokázali otvoriť skóre pred Vayom Zuzin, Stupka a McPherson. A mohlo ich to mrzieť, pretože v 26. minúte sa ujala perfektná prihrávka Eliaša z ľavej strany naslepo na pravú, kde číhal pohotový Réway. Ten nemal problém uspieť pred odkrytou bránkou – 0:1. A mohlo byť vzápätí aj 0:2, pretože po obrovskej chybe Zvolenčanov sa ocitol pred prázdnou bránkou s pukom Jenyš, no poslal ho iba do bočnej siete. Následne už hrozili "rytieri" spod Pustého hradu, no Bondra neskóroval zblízka a nepodarilo sa to ani Kelemenovi s Halamom počas dvoch presiloviek.

Zvolenu napokon početná výhoda vyšla na začiatku tretej tretiny a to v piatich proti trom. Krížnu prihrávku McPhersona zužitkoval bez prípravy pred voľnou bránkou z ľavej strany Mikúš – 1:1. Potom mali domáci aktivitu na hokejkách, viac sa snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu a najbližšie mali ku gólu Nuutinen, ktorý v presilovke strieľal do žŕdky, a následne kapitán Zuzin. Ten sa dostal do vyloženej príležitosti, ale ani na dvakrát nepokoril Vaya, pričom nešťastne zlomil hokejku. To využili Košičania z následného protiútoku, po strele Belluša od mantinelu sa po vyrazenom puku od Rahma z dorážky presadil Klhůfek a bolo 1:2. V závere hrali domáci štvorminútovú presilovku, no nevyužili ju ani pri odvolanom brankárovi v šestici. Hostia už v pätici dokázali dostať puk do opustenej bránky súpera, postaral sa o to Klhůfek – 1:3. Potom obranca Košíc Nemčík zdržiaval hru, išiel na trestnú lavicu a v presilovke znížil tvrdou ranou spoza kruhu Mikúš – 2:3. Zvolenčanom zostalo tridsať sekúnd na vyrovnanie, no počas tohto času už Vaya neohrozili.

HKM Zvolen – HC Košice 2:3 (0:0, 0:1, 2:2)
Góly: 42. J. Mikúš (McPherson, Melancon), 60. J. Mikúš (Melancon, R. Bondra) – 26. Réway (Eliaš), 54. Klhůfek (Belluš, B. Mráz), 60. Klhůfek (B. Mráz). Rozhodovali: D. Konc st., Goga – Crman, Gegáň, vylúčení: 3:9 na 2 min, navyše Nuutinen (Zvolen) 10 minút za nešportové správanie sa, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Dukla si doma poradila s Miškovcom

Hokejisti HK Dukla Trenčín zdolali v piatkovom zápase 40. kola Tipos extraligy na domácom ľade DVTK Jegesmedvék Miškovec 5:1. Úvod stretnutia patril Trenčanom, ktorí sa snažili čo najskôr otvoriť skóre. V 8. minúte vybojoval Okuliar Puk pre Berishu, jeho strela švihom vypadla brankárovi Kissovi do bránkoviska, odkiaľ ho stihli jeho spoluhráči odpratať do bezpečia. Na opačnej strane klziska poslal Walker puk do jazdy Osterbergovi, ktorý však Karjalainena neprekonal. O minútu neskôr sa skóre podarilo otvoriť Trenčanom. V oslabení vystihol prihrávku súpera Sojčík, dostal sa do úniku a strelou pod hornú žŕdku prekonal Kissa. Ďalšie zaujímavé momenty priniesol záver úvodnej dvadsaťminútovky. Kettunen sa sám rútil na Kissa, ale jeho betóny neprestrelil. Hosťujúci Walker sa zbavil brániaceho hráča, no Karjalainen jeho strelu vytesnil vyrážačkou. Dvadsať sekúnd pred odchodom do kabín trafil Rajnoha z pravého kruhu žŕdku.

"Vojaci" zvýšili svoj náskok v úvode prostrednej časti. V 23. minúte Okuliar prihral v presilovke na modrú čiaru Ackeredovi a jeho nahodenie prešlo až do siete. Hostia mohli odpovedať v oslabení. Osterbergovo zakončenie však brankár vyrazil a Rundkvistovi zabránil v dorážke vracajúci sa obranca. Na začiatku druhej polovice stretnutia sa Miškovcu podarilo streliť kontaktný gól. Po chybe Šveca sa puku zmocnil Walker a obstrelil domáceho brankára. Trenčania však nenechali nič na náhodu. V 38. minúte im dvojgólové vedenie prinavrátil Okuliar, ktorý si nakorčuľoval na odrazený puk a poslal ho za chrbát Kissa.

Trenčiansku striedačku definitívne upokojil začiatok tretej tretiny. V 44. minúte Krajč vôbec prvý dotyk s pukom v stretnutí premenil na gól, keď úspešne tečoval Lemckeho strelu od modrej čiary. Následne sa viac bojovalo, ako sa rodili šance. Domáci hráči s prehľadom držali svoje vedenie a hostia z Miškovca sa nedokázali gólovo presadiť. V závere zápasu sa Trenčanom ešte podarilo prikrášliť skóre, v 58. minúte Sádecký medzi kruhmi tečoval Rehušovu strelu a stanovil skóre na konečných 5:1.

HK Dukla Trenčín - DVTK Jegesmedvék Miškovec 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
Góly: 9. Sojčík, 23. Ackered (Okuliar, Berisha), 38. Okuliar (Lemcke, Berisha), 44. Krajč (Lemcke, J. Švec), 58. Sádecký (Rehuš) – 32. Walker. Rozhodovali: Novák, Fridrich – Ordzovenský, Stanzel, vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 1:0, bez divákov.

Nové Zámky pretrhli víťaznú šnúru Banskej Bystrice

Hokejisti HC Mikron Nové Zámky zvíťazili v piatkovom zápase 40. kola Tipos extraligy nad HC‘05 Banská Bystrica 7:3 a bodovali naplno druhýkrát po sebe. Naopak, "barani" nenatiahli štvorzápasovú víťaznú sériu.

V Nových Zámkoch sa hralo o úvodu v dobrom tempe a útoky sa striedali pred oboma bránkami. Prvú väčšiu šancu mal Okoličány, ale Belányi si poradil aj s následnou dorážkou. Na druhej strane pohrozil Tamáši. Brankári si držali čisté konto do 9. minúty, keď ako prvý kapituloval strážca bystrickej bránky. Västilä nahodil puk na bránku a Doggett ho pohotovo dorazil do siete. Už o minútu mohol vyrovnať Sukeľ, ktorý išiel sám na Kiviaha, ale jeho bekhend nemal gólové parametre. Ďalšiu tutovku mali v 15. minúte Sojka so Slobodom, keď sa dostali za obranu domácich, no druhý menovaný veľkú šancu zahodil. Trest prišiel vzápätí, Bystričania nedokázali vyhodiť puk z pásma, prišla strela na bránku a druhá dorážka z hokejky Rogoňa skončila v sieti - 0:2.

V úvode druhej časti mali oba tímy veľké gólové šance. Najprv sa Sloboda dostal na pravom kruhu za obranu, ale Kiviaha neprekonal, vzápätí neuspeli na druhej strane domáci. Belányimu prepadol puk a dobiedzajúci "býci" sa ho snažili doraziť do siete, no skôr tam bol Žiak. Bystričania potom zvládli oslabenia a hneď po ňom sa im podarilo znížiť. V 29. minúte sa strelou z pravého kruhu presadil Faško-Rudáš - 2:1. Hostia pridali, vytvorili si viacero šancí, ale Kiviaho odolával. Polminúty pred koncom tretiny sa im podarilo vyrovnať. Po akcii Faška-Rudáša sa presadil Ihnačák. Center prvého útoku však hneď na to výrazne oslabil svoj tím, keď sekol Seppänena a dostal trest do konca zápasu.

Nové Zámky ponúknutú šancu využili naplno a počas päťminútovej presilovky sa dostali do vedenia 4:2. V 42. minúte sa presadil Jurík a o dve neskôr Hain prepálil od modrej všetko, čo mu stálo v ceste. Zámky sa dostali na koňa a následný tlak využili na piaty gól, po prihrávke Seppänena sa presadil Jurík. Záver zápasu poznačili časté vylúčenia a šarvátky. Bystričania sa nevzdávali a vypracovali si viacero šancí, no na Kiviahovi si vylámali zuby aj Breton s Lamperom. V 53. minúte predsa ešte zdramatizovali duel, vo vlastnom oslabení získal puk Sojka a po bekhendovej kľučke znížil na 3:5. Hostia to vyskúšali bez Belányiho už vyše tri minúty pred koncom, no v 58. minúte strelil šiesty gól do prázdnej bránky Seppänen a skóre uzavrel Doggett - 7:3.

HC Mikron Nové Zámky - HC‘05 Banská Bystrica 7:3 (2:0, 0:2, 5:1)
Góly: 9. Doggett (Västilä, Števuliak), 16. Rogoň (Števuliak, Doggett), 42. Jurík (Doggett, Obdržálek), 44. Hain (Obdržálek), 45. Jurík (Seppänen, Fereta), 58. Seppänen (Obdržálek, Kiviaho), 59. Doggett (Varga, Iacobellis) - 29. Faško-Rudáš (Sukeľ, Breton), 40. Ihnačák (Faško-Rudáš, Breton), 53. Sojka (Ďatelinka). Rozhodovali: Tvrdoň, Výleta - Durmis, Orolin, vylúčení: 6:5 na 2 min, navyše: Jurík 10 min+DKZ, Števuliak 10 min, obaja za nešportové správanie - Ihnačák 5 min+DKZ za sekanie, Mlynarovič 10 min za nešportové správanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:1, bez divákov.

Viac o téme: HC Košice HKM Zvolen HC 07 Detva MHk 32 Liptovský Mikuláš