VIDEO Žampovci s najlepším výsledkom na MS: Adam priznal, že išiel na liekoch proti bolesti

Andreas ŽampaAndreas Žampa Zdroj: SITA/AP/Gabriele Facciotti

CORTINA D'AMPEZZO - Slovenský lyžiar Adam Žampa absolvoval v Cortine d'Ampezzo jediný štart a premenil ho na svoj najlepší výsledok na majstrovstvách sveta. V piatkovom obrovskom slalome obsadil ôsme miesto, pri svojej siedmej účasti na MS sa premiérovo prebojoval do elitnej desiatky.

Adam Žampa zažiaril na zimných olympijských hrách 2014 piatym miestom v slalome a šiestou pozíciou v kombinácii. Životný úspech na svetových šampionátoch dosiahol vo veku 30 rokov a vo fáze kariéry, keď je jeho najsilnejšia disciplína tá technicky najnáročnejšia. "Je pravda, že toto som pred pretekmi vôbec nečakal. Vedel som, že lyžujem veľmi rýchlo a na tréningoch to ide perfektne, takisto na začiatku sezóny Svetového pohára som bol siedmy, ôsmy v Santa Caterine," povedal Adam, ktorý pre problémy s chrbtom vynechal celý január vo SP a sústredil sa na vrcholné podujatie: "Bol som doma, rehabilitoval som, chodil som na rôzne cvičenia s fyzioterapeutmi. Povedal som si, že na MS nepôjdem paralelné preteky ani nič a dám všetku energiu do obrovského slalomu."

Adam Žampa sa raduje Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Marco Tacca

Po prvom kole figuroval na dvadsiatej priečke, v druhej jazde si polepšil o dvanásť miest. Za víťazným Francúzom Mathieum Faivrem zaostal o 2,48 sekundy. V druhom kole mal tretí najlepší čas, len o sedem stotín horší od najrýchlejšieho Slovinca Štefana Hadalina. "V prvom kole som hneď pred úvodným medzičasom urobil veľkú chybu, potom som to proste len pustil. V druhom kole som vedel, že len jazda naplno mi môže niečo priniesť. Nakoniec z toho je ôsme miesto, som veľmi, veľmi šťastný. Dnes to boli extrémne náročné preteky. V druhom kole som si dal pozor, aby som išiel plynulo v strmine, aby sa mi nestalo to, čo v prvom. Sneh sa striedal, hore to bolo veľmi agresívne, v strednej časti extrémne ľadové a dole to zas bol úplne jarný sneh. Bola to výzva, majstrovstvá sveta ako majú byť, veľmi náročné. Snažil som sa stále útočiť, buď atakujete vy do 'obráku', alebo 'obrák' do vás," zdôraznil Adam Žampa pre ČT sport. Na svetových šampionátoch bol doteraz najvyššie na trinástom mieste v kombinácii v Schladmingu 2013, pred ôsmimi rokmi bol v obrovskom slalome sedemnásty.

Muži majú ešte v nedeľu na programe slalom, ale starší zo slovenskej bratskej dvojice sa v ňom pravdepodobne nepredstaví: "Išiel som na liekoch proti bolesti a je to dosť limitujúce. Aj teraz ma trošku bolí chrbát, po takomto ôsmom mieste radšej zregenerujem a pripravím sa na ďalšie obrovské slalomy, ktoré sú na programe na budúci víkend v Bansku. S mojím číslom v slalome by som asi nemal veľa šancí."

Aj o tri roky mladší Andreas Žampa si dvadsiatym miestom s mankom 5,77 s na víťaza pripísal najväčší úspech na MS, dosiaľ ním bola 29. priečka zo slalomu vo Vaile/Beaver Creeku 2015. V obrovskom slalome skončil na šampionáte v USA 32. Tretí slovenský reprezentant Filip Baláž, ktorý sa do piatkovej súťaže prebojoval z kvalifikácie, nedokončil druhé kolo.

Viac o téme: Adam Žampa Andreas Žampa