VIDEO Chára s Pánikom prehre nezabránili: Tatar asistoval pri návrate do zostavy Montrealu

Chris Kreider (20) a Mika Zibanejad (93) oslavujú gól Rangers, v pozadí český brankár Vaněček a Zdeno Chára (33)Chris Kreider (20) a Mika Zibanejad (93) oslavujú gól Rangers, v pozadí český brankár Vaněček a Zdeno Chára (33) Zdroj: SITA/AP - Nick Wass

NEW YORK - Slovenský hokejista Tomáš Tatar sa vrátil do zostavy Montrealu Canadiens a pripísal si bod za asistenciu v zápase zámorskej NHL proti Torontu, v ktorom jeho tím prehral na domácom ľade 3:5. V drese hostí zažiaril autor štyroch bodov za dva góly a rovnaký počet asistencií Auston Matthews. Toronto je so ziskom 30 bodov suverénny líder Severnej divízie, aktuálne ťahá trojzápasovú šnúru výhier.

Tatar sa v minulom zápase nedostal do zostavy a víťazstvo nad Torontom (2:1) sledoval len ako zdravý náhradník z tribúny. Teraz ho Claude Julien vrátil do tretej formácie k Fínom Jesperimu Kotkaniemimu a Joelovi Armiovi. Slovenský útočník sa odvďačil piatou asistenciou v sezóne, keď skvelým behkendovým pasom poslal do sóla Kotkaniemiho a ten znížil na 1:2. Na ľade strávil Tatar 11 minút a 19 sekúnd, okrem asistencie zaznamenal aj plusový bod a jednu strelu.

Matthews natiahol vo svojom 300. zápase v profilige svoju osobnú bodovú sériu na 16 duelov, v treťom stretnutí za sebou strelil dva góly a s 18 zásahmi je najlepším strelcom NHL. "Našim receptom na úspech je tvrdá práca a čo najčastejšie mať puk na hokejkách. Funguje to a keď vyhrávame, tak som šťastný. Verím, že to bude pokračovať," povedal Matthews pre nhl.com.

Maple Leafs viedli 2:0, ale Canadiens v druhej tretine v priebehu 33 sekúnd vyrovnali. Na 1:2 znížil Kotkaniemi a o vyrovnanie sa postaral Paul Byron. Toronto si však ešte v druhej časti po góloch Mitchela Marnera a Matthewsa vrátilo dvojgólový náskok. Tatar bol na ľade aj pri treťom góle Canadiens v druhej tretine, ale ten pre kontakt s brankárom rozhodcovia neuznali. V tretej časti si už Toronto víťazstvo ustrážilo.

Paul Byron Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/AP/Graham Hughes/The Canadian Press

Tampa Bay s Erikom Černákom prehrala v Raleigh s domácou Carolinou 0:4. Prvý shutout vo svojom desiatom zápase v NHL zaznamenal Alex Nedeljkovic, keď chytil 24 striel obhajcov Stanley Cupu. "Blesky" prehrali tri z posledných štyroch zápasov. "Boli sme nedisciplinovaní, to je najväčšia príčina neúspechu," povedal tréner Lightning Jon Cooper.

Gólom a asistenciou prispeli k víťazstvu Hurricanes Sebastian Aho a Andrej Svečnikov, proti svojmu bývalému tímu skóroval aj Cedric Paquette, ktorý v lete v drese "bleskov" dvihol nad hlavu pohár. Černák bol na ľade 18 minút a 36 sekúnd, zapísal si dve mínusky a hneď v úvode zápasu si odsedel dve trestné minúty za podrazenie.

Slováci nezabránili prehre Caps

Washington s dvojicou Slovákov Zdeno Chára - Richard Pánik prehral na domácom ľade s New Yorkom Rangers 1:4. Obaja Slováci zaknihovali po jednom mínusovom bode. Pánik odohral 10 minút a 42 sekúnd, na trestnej lavici strávil štyri minúty za dva menšie tresty.

Chára počas necelých 17 minút na ľade, z toho takmer päť v oslabení, zaznamenal jeden strelecký pokus. Výsledok spečatil do prázdej bránky útočník Rangers Mika Zibanejad a ukončil 13 zápasové čakanie na gól. Druhýkrát v kariére skóroval prvý muž draftu 2020 Alexis Lafreniere. O jediný zásah Capitals sa postaral obranca Dmitrij Orlov.

Julien Gauthier (12) a Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/AP - Nick Wass

Takmer o osem hodín museli posunúť začiatok druhej tretiny pod holým nebom medzi Coloradom Avalanche a Vegas Golden Knights v rezorte pri jazere Tahoe. Rozhodcovia po prvej dvadsaťminútovke, ktorú Colorado vyhralo 1:0, zápas prerušili. Dôvodom boli vysoké teploty, v dôsledku ktorých bol ľad neregulárny a mohol spôsobiť zranenie aktérom.

Do akcie sa hráči vrátili až pred ôsmou hodinou ráno stredoeurópskeho času a Colorado napokon vyhralo 3:2. Pri všetkých góloch "lavín" bol kapitán Nathan MacKinnom, ktorý ku gólu pridal dve asistencie. Góly obrancov Samuela Girarda z prvej tretiny a Aleca Martineza z druhej delilo deväť hodín. "Usporiadali sme 30 zápasov pod holým nebom a nikdy sme nemali problém ako dnes. Bol tam dážď, či sneh a vždy sme to zvládli. Slnko je však našim nepriateľom, pretože sa topí ľad," povedal pre NBC komisár NHL Gary Bettman.

Hokejisti Colorada Avalanche a Galéria fotiek (13) Zdroj: TASR/AP/Rich Pedroncelli

Crosby odohral 1000. zápas

Pittsburgh zdolal na domácom ľade New York Islanders 3:2, kapitán "tučniakov" Sidney Crosby odohral 1000. zápas v NHL a zaznamenal dve asistencie. Klub svojmu kapitánovi pripravil pred zápasom špeciálnu ceremóniu. Pustil mu najdôležitejšie momenty počas jeho 16-ročnej kariéry a vo videu sa mu prihovorili rodičia a súrodenci. Veľký moment si priamo na ľade s ním užila jeho priateľka Kathy.

"Znamená to pre mňa veľa. Bol to špeciálny deň a som rád, že sme vyhrali. Ďakujem klubu a spoluhráčom za skvelý deň, na ktorý nikdy nezabudnem," povedal trojnásobný víťaz Stanley Cupu, ktorý odohral 1000 zápasov ako vôbec prvý hráč v klubovej histórii. Na druhom mieste je jeho súčasný spoluhráč Jevgenij Malkin (923), tretí je s 915 zápasmi legendárny Mario Lemieux. Crosby počas 1000 duelov strelil 468 gólov a nazbieral 1276 bodov. Stal sa 350. hráčom v histórii a 25 aktívnym s métou tisíc zápasov v profilige.

Sidney Crosby korčuľuje pred Galéria fotiek (13) Zdroj: TASR/AP/Keith Srakocic

Päťbodový večer McDavida

V Edmontone zažiaril Connor McDavid, ktorý zaznamenal päť kanadských bodov (3+2) a jeho tím zdolal Calgary vysoko 7:1. Kapitán Oilers sa blysol deviatym hetrikom v kariére a druhýkrát v tejto sezóne si pripísal päť bodov. V zápase proti Ottawe mal 31. januára bilanciu 1+4. V "bitke o Albertu" vyhral Edmonton aj druhý domáci duel, v piatok uspel v pomere 2:1.

"Sú to dve veľké víťazstvá a cenné body. Ešte je však pred nami veľa zápasov," povedal pre tsn.ca McDavid, ktorý minimálne päť bodov v jednom zápase zaznamenal už sedemkrát v kariére. Výborným výkonom sa prezentoval aj brankár Mikko Koskinen, ktorý chytil 43 striel Flames.

Hokejisti New Jersey prehrali s Buffalom 2:3. Do zostavy Devils sa vrátil švajčiarsky útočník Nico Hischier a s kapitánskym "céčkom" odohral svoj prvý duel v ročníku po zranení nohy.

NEW JERSEY DEVILS - BUFFALO SABRES 2:3 (0:1, 0:2, 2:0)
Góly: 41. Palmieri (Hughes, Butcher), 57. Subban (Zacha, Bratt) - 6. Miller (Hall, Staal), 29. Reinhart (Irwin, Montour), 38. Reinhart (Eichel, Dahlin). Brankári: Blackwood - Ullmark, strely na bránku: 27:29.

WASHINGTON CAPITALS - NEW YORK RANGERS 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
Góly: 40. Orlov (Jensen) - 15. Kreider (Panarin, Strome), 38. Lafreniere (Panarin, Bitetto), 39. Strome (Lindgren, Bučnevič), 58. Zibanejad (Bučnevič). Brankári: Vaněček - Šesťorkin, strely na bránku: 27:24.

DETROIT RED WINGS - FLORIDA PANTHERS 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
Góly: 31. Nemeth (Djoos, Glendening), 38. Brome (Larkin) - 15. Wennberg (Duclair, Vatrano). Brankári: Bernier - Bobrovskij, strely na bránku: 27:39.

ARIZONA COYOTES - LOS ANGELES KINGS 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)
Góly: 32. Brassard (Ekman-Larsson, Kessel), 50. Kessel (Oesterle, Ekman-Larsson) - 25. Iafallo (Kempe, Kopitar), 41. Moore (Anderson, Doughty), 53. Vilardi (Carter, Doughty), 60. Iafallo (Kopitar). Brankári: Kuemper - Petersen, strely na bránku: 24:23.

CAROLINA HURRICANES - TAMPA BAY LIGHTNING 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)
Góly: 23. Trocheck (Niederreiter, Nečas), 36. Aho (Svečnikov), 44. Paquette (Bean, Martinook), 58. Svečnikov (Aho, McGinn). Brankári: Nedeljkovic - Vasilevskij, strely na bránku: 28:24.

COLUMBUS BLUE JACKETS - NASHVILLE PREDATORS 2:4 (0:2, 2:0, 0:2)
Góly: 24. Jenner (Harrington, Foligno), 26. Carlsson (Bjorkstrand, Grigorenko) - 13. Järnkrok (Ellis), 17. Sissons (Kunin, Trenin), 41. Järnkrok, 41. Forsberg. Brankári: Merzlikins (43. Korpisalo) - Rinne, strely na bránku: 23:45.

MONTREAL CANADIENS - TORONTO MAPLE LEAFS 3:5 (0:0, 2:4, 1:1)
Góly: 24. Kotkaniemi (TATAR, Edmundson), 24. Byron, 59. Toffoli (Romanov, Gallagher) - 22. Matthews (Marner, Rielly), 22. Boyd (Thornton, Matthews), 28. Marner (Matthews, Bogosian), 36. Matthews (Rielly, Marner), 54. Kerfoot (Spezza, Tavares). Brankári: Price - Andersen, strely na bránku: 33:27.

PITTSBURGH PENGUINS - NEW YORK ISLANDERS 3:2 (0:0, 1:1, 2:1)
Góly: 33. Letang (Malkin, Crosby), 48. Matheson (Blueger, Lafferty), 54. Letang (Crosby, Guentzel) - 36. Eberle (Beauvillier), 41. Nelson (Mayfield). Brankári: Jarry - Varlamov, strely na bránku: 18:35.

ST. LOUIS BLUES - SAN JOSE SHARKS 4:5 (0:2, 4:2, 0:1)
Góly: 25. Schenn (Kyrou, Hoffman), 29. Sanford (Krug, Schenn), 36. O'Reilly (Hoffman, Kyrou), 39. Kyrou (Perron, O'Reilly) - 8. Kane (Labanc), 11. Couture (Labanc), 24. Balcers (Hertl), 29. Marleau (Kane), 52. Couture. Brankári: Binnington - Dubnyk, strely na bránku: 32:27.

ANAHEIM DUCKS - MINNESOTA WILD 1:5 (0:2, 1:1, 0:2)
Góly: 37. Backes (Mahura, Shattenkirk) - 16. Zuccarello (Kaprizov, Spurgeon), 17. Fiala, 23. Fiala (Greenway, Dumba), 46. Rask (Kaprizov, Zuccarello), 55. Eriksson Ek (Hartman, Fiala). Brankári: Gibson - Kahkonen, strely na bránku: 27:29.

EDMONTON OILERS - CALGARY FLAMES 7:1 (3:1, 3:0, 1:0)
Góly: 4. Chiasson (McDavid, Draisaitl), 6. Nugent-Hopkins (McDavid, Nurse), 18. McDavid (Barrie, Nugent-Hopkins), 22. McDavid, 29. McDavid (Russell, Khaira), 33. Nugent-Hopkins (Nurse, Neal), 41. Archibald (Kahun, Draisaitl) - 8. Mangiapane (Tkachuk, Lindholm). Brankári: Koskinen - Markström (49. Rittich), strely na bránku: 24:44.

COLORADO AVALANCHE - VEGAS GOLDEN KNIGHTS 3:2 (1:0, 1:1, 1:1) - hralo sa pod holým nebom pri jazere Tahoe
Góly: 3. Girard (MacKinnon, Rantanen), 32. MacKinnon (Toews), 54. Toews (MacKinnon, Rantanen) - 28. Martinez (Marchessault, Pietrangelo), 55. Tuch (Whitecloud). Brankári: Grubauer - Fleury, strely na bránku: 39:29.

Viac o téme: Washington Capitals Zdeno Chára Richard Pánik New York Rangers St. Louis Blues New York Islanders Tomáš Tatar Pittsburgh Penguins Edmonton Oilers Montreal Canadiens Tampa Bay Lightning San Jose Sharks Los Angeles Kings Nashville Predators Minnesota Wild Columbus Blue Jackets Anaheim Ducks Carolina Hurricanes Toronto Maple Leafs Calgary Flames Arizona Coyotes