VIDEO Štvrté zlato pre nórskeho biatlonistu! Laegreid vyhral aj preteky s hromadným štartom

Nórsky biatlonista Sturla Holm Laegreid
Nórsky biatlonista Sturla Holm Laegreid

POKLJUKA - Nórsky biatlonista Sturla Holm Laegreid získal štvrté zlato na 52. majstrovstvách sveta v slovinskej Pokljuke, keď triumfoval v záverečných pretekoch s hromadným štartom. V nedeľu spravil len jednu chybu na strelnici a do cieľa prišiel s náskokom 10,2 sekundy pred svojím krajanom Johannesom Dalem. Tretí finišoval Francúz Quentin Fillon Maillet.

Dvadsaťštyriročný Laegreid zažil vynikajúci svetový šampionát, ktorý je jeho premiérový v kariére. V Pokljuke získal zlato okrem massu aj vo vytrvalostných pretekoch, štafete a mixe. Do kolotoča Svetového pohára pritom vstúpil len v sezóne 2019/20 a v tej prebiehajúcej žne jeden úspech za druhým, keď dosiahol už štyri triumfy a ďalšie tri pódiové umiestnenia.

"Boli to neuveriteľné preteky. Mal som plán nemíňať v úvodných kolách príliš veľa energie a zamerať sa na streľbu. Podarilo sa mi ísť podľa plánu a ušetril som si sily na záverečné kolá, takže som extrémne spokojný. V Pokljuke som sa snažil nemyslieť na to, že sú to majstrovstvá sveta, ale pristupovať k tomu normálne, čo sa mi podarilo," povedal víťaz pre oficiálny kanál IBU. Laegreid si tak dal ďalší krásny darček k 24. narodeninám, ktoré oslávil v sobotu 20. februára.

Na úvodnej ležke strieľalo bez chyby štrnásť pretekárov, na čele sa usadili Laegreid, Lukas Hofer a domáci Jakov Fak. Problémy mal obhajca titulu Johannes Thingnes Bö, ktorý minul dva terče a po trestných kolách nabral stratu 45 sekúnd. Na druhej streľbe odpadol z boja o medaily bronzový z uplynulého šampionátu Émilien Jacquelin, keď netrafil ani jeden z piatich terčov. So štyrmi chybami sa prepadol dozadu aj Martin Ponsiluoma, s tromi Benedikt Doll. Po druhej ležke sa na čele sformovala päťčlenná skupina "čistých" pretekárov Fak, Laegreid, Sebastian Samuelsson, Simon Eder a Arnd Peiffer, ktorí mali asi 20-sekundový náskok na prenasledovateľov.

Po prvej stojke zostali stopercentní už len Fak, Laegreid a Eder. Hofer, Peiffer a Tarjei Bö strácali okolo 30 sekúnd, ďalej za nimi boli Dale a Fillon Maillet, líder celkového poradia J. T. Bö pridal ďalšie dve chyby a definitívne vypadol z boja o cenné kovy. Laegreid v ďalšom kole potvrdil, že je z vedúcej trojice jednoznačne najrýchlejší a svojim súperom ušiel. Pred záverečnou streľbou si tak vytvoril niekoľkosekundovú poistku v prípade, že by spravil chybu.

Tá aj prišla na druhom terči, no minuli aj Fak s Ederom. Do hry o medaily sa vrátili Fillon Maillet s Dalem, síce strácali viac ako desať sekúnd, ale obaja sú lepší bežci, ako dvojica pred nimi. Laegreid v záverečnom kole súperom opäť ušiel a prišiel si po štvrté zlato na MS v Pokljuke. Faka s Ederom čoskoro predbehli Fillon Maillet s Dalem a nakoniec sa o medaily pobili práve oni. Vo finiši bol rýchlejší Dale, na ktorého nástup nedokázal Fillon Maillet zareagovať.

 


preteky s hromadným štartom mužov na 15 km:
1. Sturla Holm Laegreid 36:27,2 min (1 tr. kolo), 2. Johannes Dale (obaja Nór.) +10,2 s (2), 3. Quentin Fillon Maillet (Fr.) +12,8 (2), 4. Simon Eder (Rak.) +23,1 (1), 5. Jakov Fak (Slovin.) +30,0 (1), 6. Tarjei Bö (Nór.) +33,3 (2), 7. Lukas Hofer (Tal.) +39,7 (2), 8. Johannes Thingnes Bö (Nór.) +45,4 (5), 9. Alexander Loginov (RBÚ) +50,0 (2), 10. Sebastian Samuelsson (Švéd.) +59,7 (3)

celkové poradie SP (19 z 26):
1. J. T. Bö 871 bodov, 2. Laegreid 839, 3. Dale 720, 4. Fillon Maillet 678, 5. T. Bö 663, 6. Émilien Jacquelin (Fr.) 617, ... 60. Michal ŠIMA (SR) 28

poradie SP v pretekoch s hromadným štartom (4 z 5):
1. T. Bö 175 b, 2. J. T. Bö 166, 3. Fillon Maillet 165, 4. Arnd Peiffer (Nem.) 159, 5. Laegreid 154, 6. Eder 147, ... 45. ŠIMA 8


Tagy: Fillon Maillet Johannes Dale Sturla Holm Laegreid

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Darko Bandic; Video: Twitter - IBU World Cup

DISKUSIA