Froome chce ďalšie tituly z Tour de France: K rekordu som sa dostal už tak blízko!

Chris FroomeChris Froome Zdroj: SITA/AP/Fabio Ferrari

LONDÝN - Hviezdny britský cyklista Chris Froome naďalej sníva o ďalších triumfoch na najslávnejších etapových pretekoch sveta Tour de France. Tridsaťpäťročný jazdec stajne Israel Start-up Nation pritom poukázal na čoraz väčší počet zástupcov rôznych športov, ktorí sú úspešní aj vo vyššom veku. Frooma inšpiruje najmä športová dlhovekosť hviezdy amerického futbalu Toma Bradyho.

Štvornásobný víťaz Tour Froome chce akékoľvek myšlienky ohľadom veku vytesniť z hlavy a verí, že môže pretekať prinajmenšom do štyridsiatich. Ženie ho vpred dlhodobá túžba dosiahnuť prinajmenšom na piaty titul zo "Starej dámy". Ale ako už skôr uviedol, v ideálnom prípade by sa rád rozlúčil s kariérou ako nový rekordman, a na to potrebuje ešte dvakrát vyhrať.

"Bude to obrovská výzva, ale so štyrmi titulmi som sa k rekordu dostal tak blízko... Nie je nič, čo by ma držalo späť, vydám zo seba to úplne najlepšie. Moja myseľ sa povzniesla nad veci okolo mňa a je pripravená, takže len verím, že telo ju bude nasledovať," povedal denníku Guardian Froome, ktorý vyhral Tour v roku 2013 a potom v rokoch 2015 až 2017. Na konte má celkom sedem triumfov na pretekoch Grand Tours.

Naposledy sa ale Froome predstavil na Tour v roku 2018, kedy došiel tretí. Krátko pred ďalším ročníkom sa vážne zranil a vlani nebol nominovaný do zostavy svojho bývalého tímu Ineos Grenadiers. Stalo sa tak po tom, čo už vyšlo na známosť, že v stajni, kde pôsobil od roku 2010, nebude po vypršaní zmluvy pokračovať a namiesto toho bude hájiť farby izraelského tímu. Rozlúčku s Ineosom na pretekoch Grand Tours pre neho predstavovala až Vuelta, kde obsadil až 98. miesto.

Napriek tomu dúfa, že na najvyššej úrovni môže pretekať ešte prinajmenšom ďalších päť rokov. Popri iných ho inšpiroval Brady. Štyridsaťtriročný quarterback dosiahol nedávno na siedmy triumf v Super Bowle. "Tých príkladov vo svete profesionálneho športu vidíme stále viac a viac. Naposledy Tom Brady, ktorého príbeh je jednoducho neskutočný," ocenil Froome.

Hoci cítil ešte dlho následky ťažkého pádu z pretekov Critérium du Dauphiné v roku 2019, cíti sa už úplne zotavený. "Absolútne nič ma nebolí," uistil Froome. "Cítim určité nepohodlie, keď spím na svojej pravej strane, trochu ma páli miesto, kde do môjho tela dávali výstuhu, ale na bicykli ma nič z toho absolútne neobmedzuje," dodal Froome.

Viac o téme: Chris Froome
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Fabio Ferrari
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články