Slovenských hádzanárov čaká náročný trojzápas: Kukučka nominoval na Euro Cup týchto hráčov

Tréner slovenskej mužskej hádzanárskej reprezentácie Peter Kukučka
Tréner slovenskej mužskej hádzanárskej reprezentácie Peter Kukučka

BRATISLAVA - Tréner slovenskej hádzanárskej reprezentácie Peter Kukučka určil 18-člennú nomináciu na tri marcové duely Euro Cupu. Vo výbere na duel proti Španielsku a dvojzápas s Maďarskom je presne polovica hráčov z klubov Niké Handball extraligy a druhú tvoria legionári zo zahraničných tímov.

Hádzanárov SR čakajú v prvej polovici marca prvé tri stretnutia Euro Cupu 2022, ktorý je určený pre tímy neúčinkujúce v kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy 2022 v Maďarsku a na Slovensku. Tradične pri tvorbe nominácie hrali rolu zdravotné problémy, najväčšie na pozícii krídel.

"Už skôr nám pre zranenie vypadol pravý krídelník Tomáš Urban z nemeckého druholigového Emsdettenu. Rozhodli sme sa, že na jeho miesto zoberieme mladého Tomáš Bogára. V Šali ho síce využívajú ako pravú spojku, ale je to 'vyučený' krídelník a ja by som bol radšej, keby hrával na svojom poste. Je to šikovný chlapec, ktorý bol s nami už pred necelými dvoma rokmi a hral v kvalifikácii ME 2020 proti Maďarsku a Rusku. Teraz opäť dostáva príležitosť a musí sa chopiť šance," povedal Kukučka v rozhovore pre slovakhandball.sk a dodal: "Lukáš Péchy nehral ostatné duely v II. bundeslige za Ferndorf, keďže si odtrhol väz v členku. Do zrazu by sa nestihol dostať do stopercentnej pohody, preto sme na ľavom krídle k Martinovi Briatkovi nominovali Juraja Briatku z Hlohovca, ktorý má dobrú formu."

Na brankárskom poste bola pri dlhodobom zranení Teodora Paula jasná trojica Marián Žernovič, Michal Martin Konečný a Igor Čupryna. „Teovi budú začiatkom marca vyberať skrutku z malíčka,“ objasnil kouč Slovákov. Pri pivotoch môže realizačný tím hádzanárov SR počítať s osvedčeným triom Dominik Kalafut, Šimon Macháč a Martin Slaninka. „Kalafut je po zranení už fit. Hráva v základe bundesligového prvoligistu z Nordhornu, chodí aj do obrany, čo ma teší. Verím, že dobrú formu prenesie aj do reprezentácie, ale to platí aj o ostatných hráčoch,“ vysvetlil Kukučka.

Spojkový rad pozostáva z ôsmich hráčov. Na strednej spojke okrem Ľubomíra Ďuriša bude opäť k dispozícii Martin Potisk z nemeckého Eisenachu, hoci po zranení členka ešte nie je úplne v poriadku. Na rozohrávke môže alternovať aj univerzál Lukáš Urban. Z ľavých spojok sú v nominácii Oliver Rábek a Derviš Birdahič. Na pravej spojke počítajú tréneri okrem Patrika Hruščáka s Tomášom Rečičárom a skúseným Jakubom Mikitom. "Z ostatných chlapcov mi nikto zatiaľ nehlásil zdravotné problémy. Ešte majú nejaké zápasy pred sebou, ale verím, že všetko tak zostane, budú v poriadku a pripravení reprezentovať," zaželal si Kukučka.

Slováci sa zídu v nedeľu 7. marca večer v bratislavskom hoteli Premium. Marcové domáce zápasy Euro Cupu odohrajú na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave. Najskôr v stredu 10. marca od 18.00 h proti úradujúcim majstrom Európy Španielom, potom v piatok 12. marca od 19.00 h s Maďarmi, s ktorými je odveta na programe v nedeľu 14. marca od 15.00 h v Győri. "My hráme s nimi v Bratislave, takže sa zvolilo rozumné riešenie, aby to oni nemali ďaleko k nám a ani my k nim," doplnil hlavný tréner slovenskej mužskej reprezentácie.

Program hádzanárov SR v rámci Euro Cupu 2022:
streda 10. marca o 18.00 h (Bratislava): Slovensko – Španielsko
piatok 12. marca o 19.00 h (Bratislava): Slovensko – Maďarsko
nedeľa 14. marca o 15.00 h (Győr): Maďarsko – Slovensko

Nominácia SR:
brankári: Marián Žernovič (FTC Budapešť/Maď.), Michal Martin Konečný (Grundfos Tatabánya/Maď.), Igor Čupryna (Tatran Prešov)
pivoti: Dominik Kalafut (HSG Nordhorn-Lingen/Nem.), Martin Slaninka (HSC Suhr Aarau/Švaj.), Šimon Macháč (SBS-Eger/Maď.)
krídla: Martin Briatka (MŠK Považská Bystrica), Juraj Briatka (Kúpele Bojnice/HC Sporta Hlohovec), Ljubomyr Ivanicja (MŠK Považská Bystrica), Tomáš Bogár (HKM Šaľa)
spojky: Lukáš Urban (C’Chartres Métropole Handball/Fr.), Martin Potisk (ThSV Eisenach/Nem.), Jakub Mikita (FTC Budapešť/Maď.), Ľubomír Ďuriš (HE-DO B.Braun Gyöngyös/Maď.), Oliver Rábek, Tomáš Rečičár (obaja Tatran Prešov), Patrik Hruščák (Košice Crows), Derviš Birdahič (ŠKP Bratislava)


Tagy: Peter Kukučka Euro Cup

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/Jaroslav Novák

DISKUSIA