Už viac ako 6500 mŕtvych: Prípravy na futbalové MS 2022 v Katare s nevysvetliteľnými úmrtiami

Al Bayt Stadium - jeden zo štadiónov pre MS 2022Al Bayt Stadium - jeden zo štadiónov pre MS 2022 Zdroj: SITA/AP - Hassan Ammar

DOHA - Ľudsko-právna mimovládna organizácia Amnesty International (AI) vyzvala usporiadateľskú krajinu futbalových MS 2022, aby uskutočnila nezávislé vyšetrovanie úmrtí zahraničných robotníkov, ktorí sa podieľali na výstavbe štadiónov v Katare. Expertka AI pre Katar Regina Spöttlová v stredu uviedla, že na určenie príčin nevysvetliteľných úmrtí budú potrebné pitvy.

Podľa britského denníka The Guardian zomrelo v Katare viac než 6500 pracovníkov z Indie, Pakistanu, Nepálu, Bangladéša a Srí Lanky od roku 2010, keď krajina získala právo hostiť svetový šampionát. Spöttlová označila správu za "hlboko alarmujúcu". Dodala, že reformné snahy Kataru neboli dostatočné, aby ochránili zdravie pracovníkov.

Predstavitelia krajiny z Perzského zálivu sa voči informáciám z článku britského denníka ohradili. Podľa katarského veľvyslanca v Nemecku Abdullaha bin Mohammeda Al Thaniho majú takéto správy "za cieľ zavádzať verejnú mienku". Tvrdí, že krajina v tejto súvislosti zrealizovala reformy, ktoré vyzdvihli aj Rada OSN pre ľudské práva i Medzinárodná organizácia práce, informovala agentúra dpa.

Viac o téme: Katar MS 2022
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP - Hassan Ammar
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články