V Oberstdorfe sa rozdávali prvé medaily: Zo zlata sa radujú Nór Kläbo a Švédka Sundlingová

Jonna Sundlingová sa raduje zo zlata v bežeckom šprinte klasickou technikouJonna Sundlingová sa raduje zo zlata v bežeckom šprinte klasickou technikou Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

OBERSTDORF - Prvé zlaté medaily na MS v severskom lyžovaní v Oberstdorfe získali Nór Johannes Hösflot Kläbo a Švédka Jonna Sundlingová. V nemeckom stredisku triumfovali vo štvrtok v bežeckom šprinte klasickou technikou. Slovenské reprezentantky Alena Procházková a Barbora Klementová nepostúpili z kvalifikácie medzi tridsiatku najlepších.

Nóri jednoznačne dominovali vo finále mužov na 1,5 km, keď obsadili všetky medailové pozície. Kläbo obhájil titul z roku 2019 v Seefelde a ako prvý v histórii zopakoval prvenstvo v tejto disciplíne. Celkovo má na konte zo šampionátov už štyri zlaté medaily. V cieľovej rovinke mal navrch v súboji s krajanmi, strieborného Erika Valnesa predstihol o 0,66 s. Tretie miesto obsadil Haavrad Solaas Taugböl (+0,80) pred lídrom celkovej klasifikácie SP Rusom Alexandrom Boľšunovom. Šprintérsky kráľ tejto sezóny v SP Talian Federico Pellegrino stroskotal v semifinále. "Bol som uplynulé dni trochu nervózny, pretože v tejto zvláštnej sezóne nemám za sebou veľa pretekov. Teraz som šťastný, že som šampionát odštartoval víťazstvom. Ale na oslavy nie je čas, už v sobotu ma čaká ďalší štart," uviedol bezprostredne po pretekoch Kläbo, ktorý bol najrýchlejší aj v kvalifikácii, vo štvrťinále i v semifinále.

Johannes Hösflot Kläbo Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

Sundlingová suverénne ovládla finále ženskej súťaže na 1,2 km, súperkám definitívne ušla na stúpaní pred cieľom a dvojnásobnú obhajkyňu zlata Nórku Maiken Caspersen Fallovú odsunula na druhú priečku s odstupom 2,32 s. Bronz vybojovala najlepšia v tejto disciplíne v prebiehajúcej edícii Svetového pohára Anamarija Lampičová zo Slovinska (+2,35). "Splnil sa mi sen. Súperky boli silné a na tejto ťažkej trati sme museli ísť od začiatku úplne naplno. Som veľmi šťastná, že som vyhrala," povedala Sundlingová, ktorá brala svoj premiérový titul i medailu z MS. Pred dvoma rokmi skončila na šampionáte v šprinte štvrtá. V Oberstdorfe prerušila hegemóniu nórskych reprezentantiek, ktoré predtým získali zlato na najkratšej trati na piatich MS za sebou od roku 2011. Ďalšia Švédka Linn Svahnová, ktorá vyhrala v sezóne tri šprinty v SP a patrila k topfavoritkám na medailu, skončila už v semifinále.​

Tridsaťšesťročná Procházková sa vo svojej najobľúbenejšej disciplíne tretíkrát za sebou na MS nedostala do vyraďovacej časti, na postup jej chýbalo 3,29 sekundy. V kvalifikácii obsadila 40. miesto časom 2:53,68 min, na najrýchlejšiu Švédku Johannu Hagströmovú stratila v cieli 14,35 s. Klementová skončila na 59. priečke s výrazným mankom +26,10 na najlepšiu.

"Alena predviedla to, na čo momentálne má. Nebolo to pre ňu pocitovo tak dobré ako niekedy v minulosti, ale vzhľadom na svoj vek behá šprinty stále veľmi dobre. Konkurencia aj zo strany mladších pretekárok je stále väčšia a jej umiestnenie prakticky potvrdilo doterajšie výsledky z tejto sezóny. Na postup to nestačilo, hoci tri sekundy od postupu nie je v klasike na tejto náročnej trati veľký rozdiel. Na Barbore Klementovej bolo vidieť, že jej výkon je o triedu nižší ako u Aleny," zhodnotil pre TASR slovenský tréner Ján Valuška.

Obe Slovenky vynechajú sobotňajší skiatlon a spolu sa predstavia v nedeľu v tímšprinte. Medzi mužmi nemalo Slovensko v šprinte zastúpenie, Ján Koristek absolvuje prvý štartv sobotu v skiatlone na 15+15 km.

MS v severskom lyžovaní v Oberstdorfe - beh na lyžiach - šprint klasickou technikou

Muži (1,5 km): 1. Johannes Hösflot Kläbo (Nór.) 3:01,30 min, 2. Erik Valnes (Nór.) +0,66, 3. Haavard Solaas Taugböl (Nór.) +0,80, 4. Alexander Boľšunov (Rus.) +5,92, 5. Sergej Usťugov (Rus.) +17,41, 6. Oskar Svensson (Nór.) +20,49, v semifinále: 7. Richard Jouve (Fr.), 8. Paal Golberg (Nór.), 9. Gleb Retivych (Rus.), 10. Emil Iversen (Nór.)

Ženy (1,2 km): 1. Jonna Sundlingová (Švéd.) 2:36,76 min, 2. Maiken Caspersen Fallová (Nór.) +2,32, 3. Anamarija Lampičová (Slovin.) +2,35, 4. Johanna Hagströmová (Švéd.) +3,94, 5. Ane Appelkvist Stensethová (Nór.) +7,31, 6. Tiril Udnes Wengová (Nór.) +10,76, v semifinále: 7. Anna Svendsenová (Nór.), 8. Katri Lylynperäová (Fín.), 9. Maja Dahlqvistová (Švéd.), 10. Laura Gimmlerová (Nem.), ... v kvalifikácii: 40. Alena PROCHÁZKOVÁ +14,25, 59. Barbora KLEMENTOVÁ (obe SR) +26,10

Viac o téme: Johannes Hösflot Kläbo Jonna Sundlingová MS v severskom lyžovaní