UCI predstavila nové pravidlá pre cyklistov: VIDEO Vtipná reakcia Petra Sagana

Peter SaganPeter Sagan Zdroj: profimedia.sk

PARÍŽ - Medzinárodná cyklistická únia (UCI) vo štvrtok predstavila nové pravidlá. V rámci nich zaviedla tresty, ktorými chce urobiť šport bezpečnejší. O ich prijatí údajne rozhodli jednohlasne funkcionári, pretekári i organizátori.

 V etapových pretekoch dostane jazdec pri prvom porušení pravidiel 30-sekundovú penalizáciu, po druhom bude nasledovať dvojminútový trest a po treťom prehrešku príde na rad vylúčenie. Po novom sa bude trestať sedenie na hornej tyči rámu bicykla, UCI upravila aj posed cyklistov, počas ktorého sa o riadidlá opierajú lakťami a ruky majú voľne pred nimi, či nebezpečné zahodenie fľaše, ktoré môže v prípade zapríčinenia pádu znamenať okamžité vylúčenie. Jazdci tiež musia mať kompletnú kontrolu nad bicyklom počas celých pretekov.

"Mňa sa nikto nepýtal, takže ja k tomu nemám čo povedať. Ako sa rozhodli, tak sa rozhodli a nech si robia čo chcú. Akurát som sa nad tým zamýšľal, že ako sa bude teraz jazdiť, lebo bola to najaerodinamickejšia pozícia do zjazdu a za mňa aj celkom bezpečná. Akurát teraz budeme musieť vymyslieť niečo iné, aby nám to potom mohli zase zakázať," reagoval s úsmevom na nové pravidlo Peter Sagan počas livestreamu z odovzdávania cien Zlatý pedál. 

 

Od 1. apríla by mali vstúpiť do platnosti aj nové usmernenia pre bezpečnosť na trati, zásady inštalácie bariér, či výberu a školenia bezpečnostných pracovníkov. Medzi podporovateľov nových pravidiel rozhodne nepatrí ani štvornásobný víťaz Tour de France Chris Froome, ktorý ich považuje za prehnané. Prezident UCI David Lappartient však pripomenul, že v roku 2003 mali viacerí cyklisti rovnaký názor na zavedenie povinnosti nosiť prilbu. "Dnes by nikomu ani nenapadlo ísť na štart bez nej. Nebude trvať dlho a všetci si zvyknú na to, že nebudú odhadzovať fľaše a prebiehať riskantným spôsobom."

Viac o téme: Peter Sagan UCI Pravidlá
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: profimedia.sk; VIDEO: Youtube/Slovak Cycling Official
  • Zdroj: TASR, športky

Súvisiace články