Výbuch poľskej radosti v Oberstdorfe: Zyla si zachoval pevné nervy a dosiahol životný úspech

Poľský skokan na lyžiach Piotr Zyla získal na MS zlato na strednom mostíku Poľský skokan na lyžiach Piotr Zyla získal na MS zlato na strednom mostíku Zdroj: TASR/AP/Matthias Schrader

OBERSTDORF - Poľský skokan na lyžiach Piotr Zyla získal na MS v Oberstdorfe zlato v individuálnej súťaži na strednom mostíku. V nemeckom stredisku triumfoval s náskokom 3,6 bodu pred domácim Nemcom Karlom Geigerom a dosiahol životný úspech. Bronz putuje do Slovinska zásluhou Anžeho Lanišeka.

Zyla si vytvoril veľmi dobrú východiskovú pozíciu už po 1. kole, v ktorom pristál na značke 105 m a usadil sa na čele o tri body pred Lanišekom. V druhom kole si Poliak zachoval pevné nervy a vďaka pokusu s dĺžkou 102,5 m odrazil nápor oberstdorfského rodáka Geigera. Zyla, ktorý mal doposiaľ v zbierke tri bronzové medaily z MS, nadviazal na úspech krajana Dawida Kubackého zo Seefeldu 2019.

"Už keď som sa ráno zobudil, cítil som, že dnes to bude môj deň. Pred súťažou som sa snažil trochu zrelaxovať, zahral som si na gitare. Dal som do toho všetko a som šťastný, že to vyšlo. Je super získať zlato hneď v prvej skokanskej súťaži na šampionáte. Pred druhým kolom som nebol nervózny, cítil som sa veľmi dobre," uviedol Zyla pre akreditované médiá.

Poľský skokan na lyžiach Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/AP/Matthias Schrader

Geiger sa práve v Oberstdorfe učil základy skokanskej abecedy. "Na tréningoch som sa necítil veľmi komfortne, nevychádzal mi odraz. Dnes však všetko klaplo, zariskoval som a je z toho striebro," neskrýval spokojnosť úradujúci majster sveta v letoch na lyžiach, ktorý bol pred dvoma rokmi v Seefelde druhý v súťaži na veľkom mostíku.

Tesne za medailovými stupňami skončil víťaz kvalifikácie Nór Halvor Egner Granerud. Suverénny líder celkového poradia Svetového pohára doplatil na nevydarené prvé kolo, v ktorom dosiahol výkon 99 m a zaradil sa až na 16. priečku s vyše 10-bodovou stratou za Zylu. Obhajca titulu Kubacki obsadil v sobotňajšej súťaži piate miesto.

MS v severskom lyžovaní - skoky na lyžiach:

individuálna súťaž mužov na strednom mostíku HS106: 1. Piotr Zyla (Poľ.) 268,8 b. (105,0+102,5 m), 2. Karl Geiger (Nem.) 265,2 (103,5+102,0), 3. Anže Lanišek (Slov.) 261,5 (102,5+101,0), 4. Halvor Egner Granerud (Nór.) 259,7 (99,0+103,0), 5.  Dawid Kubacki (Poľ.) 257,1 (102,0+99,0), 6. Robert Johansson (Nór.) 256,5 (100,0+101,0), 7. Michael Hayböck (Rak.) 253,9 (101,0+97,5), 8. Bor Pavlovčič (Slov.) 253,4 (101,5+98,0), 9. Daniel-Andre Tande (Nór.) 251,6 (101,0+98,0), 10. Stefan Kraft (Rak.) 251,2 (100,5+97,5)

Viac o téme: Piotr Zyla Karl Geiger Anžeh Lanišek