VIDEO Adam Žampa napriek veľkej chybe v Bansku prešiel do druhého kola, Faivre suverénnym víťazom

Adam ŽampaAdam Žampa Zdroj: SITA/AP - Gabriele Facciotti

BANSKO - Francúzsky lyžiar Mathieu Faivre suverénne vyhral nedeľný obrovský slalom Svetového pohára. V bulharskom Bansku triumfoval s náskokom 75 stotín sekundy pred Švajčiarom Marcom Odermattom, tretí skončil ďalší Francúz Alexis Pinturault (+0,81), ktorý naďalej vedie celkové poradie SP a udržal sa aj na čele hodnotenia disciplíny.

Slovenský reprezentant Adam Žampa obsadil 21. miesto, za víťazom zaostal o 3,33 s. Rovnaká pozícia mu patrí aj v priebežnej klasifikácii "obráku", takže ako prvý slovenský mužský lyžiar v histórii sa kvalifikoval do finále SP. Nárok štartovať v ňom má najlepších 25 pretekárov za disciplínu. Jeho bratovi Andreasovi tesne unikol postup do 2. kola, v prvom kole obsadil s odstupom 3,98 s 31. priečku.

V priebežnej klasifikácii "obráku" Adam Žampa figuruje na 21. pozícii a je na najlepšej ceste ako prvý slovenský mužský lyžiar kvalifikovať sa do finále SP. Nárok štartovať v ňom má najlepších 25 pretekárov za disciplínu a pred finálovým týždňom je už iba jeden obrovský slalom. Miestenka do Lenzerheide mu nemusí uniknúť, ani keby 13. marca v Kranjskej Gore nebodoval, v prípade  štandardného výsledku ju potvrdí. V tejto zime bodoval v šiestich pretekoch.

Dvadsaťdeväťročný Faivre potvrdil výbornú formu. Desať dní po zisku titulu v obrovskom slalome na MS sa radoval z ďalšieho triumfu, v Bansku nadviazal na druhé miesto zo sobotňajšieho prvého obr. slalomu. Dosiahol svoje druhé víťazstvo v pretekoch SP, predtým triumfoval v decembri 2016 na domácej pôde vo Val d'Isere. "Ako som očakával, druhé kolo nebolo jednoduché, trať bola na niektorých miestach hrboľatá. Po najťažšej časti v strmine som sa snažil ísť potom uvoľnene a držal som si náskok z 1. kola. Som veľmi spokojný. Miešajú sa vo mne pocity šťastia a úľavy. Som rád, že oproti sobote som tentoraz dokázal udržať vedenie aj po 2. kole," povedal Faivre pre L'Équipe. Úspech francúzskych farieb podčiarkol štvrtým miestom Thibaut Favrot (+1,08).

Mathieu Faivre Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP - Marco Tacca

V bulharskom rezorte sa po sobote išiel druhý obrovský slalom, trať bola ešte zatočenejšia a podložka tvrdšia. V 1. kole bolo potrebné držať tempo a ideálnu líniu, čo skvele vyšlo Faivremu. Dvojnásobný majster sveta z Cortiny d'Ampezzo, kde okrem "obráku" triumfoval aj v paralelných pretekoch, sa s číslom 3 dostal do vedenia, na druhého Švajčiara Loica Meillarda mal náskok 42 stotín. Priebežne tretí bol Faivreho krajan Pinturault. Ten predviedol agresívnu jazdu, ešte na prvom medzičase bol v zelených číslach, no potom jeho strata narástla až na 79 stotín. Sobotný víťaz Filip Zubčič išiel v polovici svahu priamo na jednu z bránok, stratil rovnováhu, vyhol sa síce pádu, ale nabral vyše trojsekundovú stratu. Do jednej sekundy sa zmestili v 1. kole iba štyria pretekári, štvrtý bol Slovinec Žan Kranjec (+0,86).

Adam Žampa po 19. mieste v sobotnom "obráku" sa predstavil o deň neskôr so štartovým číslom 18. Na prvom medzičase zaostával za Faivrem iba o 11 stotín, no krátko na to urobil obrovskú chybu a spravil takmer celé "hodiny". Pretočilo ho v oblúku, nabral veľké manko, ale pokračoval. Zaváhanie ho nevykoľajilo, naopak, v dolnej polovici predviedol dynamickú, technicky výbornú jazdu a so stratou 2,70 s sa bez problémov dostal medzi elitnú tridsiatku.

Do nej sa tesne nezmestil jeho brat Andreas Žampa, ktorý s číslom 47 skončil na 31. mieste. Od postupu do 2. kola ho delili iba dve stotiny sekundy.

V 2. kole sa dokázal Zubčič posunúť vo výsledkovej listine mierne dopredu, po svojej jazde sa dostal na druhú priečku za Švajčiara Danieleho Setteho. Adam Žampa nedokázal Švajčiara zosadiť z líderskej pozície, nebol taký uvoľnený ako v prvom kole, viackrát stratil líniu a v cieli mal na Setteho manko 1,08 s. Zaradil sa na priebežnú ôsmu pozíciu, potom ho predbehlo ešte 13 pretekárov. Zaistil si však účasť vo finále SP v Lenzerheide, kde sa predstaví spoločne s krajankou Petrou Vlhovou.

Setteho vystriedal vo vedení až Rakúšan Marco Schwarz, potom zaútočil zo šiesteho miesta Odermatt, ktorý sa vyšvihol až na pódium. Pinturault riskoval, v hornej časti ho zabrzdil náraz do bránky a v cieli zaostal za Švajčiarom o 6 stotín. Meillard takmer celý náskok stratil už vo vrchnej pasáži a prepadol sa až na siedme miesto. Faivre sa pustil na trať s veľkým nasadením, najmä v strede svahu išiel excelentne a v cieli tak mohol sláviť svoje druhé víťazstvo v SP.

výsledky obrovského slalomu SP mužov v Bansku: 1. Mathieu Faivre (Fr.) 2:25,29 min, 2. Marco Odermatt (Švaj.) +0,75 s, 3. Alexis Pinturault +0,81, 4. Thibaut Favrot (obaja Fr.) +1,08, 5. Stefan Brennsteiner (Rak.) +1,14, 6. Žan Kranjec (Slovin.) +1,59, 7. Loic Meillard +1,80, 8. Justin Murisier (obaja Švaj.) +2,11, 9. Henrik Kristoffersen (Nór.) +2,15, 10. Marco Schwarz (Rak.) +2,25, ..., 21. Adam ŽAMPA +3,33, v 1. kole: 31. Andreas ŽAMPA (obaja SR) +3,98

celkové poradie SP (po 29 z 38 súťaží): 1. Pinturault 1034 b., 2. Odermatt 824, 3. Schwarz 718, 4. Meillard 630, 5. Matthias Mayer (Rak.) 604, 6. Filip Zubčič (Chor.) 602, ..., 64. Adam ŽAMPA 101, 129. Andreas ŽAMPA 11

poradie v obr. slalome (8 z 10): 1. Pinturault 550 b., 2. Odermatt 525, 3. Zubčič 486, 4. Meillard 313; 5. Faivre 273, 6. Murisier 221, ..., 21. Adam ŽAMPA 101, 45. Andreas ŽAMPA 11

Marco Odermatt, Mathieu Faivre Galéria fotiek (7) Zdroj: SITA/AP - Marco Tacca

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7
Viac o téme: Adam Žampa Andreas Žampa Mathieu Faivre
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP - Gabriele Facciotti; VIDEO: RTVS
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články