VIDEO Trojbodový Réway zažiaril v drese Košíc proti Nitre, Trenčania uspeli na ľade lídra

Na snímke strieľa Martin Réway (HC Košice)Na snímke strieľa Martin Réway (HC Košice) Zdroj: TASR – Milan Kapusta

KOŠICE - Hokejisti HC Košice zvíťazili v 43. kole Tipos extraligy nad HK Nitra 3:1. Pri všetkých troch góloch "oceliarov" mal prsty bývalý slovenský reprezentant Martin Réway.

Prvá tretina priniesla rušný hokej, viacero vylúčených a nechýbali ani góly. V 3. minúte hostia umne zakombinovali v presilovke, ale Finlayho pohotovú strelu zmaril brankár Riečický. Druhú presilovku už hostia využili, keď si nepokrytý Žitný zblízka vychutnal košického brankára - 0:1. Krátko na to sa k presilovke dostali aj "oceliari." Kombináciami sa im nedarilo prekvapiť obranu Nitry, no Réway strelou z väčšej vzdialenosti využil zakrytý výhľad  brankára Cowleyho - 1:1.

V 17. minúte mala Nitra 2-minútovú presilovku o dvoch hráčov, ale obrana domácich nepustila súpera do vážnejšej šance. Druhá tretina bola herne aj gólovo v réžii domácich. Tí išli do vedenia v 25. minúte, keď po asistencii Réwaya Klhůfekovu prihrávku na Chovana nešťastne tečoval Mezei - 2:1. O tri minúty nezvýšil náskok "oceliarov" Havrila, no od 30. minúty bolo 3:1. Réway našiel v presilovke o dvoch hráčov nekrytého Mráza, ktorý zblízka nezaváhal.

Na snímke vľavo radosť Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR - František Iván

V tretej časti sa domáci sústredili na aktívne bránenie dvojgólového náskoku. Pomohol im aj brankár Riečický, ktorý zmaril sľubné šance Šišku aj Tvrdoňa. Hostia nedosiahli kontaktný gól ani v dvoch presilovkách v závere tretej časti a nepodarilo sa im to ani počas hry bez brankára.

HC Košice - HK Nitra 3:1 (1:1, 2:0, 0:0)
Góly: 13. Réway (Chovan, Baránek), 25. Klhůfek (Chovan, Réway), 30. Mráz (Réway, Chovan) - 10. Žitný (Dauda, Bajtek). Rozhodovali: Novák, Goga - M. Orolin, Valo, vylúčení: 7:4 na 2 min., presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Marcel Šimurda, tréner HC Košice: "V prvom rade ďakujem našim hráčom za obetavý výkon. Tento zápas mal všetko čo mal mať. Ubránili sme presilovky súpera a využili sme dve naše. Vzadu sme mali výborného Riečického, ktorému pomohli aj spoluhráči, ktorí zblokovali veľa striel."

Antonín Stavjaňa, tréner HK Nitra: "Začali sme dobre, ale potom začali domáci lepšie korčuľovať. V tejto činnosti sme sa im vyrovnali až v tretej tretine. Aj my sme mali gólové príležitosti, no v zakončení nám chýbal dôraz. Chceli sme dnes natiahnuť víťaznú sériu, no ja by som chcel vyhrať zaslúžene. Košice hrali výborne, nám dnes k bodu niečo chýbalo."

Slovan s prvým víťazstvom po štyroch prehrách

Hokejisti Slovana Bratislava dosiahli prvé víťazstvo v Tipos extralige po štyroch prehrách. V nedeľňajšom zápase 43. kola zdolali domácu Detvu 4:3. Slovanisti mali pred zápasom jasný cieľ. Zastaviť sériu štyroch prehier a nestratiť kontakt s čelom tabuľky. To sa im napokon podarilo, pomohla im k tomu skvelá prvá tretina. Domáci v nej doplatili na nedisciplinovanosť, keďže na trestnej lavici sedeli až štyria ich hráči. Slovan poslal do vedenia Uram, keď využil chybu obrany Detvy. Druhý gól pridal obranca Maier a hostia potom dokázali potrestať zásluhou Brodzinského vylúčenia Lalíka. Tento gól mal pre Slovan zvláštnu príchuť, pretože "belasí" využili početnú výhodu po predchádzajúcich 22. neúspešných pokusoch. Na konci prvej dvadsaťminútovky im vyšla aj ďalšia presilovka, Jendek v nej stanovil skóre prvej tretiny.

Na začiatku druhej tretiny hrali presilovku domáci, pretože záver prvého dejstva spestrila bitka pred bránkou Gudlevskisa, arbitri museli rozdeliť tresty. Aj vďaka početnej výhode boli Detvanci aktívnejší, ale Gudlevskis podržal Slovan niekoľkými dobrými zákrokmi. Lotyšský brankár sa vyznamenal najmä pri niekoľkých pokusoch Valenta v 27. minúte. Onedlho však už nestačil na zásah Downinga, keď na trestnej lavici sedel hosťujúci Kundrík. Detva bola v druhej tretine lepšia, svoju prevahu dokázala zužitkovať ešte raz zásluhou Sýkoru.

Hostia v treťom dejstve mali čo robiť, aby neprišli o svoj náskok. Detva totiž cítila šancu na zvrat, hráči Slovana im vliali nádej svojou nedisciplinovanosťou. Domáci mali v 45. minúte početnú výhodu o dvoch hráčov, ktorú využil Charbonneau a znížil na rozdiel gólu. Slovan si už potom triumf nenechal vziať, hoci tri a pol minúty pred koncom mal obrovskú šancu na vyrovnanie Valent a domácim nepomohla ani hra bez brankára.

HC 07 Detva - HC Slovan Bratislava 3:4 (0:4, 2:0, 1:0)
Góly: 28. Downing (Sýkora, King), 37. Sýkora (Cox), Charbonneau (Cox) - 7. Uram, 13. Maier (Lukošik), 17. Brodzinski (Harris), 19. Jendek (Bortňák, Rapáč). Rozhodovali: Snášel, D. Konc st. - J. Konc ml., Stanzel, vylúčení: 9:12 na 2 min, navyše Bačik (Slovan) za bitku, presilovky: 3:2, oslabenia: 0:0

hlasy po zápase: /zdroj RTVS/:
Ernest Bokroš, tréner Detvy: "Ťažko sa mi hodnotí tento zápas, ktorý ovplyvnila prvá tretina, v ktorej sme zlyhali. Hráčov však môžem pochváliť za druhú a tretiu tretinu. Robili čo mohli, škoda, že sme nezískali nejaké body. Zaslúžili sme si ich. Snaha bola, ale k snahe potrebujem aj umenie."

Róbert Döme, tréner Slovana: "Veľmi ťažko sa rodilo toto víťazstvo. Život sme si komplikovali vylúčeniami, sme radi za tri body. Na konci to bolo kto z koho. Vážim, si, že sme hrali dobre v oslabení a podržal nás brankár. S bojovnosťou sme spokojní, ale nie s výkonom v druhej a tretej tretine."

Liptáci nenašli recept na Nové Zámky

Hokejisti Nových Zámkov zvíťazili v zápase 43. kola Tipos extraligy na ľade Liptovského Mikuláša 3:1. Pre Liptákov to bola siedma prehra po sebe. Vo vyrovnanej prvej tretine sa najväčšie šance zrodili až pred jej koncom. Prvú mal domáci Michalík, ale v prečíslení ho vychytal brankár Kiviaho. Na druhej strane odpovedal Števuliak, ale ani on neuspel, domácich zachránil výborným zákrokom brankár Kozel.

Góly padali až po prestávke. Hostia z Nových Zámkov išli do vedenia, keď nahodený puk od modrej čiary poslal do bránky Holenda. Vyrovnať mohol Štrauch, ale v prečíslení neprihral presne svojmu spoluhráčovi. Zámčania si potom vytvorili tlak, ktorý korunovali v 38. minúte zásluhou Iacobellisa.

V tretej tretine Zámčania svoju aktivitu ešte zvýšili a jasne kráčali za víťazstvom. Domáci im nestačili najmä v pohybe, triumf hostí napokon spečatil Västilä. V závere duelu sa napokon podarilo Hunovi prekonať Kiviaha, ale zverenci Gergelyho Majorossa napokon dokázali bodovať už v piatom zápase za sebou, pričom si v nich pripísali tretie víťazstvo.

MHk 32 Liptovský Mikuláš - HC Mikron Nové Zámky 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
Góly: 58. Huna (Štrauch, Surový) - 25. Holenda (Fereta, Doggett), 39. Iacobellis (Varga, Jurík), 48. Västilä (Iacobellis, Doggett). Rozhodovali: Adamec, Lokšík - Šefčík, Bogdaň, vylúčení: 2:4 na 2 min, navyše Rogoň (N.Zámky) 10 min za vrazenie na mantinel, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, bez divákov.

Hokejisti Dukly Trenčín zvíťazili na ľade lídra

Hokejisti Dukly Trenčín zvíťazili v nedeľnom zápase 43. kola Tipos extraligy na ľade lídra tabuľky HKM Zvolen 3:2. Zvolenčania mali dobrý vstup do stretnutia, do vedenia išli v siedmej minúte McPhersonom, ktorý z pravého kruhu prestrelil rozhodeného Karjalainena, pretože ten sa predtým pokĺzol na ľade za vlastnou bránkou.

Trenčanom sa potom zranil obranca Enrik Švec a už nepokračoval v hre. Vyrovnať mohol jeho spoluhráč Okuliar v presilovke z medzikružia, Rahm bol proti. V jedenástej minúte išiel do úniku v oslabení domáci Kolenič, no bol faulovaný, puk však prebral Marcinek, ktorý svoje sólo nepretavil do gólu. V následnej presilovke bol nebezpečný teč Puliša, keď puk putoval do bočnej siete. Aj Dukla hrala neskôr v početnej výhode a po nevyužitej šanci Berisha pykala. Do úniku sa totiž dostal tentoraz Kelemen a hoci bol prenasledovaný a otravovaný hokejkami až dvoma hráčmi súpera, vysporiadal sa s tým a zvýšil na 2:0. Hokejisti spod hradu Matúša Čáka zapli na vyššie obrátky, opäť si vypýtali faul a v tretej presilovke už skórovali. Od modrej strieľal Ackered a puk prešiel 55 sekúnd pred prestávkou za Rahma – 2:1.

Na snímke zľava Lukáš Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Na začiatku druhej tretiny McPherson pred odkrytou bránkou trestuhodne neuspel a hostia na opačnej strane nevyužili vyložené šance v presilovke, Hecl a Paukovček stroskotali na výbornom Rahmovi. Príležitosti mali aj Zvolenčania, najbližšie bol ku gólu Stupka, keď tečoval puk do žŕdky. Následne však trafil puk domáceho krídelníka Bondru a musel putovať zranený do šatne. A to bola voda na mlyn pre Trenčanov, dostali krídla, Rehuš ešte z metra nevyrovnal, no po strele Ackereda 85 sekúnd pred prestávkou teč znamenal zmenu stavu - 2:2. Hokejisti spod Pustého hradu však mohli ešte odpovedať po úniku Kelemena, no opäť zvonila pravá žŕdka Karjalainenovej svätyne.

Do tretej tretiny nastúpil Zvolen už aj s ošetreným Bondrom a mal niekoľko nebezpečných útočných výpadov, no väčšiu šancu nevyužil hosťujúci Sádecký, ktorý v 44. minúte zblízka nedostal puk ani na trikrát cez betón Rahma. Hralo sa stále vo vysokom tempe, akcie sa striedali na oboch stranách, nik sa nechcel uspokojiť s remízovým dianím. O niečo viac sa snažili hokejisti Dukly a boli odmenení gólom na 2:3. Berisha spoza bránky našiel pred ňou nepokrytého Reddicka a ten pohotovo zakončil. Domáci potom zapli na vyššie obrátky, no mohli pykať po teči Paukovčeka, keď puk iba tesne minul odkrytú bránku. Gól si potom pýtal pekný prienik zadáka HKM Betkera, no nepokoril Karjalainena a hostia si už záver duelu prekvapivo postrážili.

HKM Zvolen – HK Dukla Trenčín 2:3 (2:1, 0:1, 0:1)
Góly: 7. McPherson (Puliš, Nuutinen), 14. Kelemen – 20. Ackered (M. Hecl, L. Paukovček), 39. Chromiak (Ackered, M. Hecl), 51. Reddick (Berisha). Rozhodovali: Baluška, Výleta – Synek, Kacej, vylúčení na 2 min: 4:2, presilovky: 0:1, oslabenia: 1:0, bez divákov.

Poprad doma nestačil na Michalovce

Hokejisti Michaloviec zvíťazili v nedeľnom zápase 43. kola Tipos extraligy na ľade Popradu 3:2 a bodovo sa dotiahli na "kamzíkov". Malé východoslovenské derby zastihlo hosťujúcu michalovskú Duklu vo vynikajúcej športovej forme. "Líšky" vyhrali posledných 10 zápasov a na ľade Popradu ukazovali v prvej tretine optickú prevahu najmä v koncovke. Domáci sa do zakončenia dostávali iba sporadicky. Bezgólový stav sa menil až v 14. minúte počas prvej presilovky "kamzíkov" v zápase. Najlepší strelec ligy Marcel Haščák svoju strelu zápästím skryl za brániaceho hráča a Tomek lovil puk zo siete  - 1:0. Na konci prvého dejstva si početnú výhody vyskúšali hostia, ktorí si vypracovali viacero streleckých pozícií.

Prostrednú časť hry začali Michalovce sériou troch vyložených šancí. Prvú po nájazde Lalancetta zlikvidoval Vošvrda, pri druhej sa dobrým defenzívnym zákrokom prezentoval obranca Višnevskij. Následne aj pri ďalšej tutovke Lalancetta po prihrávke od Korhonena čaroval Vošvrda. Hostia sa vyrovnania dočkali v 25. minúte. "Kamzíci" sa po buly vo vlastnom obrannom pásme zamotali v rozohrávke a zo situácie ťažil skrytou strelou Regenda. Michalovská Dukla šla do vedenia o dve minúte po vyrovnaní. Preisinger chyboval v rozohrávke až dvakrát -najprv v útočnom pásme a potom aj pred vlastnou bránou. Hrubicu potrestal pohotovou strelou Korhonen  - 1:2. Na rozdiel dvoch gólov zvyšoval hneď po návrate z trestnej lavice Mudrák, ktorý poslal puk z ostrého uhla k vzdialenejšej žrdi Vošvrdovej bránky. Pred Vošvrdom to horelo aj po jeho chybnej rozohrávke, hostia pri šanci Korhonena už dvíhali ruky nad hlavu. Domáci sa do zápasu vrátili v 36. minúte po biliardovej kombinácii tretieho útoku. Na jej konci bol Livingston. Pred odchodom na druhú prestávku ešte opečiatkoval konštrukciu Tomekovej svätyne Haščák.

Hostia sa v tretej tretine zatiahli a vyčkávali, čo vymyslí súper. Domáci sa ale do šancí nedostávali. Naopak keď na útočnej modrej prepadol Dalhuisen, Regenda sa rútil sám na popradského brankára Vošvrdu. Ten si s vypätím všetkým síl s Regendovým blafákom poradil. V závere Popradčania skúšali hru bez brankár i oddychový čas, ale vyrovnávajúci gól im to neprinieslo.

HK Poprad  - HK Dukla Ingema Michalovce 2:3 (1:0, 1:3, 0:0)
Góly: 14. Haščák (Livingston), 36. Livingston (Zagrapan, Mešár) - 25. Regenda (Bartánus, Galamboš), 27. Korhonen, 32. Mudrák (Tomek). Rozhodovali: Müllner, Tvrdoň – Gegáň, Crman, vylúčení na 2 min: 4:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, bez divákov

Peter Mikula, tréner Popradu: "Blahoželám Michalovciam. Našimi hlúposťami sme dostali tri góly. Potom môžeme hrať, keď sa nevyvarujeme hrubých individuálnych chýb vo vlastnej tretine. Samozrejme prídu nervy a sebavedomie sa stráca. Podali sme veľmi zlý výkon, hlavne v druhej tretine."

Ivan Droppa, asistent trénera Michaloviec: "Ja si myslím, že sme podali dobrý kolektívny výkon. V Poprade sa vždy hrá ťažko. V nohách sme mali ťažký zápas s Novými Zámkami. Sme radi, že sme to zvládli a vezieme tri body."

Miškovec zdolal Banskú Bystricu po nájazdoch

Hokejisti DVTK Miškovec zvíťazili v zápase 43. kola Tipos extraligy nad Banskou Bystricou 3:2 po nájazdoch. Maďarský tím zvíťazil po druhý raz za sebou.

Domáci vstúpili do stretnutia lepšie, do vedenia ich mohol dostať Walker. V samostatnom nájazde však stroskotal na brankárovi Belányim. Miškovec hral potom aj prvú presilovku v zápase, ale do vedenia išiel až po jej skončení. Walker sa predral obranou Bystričanov a bekhendovým zakončením nezadržateľne skóroval. V 16. minúte "barani" vyrovnali, keď Faško-Rudáš presne zakončil, hoci ho bránil domáci obranca. Bystričania potom hrali presilovku, ale počas nej ušiel Vas a jeho prihrávku premenil Csányi - 2:1.

V druhej tretine kúskovali hru časté vylúčenia, po jednom z nich mal veľkú šancu vo vlastnom oslabení Ďatelinka. Jeho strelu však Adorján zlikvidoval. Bystričania potom mali výhodu presilovky, ktorá trvala len 22 sekúnd. Lamper naservíroval puk Ihnačákovi a ten zakončil do prázdnej bránky - 2:2.

V tretej tretine mohli domáci rozhodnúť o víťazstve. Ale najskôr nepremenil vynikajúcu príležitosť Rundkvist a po ňom ani Walker. Bystričanov zachránil Belányi a zápas tak išiel do predĺženia. V ňom mali hostia možnosť hrať v početnej výhode, ale nepresadili sa. V samostatných nájazdoch sa viac darilo Miškovcu, rozhodujúci premenil Galanisz.

DVTK Miškovec - HC 05 Banská Bystrica 3:2 pp a sn (2:1, 0:1, 0:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 12. Walker (Anderson, Vas), 19. Csányi (Vas), rozh. nájazd Galanisz – 16. Faško-Rudáš (Ihnačák, Belányi), 34. Ihnačák (Lamper). Rozhodovali: Orolin, Korba - Janiga, Ordzovenský, vylúčení: 7:6 na 2 min, presilovky: 0:1, oslabenia: 1:0, bez divákov.

Viac o téme: HC Košice HK Nitra HC Slovan Bratislava Martin Réway
  • Zdroj: TASR, športky