Do štartu EURO 2020 zostáva už len sto dní: Šampionát stále sprevádza veľa otáznikov

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

BRATISLAVA - Hoci do začiatku futbalového turnaja EURO 2020 zostáva už len 100 dní, organizátori nepoznajú odpovede na niekoľko otázok. Ohrozený je najmä plán usporiadať šampionát v pôvodnej verzii v dvanástich mestách na kontinente. Dejiskami by mali byť mestá Glasgow, Dublin, Bilbao, Amsterdam, Kodaň, Mníchov, Rím, Petrohrad, Budapešť, Londýn, Baku a Bukurešť.

Európska futbalová únia (UEFA) musela naposledy riešiť komplikácie pred šestnásťfinále Európskej Ligy 2020/2021. V niektorých krajinách sa nemohlo hrať pre prísne reštrikčné opatrenia v cestovaní. Museli sa tak preložiť súboje z Nemecka, Portugalska či Španielska do Maďarska, Talianska i Rumunska. Pred dvoma týždňami sa rozhodol podať UEFA pomocnú ruku Izrael. Krajina ponúkla možnosť hostiť na svojom území zápasy Ligy majstrov, Európskej ligy aj EURO 2020, ak sa pre pandémiu COVID-19 nebudú môcť konať v ďalších krajinách. Izrael je svetový líder v počte zaočkovaných na počet obyvateľov. Viac ako 2,6 milióna ľudí v krajine, ktorá má 9,3 milióna obyvateľov, dostalo druhú dávku vakcíny. Prvú dávku dostali už štyri milióny.

Podľa britského denníka The Times má UEFA náhradný plán na usporiadanie ME. V prípade, že sa v nasledujúcich mesiacoch situácia v súvislosti s pandémiou koronavírusu neupokojí, je pripravená usporiadať šampionát v štyroch namiesto pôvodne dvanástich avizovaných krajín. Definitívne rozhodnutie by malo padnúť v apríli.vPredstavitelia UEFA už absolvovali niekoľko inšpekčných ciest do jednotlivých dejísk, pripravenosť miest je na výbornej úrovni. Všetko však komplikuje neutíchajúci nárast nakazených ľudí koronavírusom. Ak by sa hralo v dvanástich krajinách, tak sa s najväčšou pravdepodobnosťou nebude môcť hrať pred vypredanými štadiónmi. Azerbajdžanské Baku a rumunská Bukurešť už pripustili, že takýto scenár by bol pre nich veľmi zlý.

Do štartu EURO 2020 Galéria fotiek (3) Zdroj: Getty Images

Prezident Švajčiarskeho futbalového zväzu Dominique Blanc navrhol, aby sa turnaj presunul buď do Ruska, Nemecka, alebo do Londýna: "Pre Švajčiarsko je v každom prípade veľmi ťažké hrať v tejto chvíli v Baku."

V nadväznosti na aktuálnu situáciu UEFA už skôr ponúkla fanúšikom možnosť vrátiť do 26. januára zakúpené vstupenky, ktorých sa predala viac ako polovica z troch miliónov. Len ťažko totiž dokáže predpovedať, aké obmedzenia budú platiť v jednotlivých krajinách v čase konania turnaja (11. júna – 11. júla). Koľkí sa napokon k tomuto kroku odhodlali, zatiaľ nie je známe. UEFA preto uvažuje aj o tom, že by z obehu stiahla všetky vstupenky a s ich opätovným predajom by začala až v momente, keď bude jasné, koľko divákov sa napokon na tribúny dostane. V hre je totiž viacero scenárov. Je možné, že vstup na štadión budú mať povolený len domáci fanúšikovia. Špekuluje sa aj o možnosti získať od vlád výnimky pre fanúšikov jednotlivých účastníkov turnaja. "Fanúšikovia sú dôležitou súčasťou futbalu. Musíme však počkať pokiaľ sa dá, aby sme im umožnili vidieť tieto zápasy. Môžeme potvrdiť, že UEFA počká do poslednej možnej chvíle, aby sa pokúsila zabezpečiť vstup fanúšikov na štadióny. V tejto chvíli svet bojuje s rôznymi novými kmeňmi vírusu, ktoré zvyšujú úsilie očkovania, je ťažké predvídať, koľko ľudí napokon bude môcť ísť na tribúny," uviedol šéf UEFA Aleksander Čeferin.

Víťazné oslavy slovenských futbalistov Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR - Michal Svítok

Slovenská reprezentácia zatiaľ počíta s tým, že bude mať počas EURO 2020 svoju základňu v írskom Dubline. Na šampionáte sa Slováci postupne stretnú v E-skupine s Poľskom (14. júna o 18.00 SEČ v Dubline), Švédskom (18. júna o 15.00 SEČ v Dubline) a Španielskom (23. júna o 18.00 SEČ v Bilbau). Príprava na šampionát bude prebiehať v Rakúsku, s domácou reprezentáciu Slováci absolvujú aj generálku na ME. Zverenci trénera Štefana Tarkoviča odohrajú duel s Rakúskom v nedeľu 6. júna, osem dní pred prvým zápasom na EURO 2020.
      
 zloženie základných skupín EURO 2020: 

A-skupina, Rím a Baku: Turecko, Taliansko, Wales, Švajčiarsko
B-skupina, Petrohrad a Kodaň: Dánsko, Fínsko, Belgicko, Rusko
C-skupina, Amsterdam a Bukurešť: Holandsko, Ukrajina, Rakúsko, Severné Macedónsko
D-skupina, Londýn a Glasgow: Anglicko, Chorvátsko, Česko, Škótsko
E-skupina, Bilbao a Dublin: Španielsko, Švédsko, Poľsko, SLOVENSKO
F-skupina, Mníchov a Budapešť: Maďarsko, Nemecko, Francúzsko, Portugalsko

Viac o téme: UEFA Slovensko EURO 2020
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Matthias Schrader
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články