Veľký mostík ovládol iba 19-ročný Rakúšan Lamparter: Fantázia! Nedokážem slovami opísať moje pocity

Johannes Lamparter sa raduje zo zlataJohannes Lamparter sa raduje zo zlata Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

OBERSTDORF - Rakúsky reprezentant v severskej kombinácii Johannes Lamparter získal na MS v Oberstdorfe zlatú medailu v individuálnej súťaži so skokmi na veľkom mostíku. V nemeckom stredisku triumfoval suverénne s náskokom 37,1 s pred favorizovaným Nórom Jarim Magnusom Riiberom a dosiahol životný úspech. Bronz patrí Japoncovi Akitovi Watabemu.

Lamparter si vytvoril výbornú východiskovú pozíciu už po úvodnej skokanskej časti, po ktorej sa usadil na čele, keď na Schattenbergu pristál na značke 138 m. Na 10 km bežecký úsek sa vydal o 22 sekúnd pred Watabem. V bielej stope podal 19-ročný rodák z tirolského Rumu výborný výkon, dokázal ešte zveľadiť svoj náskok a stal sa najmladším rakúskym združenárskym majstrom sveta.

"Je to fantázia, ani nedokážem slovami opísať moje pocity. Za tento úspech vďačím rodičom, trénerom a všetkým, ktorí ma podporovali. Byť vo veku 19 rokov majstrom sveta, to je ako sen," nadchýnal sa v cieli Lamparter, ktorý potvrdil veľký talent už na februárovom juniorskom svetovom šampionáte vo fínskom Lahti, kde tiež ukoristil najcennejší kov.

Johannes Lamparter sa raduje Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

Riiberovi sa nepodarilo v Oberstdorfe zavŕšiť zlatý hetrik. Suverénny líder celkového poradia Svetového pohára nenašiel premožiteľa v individuálnej súťaži na strednom mostíku a bol aj členom víťazného nórskeho družstvu. Vo finiši štvrtkovej súťaže prešprintoval Watabeho a zabezpečil si striebro. "Dnes to nebol môj deň. Johannes bol lepší na mostíku i v bežeckej stope a zaslúžene získal zlato," priznal Riiber. Obhajca titulu z MS 2019 v Seefelde Nemec Eric Frenzel skončil s takmer dvojminútovou stratou štvrtý.

MS v severskom lyžovaní v Oberstdorfe - severská kombinácia:

Muži - individuálna súťaž so skokmi na veľkom mostíku HS137:

1. Johannes Lamparter (Rak.) 23:11,1 min., 2. Jarl Magnus Riiber (Nór.) +37,1 s, 3. Akito Watabe (Jap.) +45,8, 4. Eric Frenzel +1:37,7, 5. Fabian Riessle (obaja Nem.) +1:57,9, 6. Ilkka Herola (Fín.) +1:59,0, 7. Jens Luraas Oftebro +2:04,3, 8. Espen Andersen (obaja Nór.) +2:10,5, 9. Laurent Muehletahler (Fr.) +2:27,1, 10. Tjota Jamamoto (Jap.) +2:31,5
 

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 5
Viac o téme: MS v severskom lyžovaní Johannes Lamparter
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR