Petra Vlhová vyráža do slalomového boja: Musím útočiť, aby som sa opäť vrátila na prvé miesto!

Petra VlhováPetra Vlhová Zdroj: SITA/AP - Giovanni Auletta

JASNÁ - Slovenské stredisko Jasná víta druhé podujatie Svetového pohára alpských lyžiarok v ére samostatnosti. V sobotu a nedeľu sa uskutočnia súťaže v slalome a obrovskom slalome (oba dni 9.30/12.30), v ktorých bude Petra Vlhová na domácom snehu pokračovať v boji o veľký glóbus. Organizátori musia okrem starostlivosti o svah dbať na prísne bezpečnostné opatrenia v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Do Vlhovej rodného Liptova sa preteky SP vracajú prvýkrát od sezóny 2015/2016, keď víťazstvo v celkovom poradí prestížneho seriálu slávila Lara Gutová. Práve Švajčiarka, teraz už pod priezviskom Gutová-Behramiová, momentálne vedie hodnotenie o 187 bodov pred Slovenkou. "Samozrejme, teraz som v takej pozícii, že musím útočiť, aby som sa opäť vrátila na prvé miesto v celkovom poradí SP. Vynasnažím sa podať môj výkon, mať z toho dobrý pocit a neriešiť, či budem prvá, či budem druhá, či sa posuniem v hodnotení, alebo stratím body. Sústredím sa sama na seba, dám do toho maximum a potom budeme rozoberať, ako to je, či ešte mám šancu. Ak budem riešiť, že chcem byť prvá, získať 200 bodov, tak ich nezískam, pretože by som sa na to zamerala a to by bolo zlé," zdôraznila Vlhová.

Návrat 25-ročnej rodáčky na čelo celkového poradia dúfajú slovenskí fanúšikovia, tisíce ktorých by ju za normálnych okolností podporovali naživo popri trati, no môžu ju sledovať len prostredníctvom obrazoviek. Akreditovaní účastníci podujatia sa rozdelilia do štyroch farebných "bublín". V modrej sú organizátori, v červenej pretekárky s tímami, v žltej médiá a v zelenej partneri a hostia Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS). “Našej drahej Petre prajeme aby jej číslo 1 v zajtrajšom slalome zostalo až do vyhlásenia výsledkov. Ako ju poznám nechá na trati dušu. Domáce prostredie aj keď bez divákov, bude cítiť, lebo jej drží päste vyše 5 miliónov Slovákov,“ povedal Ladislav Smolen, výkonný viceprezident Zväzu slovenského lyžovania, ktorého je Petra Vlhová aj s Teamom VLHA členkou od decembra minulého roku.

Už pred začiatkom podujatia do programu zasiahlo počasie, organizátori sa z dôvodu nepriaznivej predpovede rozhodli vymeniť poradie súťaží. Klasický slalom sa uskutoční už v sobotu a v nedeľu je na programe obrovský slalom. Lyžiarky budú v Nízkych Tatrách v rámci SP súťažiť presne s päťročným odstupom a opäť s vymeneným poradím disciplín. V roku 2016 totiž museli organizátori preložiť obrovský slalom zo soboty na pondelok. Šiesteho marca triumfovala v slalome Američanka Mikaela Shiffrinová pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou a vtedajšou slovenskou reprezentantkou Veronikou Velez-Zuzulovou, Vlhová skončila deviata. O deň neskôr v presunutom "obráku" zvíťazila Rakúšanka Eva-Maria Bremová, druhé miesto obsadila Nemka Viktoria Rebensburgová a tretia bola Talianka Federica Brignoneová. Jasná sa však etablovala dávno predtým, odhliadnuc od toho, že v rokoch 2000 a 2002 jej pridelené súťaže SP zmarilo počasie v príliš skorých decembrových termínoch, hostila mnoho podujatí na čele s Európskym pohárom. Pod Chopkom sa organizovali aj svetové zimné univerziády či juniorské majstrovstvá sveta 2014, na ktorých slalomové zlato dobyla Vlhová. Preteky SP sa v Jasnej uskutočnili trikrát vo federálnej ére. V rokoch 1979 a 1982 súťažili muži, v roku 1984 ženy.

Organizátori úročia dlhoročné skúsenosti z príprav Veľkej ceny Demänovských jaskýň aj na pretekárskej trati, tzv. jednotke. Štart slalomu sa nachádza vo výške 1450 m, cieľ o 200 m nad morom nižšie, dĺžka trate je 601 m. V obrovskom slalome prekonajú lyžiarky dvojnásobné prevýšenie a dĺžku 1224 m, sklon svahu je maximálne 37,14 a v priemere 32,68 percenta. "Mal som úsmev na tvári, keď som lyžoval dolu. Všetko je pripravené na svetovej úrovni. Nachystať cieľový priestor je tu vždy výzva pre zošikmenie svahu. S nádielkou snehu v tejto zime to organizátori zvládli veľmi dobre," povedal riaditeľ ženských pretekov SP v technických disciplínach Markus Mayr. Prípravy toho, čo sa dá ovplyvniť, ocenil takisto technický delegát FIS Bohumír Zeman: "Zjazdovka je ako vždy v Jasnej dokonale pripravená. Všetko je tak, ako má byť, ako sa na podujatie SP patrí. Dúfam, že pekné počasie nám vydrží až do nedele."

Podujatie SP 2020/2021 v Jasnej:
sobota 6. marca: slalom (9.30/12.30)
svah: štart 1450 m, cieľ 1250 m, prevýšenie 200 m, dĺžka 601 m, sklon max 37,14%, priemer 32,68%
nedeľa 7. marca: obrovský slalom (9.30/12.30)
svah: štart 1650 m, cieľ 1250 m, prevýšenie 400 m, dĺžka 1224 m, sklon max 37,14%, priemer 32,68%

Výsledky podujatia SP 2015/2016 v Jasnej:
slalom: 1. Mikaela Shiffrinová (USA), 2. Wendy Holdenerová (Švaj.), 3. Veronika VELEZ-ZUZULOVÁ (SR), ... 9. VLHOVÁ, ... KANTOROVÁ nedokončila 1. kolo
obrovský slalom: 1. Eva-Maria Bremová (Rak.), 2. Viktoria Rebensburgová (Nem.), 3. Federica Brignoneová (Tal.), ... Petra VLHOVÁ, Barbara KANTOROVÁ (obe SR) nepostúpili do 2. kola

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 11
Viac o téme: Petra Vlhová Ivan Ivanič Markus Mayr
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: World Cup Jasná 2021
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články